Jak na iPhonu zkrotit otravné notifikace. Můžete je skrýt, změnit nebo odložit

  • Nebuďte otrokem notifikací na iPhonu
  • Systém nabízí jejich pokročilou správu a nastavení
  • Zobrazit se mohou jen ty, které chcete a kdy chcete

Jistě to znáte. Telefon, zapnutá data či Wi-Fi a neustále vyskakující notifikace u aplikací, kde se kupí a žádají o vaši pozornost. Přitom dnes telefon nabízí způsoby jak s notifikacemi pracovat daleko efektivněji. Ukážeme si, jak s tím zapracovat na iPhonu.

Ujasněte si priority

První otázkou, na kterou je dobré si u každé aplikace odpovědět je to, zda vůbec potřebujete, aby vás informovala notifikacemi. Pokud jde o chatovací aplikace a jiné komunikátory, bude odpověď pravděpodobně ano. Velmi pravděpodobně ale budete mít na telefonu takové aplikace, které využíváte jen vzácně. Přesto vás možná bombardují upozorněními na novinky, změny v aplikaci či cokoliv nedůležitého. V takových případech zvažte, zda nebude lepší notifikace úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V nastavení iOS si lze upravit nastavení notifikací pro každou aplikaci zvlášť 

Jakmile odfiltrujete nepotřebné notifikace, je dobré si určitě priority u těch aplikací, které jsou pro vás nějakým způsobem relevantní. Systém iOS totiž dovoluje různé způsoby jejich singnalizace a zobrazení. Můžete si nastavit, které aplikace budou mít právo zobrazit notifikaci na zamykací obrazovce, u kterých budou tiše umístěni jen v oznamovacím centru, případně vám u ní vyskočí i nepřehlédnutelný banner. 

U těch nejdůležitějších aplikací se hodí mít aktivní všechny dohromady, aby vám upozornění neuniklo. Vše přitom snadno najdete v Nastavení -> Oznámení, kde nastavíte každou aplikaci zvlášť. Možné je také nastavit, zda se banner bude zobrazovat jen chvíli či trvale. Samozřejmě můžete u každé aplikace samostatně povolit či zakázat zvuk oznámení.

Neurgentní odložte

Poměrně novou a nepříliš známou funkcí iOS je možnost odložení notifikací. To funguje v praxi tak, že u zvolených aplikací vám budou všechna oznámení chodit v normální nastavené podobě, ovšem pouze v době, kdy si nastavíte. U každé aplikace se totiž budou kumulovat na pozadí a pak se vám zobrazí naráz v jedné sadě, až budete chtít.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přijaté notifikace je možné si odložit na konkrétní časy.

Nastavit si tak můžete typické časové scénáře, kdy vám notifikace z aplikací, k vyskočí jen ráno, když vstanete, o polední pauze, večer nebo zkrátka tehdy, kdy si nastavíte, že se vám to hodí. Zobrazení notifikací pak probíhá rovněž ve formě jakou si zvolíte. Výhodou odložení je, že o žádné upozornění nepřijdete, a zároveň nebudete zbytečně nijak rušeni, když si to nepřejete.

Proti vypnutí notifikací a jiným režimům na jejich ztlumení je zde i ta výhoda, že si lze aktivovat výjimku na prioritní notifikace jako jsou například soukromé zprávy vám i tak dorazí ihned, abyste náhodou nezmeškali nějakou urgentní neodkladnou zprávu.

Co oči nevidí, to vás netrápí

Pro iOS jsou u upozornění typické i červené odznáčky, které se objevují přímo na ploše v rohu ikony každé z aplikací. Vždy přitom obsahují číslo rezprezentující počet nezobrazených upozornění. To je nejvíce frustrující například u pracovní e-mailů, kde se mohou čísla začít rychle kupit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud u aplikací vypnete možnost odznaky, přestanou vás nepřečtené oznámení rušit na ploše.

Systém proto dovoluje u konkrétních aplikací tento odznáček skrýt. Stačí opět navštívit Nastavení -> Oznámení. Zde pak u každé aplikace povolte nebo zakažte možnost Odznaky.

Možností práce z upozorněními je na iOS mnohem více. Například pro anglicky mluvící může být výhodné si u některých aplikací nastavit, aby vám přijaté upozornění přečetla hlasová asistentka Siri.

Samostatnou kapitolou pro práci nejen s notifikacemi, ale i obsahem iPhonu obecně jsou pak tzv. Režimy soustředění, kterým jsme se podrobně věnovali v samostatném článku. U nich je možné mít aktivní jiný režim zobrazení notifikací dle situace (práce, domov, spánek), a to pro konkrétní aplikace či uživatele.

Jak fungují režimy soustředění na iOS:

Diskuze (43) Další článek: Apple slaví Pride Month. Převlékne hodinky do duhových barev a přidá i speciální ciferníky

Témata článku: Apple, iPhone, iOS, Návody, Jak..., Siri, Tipy a triky, Wi-Fi, Upozornění, Notifikace, Oznámení, Režim, Nastavení, Otrok, Aplikace, Apple iPhone na Heureka.cz Recenze Mercusys Halo H50G – levný mesh Wi-Fi router pokryje velký prostor za pár korun

Recenze Mercusys Halo H50G – levný mesh Wi-Fi router pokryje velký prostor za pár korun

** Router vás zaujme hlavně nízkou cenou ** Nechybí běžné možnosti, oceníte mobilní aplikaci ** Levné provedení je poznat, ale může dávat smysl

Tomáš Holčík
Wi-FiTesty
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v červenci 2022

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v červenci 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Recenze mobilu TCL 30+. Ve finále je to líbivý základ pro nenáročné

Recenze mobilu TCL 30+. Ve finále je to líbivý základ pro nenáročné

** Povedený AMOLED a stereo na výbavu konkurence nestačí ** Výkonově nevyniká, běžnou práci ale zastane ** S agresivnější cenovkou by mohl bodovat

Martin Herodek
Nižší třídaRecenze
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle