Samsung a Google v lednu na veletrhu CES 2024 oznámili, že se dohodli na sloučení dvou služeb pro sdílení souborů. Zatímco iOS má výborně fungující AirDrop, platforma Android byla rozdělená. U Googlu fungovala několik let funkce Sdílení nablízko (alias Nearby Share), Samsung zase protlačoval svůj vlastní Quick Share. A právě Quick Share se stal přímým konkurentem AirDropu, který umožní rychlé přenosy souborů mezi Androidy navzájem nebo mezi Androidy a počítači. A v tomto článku vám ukážeme, jak nový způsob sdílení nastavit a používat.

Možná i vám už na Androidu vyskočilo (nebo se brzy objeví) toto oznámení, které dokládá brzkou změnu. Ze Sdílení nablízko se stane Quick Share.
Quick Share je novou defaultní službou pro sdílení souborů u systému Android 6 a u vyšších verzí, a to za předpokladu, že jsou telefony certifikovány na využití GMS služeb. Mimo Huawei to prakticky zahrnuje všechny ostatní, známé i neznámé, mobilní značky. Aktualizací Google Play služeb se na pozadí vašeho Androidu postupně přejmenuje a přetransformuje funkce Sdílení nablízko právě na Quick Share. U některých telefonů to proběhne rychleji, u jiných pomaleji. Každopádně už teď je zaručena kompatibilita, kdy aplikace Nearby share z jednoho Androidu komunikuje přes Quick Share v počítači a obráceně.
Jak urychlit přechod na Quick Share:
Pokud chcete nasazení Quick Share u vašeho Androidu (mimo značku Samsung) urychlit, je nutné si do telefonu stáhnou betaverzi aplikace Google Play services. Stačí se přihlásit na této stránce pod stejným gmail účtem jako v telefonu, a stisknout tlačítko „Become a tester“, a následně ze seznamu vybrat váš telefon a vzdáleně u něj betaverzi Google Play služeb nainstsalovat. Google však varuje, že betaverze Google Play služeb nemusí být vždy stabilní. Konečné rozhodnutí je tedy na vás.
Transformace ze Sdílení nablízko už proběhla u Samsungů, které už mají pouze funkci Quick Share, ve které se obě původní funkce spojily v jednu. Samsungům však zůstaly speciální funkce navíc, které si v článku ukážeme. Androidy ostatních značek na Quick Share postupně přechází. Pokud se už změna odehrála, poznáte to z nabídky pro sdílení, ve které zmizí textový nápis Sdílení nablízko, a místo něj se v možnostech objevuje modrá ikona Quick Share. Někdy však v nabídce zůstává stará ikona, která však už vede na novou verzi aplikace, popř. má nová ikona ještě starší popisek.
Quick Share v Androidech (mimo Samsung)
Aplikace Quick Share nemá na ploše samostatnou ikonu, ale k jejímu nastavení se můžete snadno dostat přes Nastavení – Google – Zařízení a sdílení – Quick Share. Pokud u vašeho Androidu ještě neproběhla transformace, budete zde mít stále položku Sdílení nablízko.

Takto vypadá Quick Share u všech telefonů s Androidem, když jej vyvoláte z nabídky pro sdílení. Jeden soubor můžete poslat na více zařízení najednou, stačí jen kliknout na jejich ikony
Základem je přihlášení po svým Gmail účtem, a to kvůli viditelnosti pro další zařízení. Další položkou je název zařízení a třetí pak zmiňovaná viditelnost. V základu je nastavena na vaše zařízení se stejným účtem, která se objeví v samostatném okně „Vaše zařízení“. V telefonu si tak natavíte, pro která zařízení bude při sdílení dat váš telefon veden jako viditelný.
Mimo vašich zařízení můžete být vidět pouze těm zařízením, v nichž je přihlášen Google účet, který máte uložený u některého z kontaktů ve svém telefonním seznamu. Třetím přepínačem aktivujete viditelnost pro všechny, kterou však můžete omezit jen na 10 minut od aktivace. Možnosti nastavení jsou tedy rámcově stejné, jako u Nearby Share.

