Česká republika je světovou velmocí v bezkontaktních platbách. Podobně jako jsme přišli na chuť pípání na terminálech platební kartou se zabudovaným čipem, postupně objevujeme i další dimenzi pohodlnějšího a rychlejšího placení – bezkontaktní platby pomocí smartphonů a chytrých hodinek. Jak začít platit mobilem a co všechno k tomu budete potřebovat?
Princip fungování mobilních plateb je obdobný jako u plastové bankovní karty, místo ní ale k terminálu na prodejně přiblížíte telefon, případně hodinky nebo náramek. Ne všechna zařízení ovšem platit umí, a to z nejrůznějších důvodů. Je třeba mít náležitě vybavený telefon (hodinky), v něm správný operační systém a v neposlední řadě účet u banky, která tento moderní způsob plateb podporuje.
Jaké jsou možnosti?
Zatímco u platební bezkontaktní karty vás může maximálně zajímat, jestli je kreditní, debetní, Visa nebo MasterCard a má pěkný obrázek, u plateb mobilem přichází do hry ještě další prvek – služba nebo aplikace, která placení zaštiťuje a která zároveň chrání vaše osobní údaje a bezpečnostní prvky karty. Ani u mobilních plateb totiž plastové karty nejsou mimo hru. Banka ji musí nejprve fyzicky vydat a teprve poté si ji ve virtualizované podobě uložíte do platební služby v mobilu.

V současnosti existuje několik mezinárodních služeb pro platby smartphonem – nejznámější jsou Google Pay (dříve známá jako Android Pay), Apple Pay a Samsung Pay. Není náhoda, že za nimi stojí nejvýznamnější firmy ze světa chytrých telefonů a platforem. V Česku aktuálně působí již od listopadu 2017 služba Google Pay, Apple Pay pro iPhony se přidala v únoru 2019. Služba Samsung Pay pro smartphony Galaxy zatím u nás v provozu není.
Vedle těchto globálních služeb si některé tuzemské banky, případně nadnárodní bankovní skupiny, do nichž spadají, vyvíjejí vlastní platební řešení. To bývá implementováno ve formě aplikace, kterou banka nabízí zákazníkům bezplatně ke stažení. Tyto služby jsou ale omezeny pouze na platformu Android od Googlu, protože Apple kromě své vlastní služby Apple Pay žádné jiné platební služby na iOS nepovoluje.
Google Pay
Platební služba Googlu je v současnosti v Česku nejrozšířenější, protože podporuje nejširší portfolio telefonů, k tomu i několik chytrých hodinek a nabízí ji nejvíce bankovních institucí. Zjednodušeně se dá říct, že každý, kdo má telefon nebo hodinky s Androidem (resp. Wear OS) a s funkcí NFC, může se o mobilní placení začít zajímat. Pokud nemá zrovna účet u banky, která Google Pay podporuje, může přejít k jiné.
Co je třeba pro Google Pay:
- smartphone: jakýkoli s Androidem od verze 4.4 a zároveň funkcí NFC
- hodinky: jakékoli s Wear OS nebo Android Wear a zároveň funkcí NFC
- karta od: Air Bank, Creditas, Curve, Česká spořitelna, ČSOB, Edenred, Equa bank, Fio banka, Home Credit, J&T, Komerční banka, mBank, Monese, Moneta Money Bank, Poštovní spořitelna, Revolut, UniCredit Bank
Pokud splňujete všechny výše uvedené podmínky pro aktivaci, stačí pak jen spustit aplikaci Google Pay ve smartphonu (nebo na hodinkách), nahrát do ní svoji platební kartu a počkat na ověření bankou. To většinou probíhá online během pár minut, u některých účtů se může stát, že bude vyžadováno zavolat na telefonní linku bankovní instituce a tam kartu a totožnost ověřit s operátorem.

