Jak na iPhonu zkrotit otravné notifikace. Můžete je skrýt, změnit nebo odložit

  • Nebuďte otrokem notifikací na iPhonu
  • Systém nabízí jejich pokročilou správu a nastavení
  • Zobrazit se mohou jen ty, které chcete a kdy chcete

Jistě to znáte. Telefon, zapnutá data či Wi-Fi a neustále vyskakující notifikace u aplikací, kde se kupí a žádají o vaši pozornost. Přitom dnes telefon nabízí způsoby jak s notifikacemi pracovat daleko efektivněji. Ukážeme si, jak s tím zapracovat na iPhonu.

Ujasněte si priority

První otázkou, na kterou je dobré si u každé aplikace odpovědět je to, zda vůbec potřebujete, aby vás informovala notifikacemi. Pokud jde o chatovací aplikace a jiné komunikátory, bude odpověď pravděpodobně ano. Velmi pravděpodobně ale budete mít na telefonu takové aplikace, které využíváte jen vzácně. Přesto vás možná bombardují upozorněními na novinky, změny v aplikaci či cokoliv nedůležitého. V takových případech zvažte, zda nebude lepší notifikace úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V nastavení iOS si lze upravit nastavení notifikací pro každou aplikaci zvlášť 

Jakmile odfiltrujete nepotřebné notifikace, je dobré si určitě priority u těch aplikací, které jsou pro vás nějakým způsobem relevantní. Systém iOS totiž dovoluje různé způsoby jejich singnalizace a zobrazení. Můžete si nastavit, které aplikace budou mít právo zobrazit notifikaci na zamykací obrazovce, u kterých budou tiše umístěni jen v oznamovacím centru, případně vám u ní vyskočí i nepřehlédnutelný banner. 

U těch nejdůležitějších aplikací se hodí mít aktivní všechny dohromady, aby vám upozornění neuniklo. Vše přitom snadno najdete v Nastavení -> Oznámení, kde nastavíte každou aplikaci zvlášť. Možné je také nastavit, zda se banner bude zobrazovat jen chvíli či trvale. Samozřejmě můžete u každé aplikace samostatně povolit či zakázat zvuk oznámení.

Neurgentní odložte

Poměrně novou a nepříliš známou funkcí iOS je možnost odložení notifikací. To funguje v praxi tak, že u zvolených aplikací vám budou všechna oznámení chodit v normální nastavené podobě, ovšem pouze v době, kdy si nastavíte. U každé aplikace se totiž budou kumulovat na pozadí a pak se vám zobrazí naráz v jedné sadě, až budete chtít.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přijaté notifikace je možné si odložit na konkrétní časy.

Nastavit si tak můžete typické časové scénáře, kdy vám notifikace z aplikací, k vyskočí jen ráno, když vstanete, o polední pauze, večer nebo zkrátka tehdy, kdy si nastavíte, že se vám to hodí. Zobrazení notifikací pak probíhá rovněž ve formě jakou si zvolíte. Výhodou odložení je, že o žádné upozornění nepřijdete, a zároveň nebudete zbytečně nijak rušeni, když si to nepřejete.

Proti vypnutí notifikací a jiným režimům na jejich ztlumení je zde i ta výhoda, že si lze aktivovat výjimku na prioritní notifikace jako jsou například soukromé zprávy vám i tak dorazí ihned, abyste náhodou nezmeškali nějakou urgentní neodkladnou zprávu.

Co oči nevidí, to vás netrápí

Pro iOS jsou u upozornění typické i červené odznáčky, které se objevují přímo na ploše v rohu ikony každé z aplikací. Vždy přitom obsahují číslo rezprezentující počet nezobrazených upozornění. To je nejvíce frustrující například u pracovní e-mailů, kde se mohou čísla začít rychle kupit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud u aplikací vypnete možnost odznaky, přestanou vás nepřečtené oznámení rušit na ploše.

Systém proto dovoluje u konkrétních aplikací tento odznáček skrýt. Stačí opět navštívit Nastavení -> Oznámení. Zde pak u každé aplikace povolte nebo zakažte možnost Odznaky.

Možností práce z upozorněními je na iOS mnohem více. Například pro anglicky mluvící může být výhodné si u některých aplikací nastavit, aby vám přijaté upozornění přečetla hlasová asistentka Siri.

Samostatnou kapitolou pro práci nejen s notifikacemi, ale i obsahem iPhonu obecně jsou pak tzv. Režimy soustředění, kterým jsme se podrobně věnovali v samostatném článku. U nich je možné mít aktivní jiný režim zobrazení notifikací dle situace (práce, domov, spánek), a to pro konkrétní aplikace či uživatele.

Jak fungují režimy soustředění na iOS:

Diskuze (43) Další článek: Apple slaví Pride Month. Převlékne hodinky do duhových barev a přidá i speciální ciferníky

Témata článku: Apple, iPhone, Návody, iOS, Jak..., Tipy a triky, Siri, Wi-Fi, Notifikace, Otrok, Aplikace, Upozornění, Oznámení, Režim, Nastavení, Telefony s iOS na Heureka.cz