Jak moc praží slunce. Aplikace od OSN ukáže úroveň UV záření ve městech po celém světě, i v Česku

Tento týden začalo léto, teploty tomu odpovídají a Organizace spojených národů (OSN) si řekla, že je třeba informovat lidi o škodlivosti slunce. K příležitosti prvního letního dne vydala novou bezplatnou mobilní aplikaci, díky které kdekoliv na světě zjistíte, jaká je momentální úroveň UV záření.

Na aplikaci nazvané SunSmart Global UV spolupracovalo rovnou několik agentur OSN, jmenovitě Světové zdravotnická organizace (WHO) a Světová meteorologická organizace (WMO). K dispozici je zdarma na iOS i na Android

Účelem celého projektu je především upozornit na riziko rakoviny kůže. Tou bylo podle WHO jen v roce 2020 celosvětově diagnostikováno kolem 1,5 milionu lidí a 120 tisíc osob jí podlehlo. Světová zdravotnická organizace také upozorňuje, že slunce může poškodit zrak a škodlivost pobytu na slunci je kumulativní, tudíž i když tolik svitu není, stačí být venku bez ochrany dlouho a člověku se opět riziko melanomu zvyšuje. 

Aplikace informuje především o aktuální úrovni UV záření. Uživatel nejprve musí zadat město, kde se nachází, funguje to celosvětově. SunSmart Global UV byla kromě velkých českých měst jako je Praha nebo Plzeň schopna najít i malé vesnice typu Suchá Loz, takže svou polohu najde skutečně každý. 

Poté už aplikace zobrazí upozornění na UV záření v dané lokalitě. To se pohybuje na škále od 1 (nízká úroveň) do 11 a vyšší (extrémní úroveň). V horní části obrazovky se také ukáže varování, od kolika do kolika v konkrétní den je třeba nosit venku ochranu proti slunci. Například v době psaní článku SunSmart Global UV radila, aby se obyvatelé Prahy chránili od 9 ráno do 16:40 odpoledne.

Na obrazovce je posléze zobrazené doporučení, jakým způsobem se chránit – opalovací krém, klobouk, sluneční brýle apod. a nechybí předpověď počasí na následujících pět dní, samozřejmě s předpokládanou úrovní UV záření. Před rizikem slunce si lze nastavit i push upozornění.

V souhrnu SunSmart Global UV nenabízí nic výjimečného, úroveň UV záření dokážou zobrazit prakticky všechny existující meteorologické aplikace, i základní systémové meteo aplikace na mobilních operačních systémech. 

Je ale fakt, že tyto údaje bývají utopené v záplavě dalších dat, zde naopak sluneční údaje přímo křičí. Ocení to tak především lidé, kteří mají citlivou kůži, úroveň UV záření musejí hodně řešit a ostatní informace je nezajímají. Zároveň je to jediná aplikace, kterou zaštiťuje přímo Světová meteorologická organizace.

SunSmart Global UV je aktuálně dostupná v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině, španělštině, čínštině a nizozemštině.

Zdroj: Tisková zpráva OSN

Diskuze (4) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Hudební skladatel, rychlé učení jazyků a deník pro alergiky

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Praha, Počasí, WMO, Úkaz, WHO, Úroveň, Aplikace, Česká republika, Slunce, UV záření, Plzeň, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Posledních pár měsíců se opravdu nese ve znamení nekonečných odkladů.

Michal Maliarov
Arc RaidersKooperaceDatum vydání