Google Pay má navíc tu výhodu, že slouží jako virtuální peněženka pro uchovávání i jiných typů karet než jen těch bankovních. A tak si zde můžete ukládat různé klubové nebo věrnostní kartičky, jejichž kód potom ukážete u pokladny. V rámci Google Pay fungují taktéž platby virtuální kartou Ticket Restaurant nebo Benefit od společnosti Edenred. Její registrace probíhá obdobně jako u karet platebních (více zde). Pokud chcete Google Pay využívat pouze k platbám za obědy s kartou Edenredu, nemusíte mít ani bankovní účet u žádné z podporovaných bank.
Jaký telefon pro Google Pay?
Telefonů s podporou Google Pay je velká spousta – výběr je opravdu široký. Je třeba si hlídat pouze přítomnost NFC modulu, který je samozřejmostí u každého androidového smartphonu nad cca 8 tisíc korun. Pozor jen na některé čínské značky, pro které NFC není prioritou, a tak jej osazují jen do nejvyšších a tudíž nejdražších modelů (např. Xiaomi). Zde dáváme tip na několik levnějších modelů s cenou pod 8 tisíc korun, které NFC a tím pádem Google Pay taktéž podporují.
Jaké hodinky pro Google Pay?
Platba hodinkami probíhá podobně jako s telefonem, nejdříve je ale potřeba přidat si kartu zvlášť i do hodinek, resp. celý proces z hodinek spustit a na smartphonu potom vybrat kartu, která se uloží i do hodinek. Potom už hodinky můžete používat nezávisle na telefonu. Hodinky se starší verzí systému (ještě pod názvem Android Wear) byly pro platby přívětivější. Novější Wear OS platby Google Pay pro Českou republiku zatím oficiálně nepodporuje, ale i takové hodinky se k platbě používat dají, např. po instalaci aplikace Pay Enabler. Zde uvádíme hodinky s NFC nutným k placení přes Google Pay.
- Huawei Watch 2
- LG Watch Sport, W7
- Fossil Sport, Explorist HR, Venture HR
- Misfit Vapor 2
- Movado Connect
- Skagen Falster 2
- TAG Heuer Connected
- TicWatch Pro
Výhodou hodinek s platformou od Googlu je, že je můžete spárovat i se smartphony od Applu.
Jak zaplatit v obchodě pomocí Google Pay:
Apple Pay
Pro uživatele iPhonů jsou určeny platby Apple Pay. Na trhu existují od roku 2014, ale do České republiky dorazily v únoru 2019. Stejně jako u Google Pay lze platit na bezkontaktních terminálech, ale také v aplikacích na iOS a v internetových obchodech, které platbu Apple Pay podporují. Dokonce můžete posílat peníze z účtu na účet jednoduše přes iMessage (Apple Pay Cash).

Co je třeba pro Apple Pay:
- smartphone: jakýkoli iPhone od modelů SE a 6 výš
- hodinky: jakékoli Apple Watch
- karta od... Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Edenred, Fio Banka, J&T Banka, Komerční banka, mBank, Monese, Moneta Money Bank, Poštovní spořitelna, Raiffaisenbank, Revolut, Twisto, UniCredit Bank
Apple je jediným výrobcem zařízení na své vlastní platformě, a tím pádem má plnou kontrolu nad tím, která zařízení jeho službu Apple Pay budou podporovat. Jednoduše řečeno jsou to všechny aktuálně prodávané iPhony a hodinky Apple Watch. iPady podporují Apple Pay pouze u online plateb v aplikacích a na webu, ale v obchodech s nimi nad terminálem nemá smysl mávat.
Jaký telefon pro Apple Pay?



Ukázka aplikace Apple Pay na iPhonu
Jaké hodinky pro Apple Pay?
- Apple Watch Series 4
- Apple Watch Series 3
- Apple Watch Series 2
- Apple Watch Series 1
- Apple Watch
Jak zaplatit s iPhonem se zabezpečením Face ID:
Fitbit Pay, Garmin Pay
Výrobci chytrých hodinek a náramků Fitbit a Garmin na rozdíl od Applu, Samsungu a dalších nevyrábějí zároveň smartphony, a tak vyvinuli svoje vlastní platební platformy určené výhradně pro nositelné příslušenství. Fungují na podobném principu jako Google Pay nebo Apple Pay, i když mají výrazně méně funkcí. Pro platby v obchodech u bezkontaktních terminálů poslouží ale stejně dobře.

Co je třeba pro Fitbit Pay:
- chytré hodinky nebo náramek: Ionic, Versa SE, Charge 3 SE
- karta vydaná bankou: Air Bank, Moneta, KB, Česká spořitelna, Revolut, Fio

Co je třeba pro Garmin Pay:
- chytré hodinky nebo náramek: D2 Delta, D2 Delta S, D2 Delta PX, Fenix 5 Plus, Fenix 5S Plus, Fenix 5X Plus, Forerunner 645, Forerunner 645 Music, Vivoactive 3, Vivoactive 3 Music
- karta vydaná bankou: Air Bank, Creditas, Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta Money Bank, Revolut






Nastavení plateb pro chytré hodinky Garmin na smartphonu
Při placení chytrými hodinkami nebo náramkem se může drobně lišit samotný proces platby na terminálu. Kvůli tomu, že hodinky se svojí vlastní platební službou nekomunikují v daném okamžiku s telefonem, musí být zabezpečeny PIN kódem a po jeho zadání vytvoří zhruba minutové „okno“, během kterého je potřeba hodinky přiblížit k terminálu. U hodinek je také omezená možnost přehledů a kontrola posledních transakcí.

Jak se platí pomocí služeb Garmin Pay a Fitbit Pay:
Platební aplikace českých bank
Některé tuzemské banky používají pro mobilní platby vlastní řešení a zatím se nepřipojily k žádné z globálních služeb. Funkčně jsou tyto aplikace obdobné a v obchodě se používají stejným způsobem – mobil přiložíte k terminálu a „pípnete“. Vlastní platební aplikace jsou určeny výhradně pro operační systém Android od Googlu.

Platební aplikace českých bank:





Ukázka aplikace Poketka od České spořitelny
Jak se platí pomocí aplikace My Air od Air Bank:
Pozn.: Tento článek nepojednává o alternativních formách mobilních plateb a digitálních peněženkách typu Paypal, MasterPass, Visa Checkout a dalších, které fungují pouze ve formě internetových plateb a není s nimi možné platit na bezkontaktních NFC terminálech v obchodech.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium