Jak na režim více uživatelů u Androidu. Není samozřejmostí, některým telefonům zcela chybí

  • Android už od verze 4.2 Jelly Bean nabízí režim více uživatelů
  • Ne všichni výrobci jej ale ve svých telefonech používají
  • Třeba Samsung jej u mobilů vypnul, ponechal jej jen u tabletů

Smartphony a tablety s operačním systémem Android začaly podporovat víceuživatelský režim od verze systému 4.2, v němž byl aktivní automaticky. Od Androidu 5.0 se ale funkce stala volitelnou součástí. Pokud ji výrobci u svých zařízení chtějí používat, stačí jím v konfiguračním souboru změnit pouze dvě hodnoty. Tou první je povolení této funkce, druhým parametrem je pak maximální počet profilů, který může být v zařízení najednou.

I přesto, že je dnes víceuživatelský režim téměř samozřejmostí, najdou se i velké výjimky. Tou největší je Samsung, který tento mód u smartphonů nepodporuje, pouze u tabletů řady Galaxy. Podporou více uživatelů se také často nemohou chlubit levné modely s Androidem Go nebo třeba některé herní telefony. Kupříkladu u aktuálně testované Nubie Red Magic 7S Pro si žádný další profil do systému nepřidáte. A zřejmě bychom brzy narazili i na další výjimky.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi uživateli zařízení můžete snadno přepínat v horní výsuvné liště

A k čemu vlastně tento režim slouží? Na jednom zařízení může odděleně pracovat více uživatelů, každý pod svým vlastním účtem a s vlastními soubory, tedy podobně, jako byste se přihlašovali na univerzitním počítači ke svému školnímu účtu. Hodit se může i u domácího multimediálního tablet, který sdílí vaše děti. 

Data pod jednotlivými účty se mezi sebou „nevidí“, a tak nemůže dojít k jejich odcizení nebo případnému úniku. Výjimkou jsou protokoly volání, historie zpráv či některá nastavení, např. přihlášení k Wi-Fi síti. Soukromé soubory uživatele a aplikace jsou však ostatním uživatelům zapovězeny. Snad jen aktualizace dané aplikace, kterou používá více účtů, ovlivní všechny instance najednou. Jinými slovy, na tabletu nemůže existovat tatáž aplikace v různých verzích.

Jak funguje víceuživatelský režim?

Zda vaše zařízení s Androidem podporuje režim více uživatelů se dozvíte celkem snadno. V čistém Androidu hledejte funkci pod Nastavení - Systém - Uživatelé. Funkce však může být u jednotlivých nadstaveb schovaná někde jinde. Např. u tabletů od Samsungu ji najdete v Nastavení - Účty a zálohování - Uživatelé. A pokud budete úplně ztracení, vždy můžete pojem „Uživatelé“ dohledat přes integrované vyhledávání. Dost často navíc najdete tuto funkci mezi zástupci v horní liště nebo přímo na zamykací obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek
Detailnější správu všech uživatelských účtů dohledáte v nastavení, kde lze profily přidávat, upravovat jim přístup k SMS a hovorům, či profily rovnou mazat

Po rozkliknutí nabídky zjistíte, že je zrovna aktivní váš profil Správce, k němuž máte přístup jen vy. Právě pod správcovským účtem je možné přidávat další podružené plnohodnotné profily nebo tzv. „hosty“. Pokud vytvoříte plnohodnotný profil, můžete mu povolit volání a psaní zpráv, následně přistoupíte k nastavení profilu, které vypadá úplně stejně, jako byste tablet poprvé vybalili z krabice. Musíte odsouhlasit uživatelské podmínky, volíte si defaultní vyhledávač, zařízení požaduje i přiřazení nového defaultního Gmail účtu, apod.

Systém po najetí vypadá úplně „čistě“, prvním krokem by však mělo být jeho zabezpečení (např. znakem nebo PIN kódem), aby tento uživatelský profil zůstal opravdu zabezpečený, a nikdo nepovolaný se do něj nedostal. Sekundární profil má vlastní soubory, nastavení, tapety... prostě, jako byste spojili dvě zařízení do jednoho. A nedostatky? Čím více profilů, tím nižší výkon zařízení. I proto výrobci omezují maximální počet sekundárních účtů. Přepnutí uživatelů následně provedete přes zamykací obrazovku nebo horní výsuvnou lištu. 


Nejoblíbenější telefony s Androidem

Samsung Galaxy A52s 5G A528B 6GB/128GB Samsung Galaxy A52s 5G A528B 6GB/128GB
nabízí 101 obchodů za ceny od 7 890 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
nabízí 98 obchodů za ceny od 4 450 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB
nabízí 97 obchodů za ceny od 6 699 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB
nabízí 93 obchodů za ceny od 8 199 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené telefony s Androidem


Pokud si nechcete hrát s nastavováním, je k dispozici i režim Hosta, který je vhodný pro jednorázové využití bez jakéhokoliv zdržování. Stejně tak rychlé je i smazání účtu Hosta, kdykoliv je to třeba. A zatímco v zařízení může být více profilů sekundárních uživatelů, Host může být vždy jen jeden. Správce zařízení může sekundární profily či režimy Hosta jednoduše smazat. To stejné mohou učinit i uživatelé těchto profilů, při smazání však přijdou o veškerá data, která měla pod svým profilem uložena. Je tedy vhodné před „čištěním“ tabletu zálohovat všechny účty, ne jen ten správcovský.

Používáte na Androidu režim více uživatelů? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.

Diskuze (5) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Zahradničení, chatovací seznamka a buzení podcastem

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, SMS, Jak..., Nadstavba, Gmail, Tipy a triky, Uživatelské prostředí, Profil, Uživatelé, Účet, Telefon, Zařízení, Jelly Bean, Host, Samozřejmost, Nubie Red Magic, Režim, Telefony s Androidem na Heureka.czEISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

** Mobilní aplikace zjistí, zda nepřeplácíte za energie a služby ** Doporučí levnější alternativy srovnatelných služeb ** Je potřeba jí dát přístup k bankovnímu výpisu

Ondrej Papánek
Mobilní aplikace
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Druhá část remaku Final Fantasy VII vyjde příští rok. Předělávky se dočká také prequel Crisis Core

Druhá část remaku Final Fantasy VII vyjde příští rok. Předělávky se dočká také prequel Crisis Core

Během oslav 25. výročí od vydání nejoblíbenějšího dílu série Final Fantasy došlo na vícero oznámení.

Martin Nahodil
Crisis Core: Final Fantasy VII ReunionFinal Fantasy VII RebirthOznámení