Nastavení viditelnosti vašeho zařízení pro funkci Quick Share
To nejdůležitější je však samotné sdílení. Stačí si třeba otevřít fotku v galerii, stisknout tlačítko pro sdílení a položka Quick Share bude na prvních místech mezi doporučovanými způsoby přenosu. Následně vyberete některé ze zařízení v okolí, popř. vaše vlastní, a poté dojde k přenosu souboru. Pokud je cílové zařízení vaše vlastní, je soubor automaticky uložený do paměti. V opačném případě musíte příjem souboru akceptovat. Vodítkem je zobrazený PIN, který je u obou zařízení stejný.





Nastavení Quick Share, jeho ikona je mnohdy správně, ale telefony používají ještě starý název Nearby Share. Nastavení viditelnosti a příjem souboru na Androidu
Vybrat však můžete jen ta zařízení, která nemají vypnutou obrazovku. Jeden či více vybraných souborů je potom automaticky přenesen do druhého zařízení. Najdete jej v samostatné podsložce Quick Share, která se vytvoří ve složce Download (tj. tam, kam se stahují soubory stažené přes mobilní prohlížeč) v paměti telefonu.
Pokračování 2 / 2
Quick Share u Samsungů
U Samsungů je však situace úplně jiná. Z telefonů už zmizela služba Nearby Share, která se spojila s aplikací Quick Share. Tu najdete přes Nastavení – Připojená zařízení – Quick Share, a už první pohled ukáže, že máte daleko více možností sdílení. Vaše vlastní telefony Quick Share rozpozná, jak podle stejného účtu Googlu, tak podle stejného účtu Samsungu. I když globálně zakážete viditelnost, váš telefon stále při pokusu o sdílení uvidí vaše další zařízení. I tentokrát lze viditelnost nastavit jen pro vaše kontakty nebo pro všechny s volitelným časovým omezením na 10 minut.

Takto vypadá aplikace Quick Share u Samsungů. Má navíc funkci Private Share a sdílení odkazů
Samsungy mají navíc sdílení odkazů (až 5 GB na den) a také funkci tzv. soukromého sdílení. V prvním případě můžete ze sdílecí obrazovky opět stejným způsobem zvolit Quick Share, jenže se vám v okně objeví i tlačítko pro sdílení odkazu. Telefon vytvoří QR kód, který si načtete jiným telefonem řady Galaxy, a můžete tímto způsobem sdílet větší soubory prostřednictvím dočasného uložení na Samsung Cloudu. A tedy přes internet a nikoliv lokálně. Dalším specifikem je soukromé sdílení alias Private Share, které umožní sdílet obsah vybranými kanály, a to např. s nastaveným časovým omezením.




Nabídka sdílení přes Quick Share, sdílení odkazů přes QR kód, nastavení viditelnosti a potvrzení přijatého souboru
Sdílení probíhá stejným způsobem, jako u Androidů, po výběru jednoho či více souborů, stisknete nabídku sdílení a vyberete jedno nebo více zařízení, které jsou v dosahu a současně pro vás viditelná.
Quick Share ve Windows
Quick Share hned ze startu funguje i ve Windows. Pokud jste už v počítači měli aplikaci Nearby Share, zřejmě se vám již aktualizovala na Quick Share. A pokud jste ji nepoužívali, můžete si její novou podobu stáhnout z webu Androidu.

Takto vypadá desktopová verze aplikace Quick Share
I v desktopové aplikaci si snadno nastavíte viditelnost, a to příjem od kohokoliv, od svých kontaktů (vázaných k použitému Google účtu), jen od vašich zařízení nebo od nikoho. Příjem souborů v počítači je pro vaše zařízení automatický. V případě jiných zařízení musíte tento příjem ručně potvrdit. Soubory se defaultně ukládají do složky Stažené soubory, pro soubory přijaté přes Quick Share však můžete nastavit i samostatnou lokaci pro ukládání souborů.

Nastavení aplikace Quick Share na desktopu
Při odeslání souborů do mobilu vám stačí soubor jen přetáhnout na místo v aplikaci nebo tlačítkem Vybrat můžete soubor(y) zvolit najít prostřednictvím adresářové struktury.
Představení nové generace funkce Quick Share:
Celkově je funkce Quick Share téměř stoprocentně stabilní a funguje bezproblémově. Pouze v několika málo případech jsem narazil na to, že soubor nešlo odeslat, popř. přijmout. A pokud se tak stalo, při opětovném pokusu byl soubor přenesen mezi zařízeními bez jakéhokoliv problému. Mimo zmiňovaných ukázkách funkčnosti v Androidech a ve Windows Quick Share dostupný i v ChromeOS.