Apple konečně spustil platební službu Apple Pay v Česku. Chcete být mezi prvními, kteří novinku vyzkouší? V tomto článku shrneme vše, co budete k placení s Apple Pay potřebovat.
Jaké zařízení musím mít?
Základem pro bezkontaktní platby Apple Pay je telefon či hodinky značky Apple s NFC. V případě hodinek Apple Watch jsou kompatibilní všechny modely, telefon potřebujete iPhone 6 nebo novější.
Jakou banku musím mít?
V první vlně se podporou Apple Pay pochlubilo celkem 8 subjektů. Konkrétně šest bank (Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, mBank, J&T) a dvě služby jako Edenred a Twisto. S dalšími vlnami se však seznam podporovaných bank neustále rozšiřuje. Jen je třeba myslet i na to, že na podporu Apple Pay může mít vliv i vydavatel platební karty. Oficiálně by však Apple Pay měly podporovat karty Visa, MasterCard i Maestro.
Podporované banky/služby:
(v odkazech najdete instrukce k Apple Pay přímo u konkrétní banky/služby)
Aktualizováno k 18.6. 2020
Jak své zařízení nastavím?
Pokud splňujete výše zmíněné podmínky, dalším krokem je aktuální software. Musíte mít totiž nainstalovanou takovou verzi iOS, která v našich končinách službu Apple Pay odemkne a umožní nahrát do telefonu platební kartu.

Přiřazení platební karty k Apple Pay provedete buď v nastavení (položka Wallet a Apple Pay), nebo přes aplikaci Wallet. V obou případech zvolíte Přidat kartu.

Následný postup už je stejný. Vše je jednoduché a zvládne to i běžný uživatel.
Telefon vás nejprve vyzve k naskenování karty fotoaparátem, čímž si z ní přečte potřebné informace. Na vás je kontrola a doplnění kontrolního kódu CVV ze zadní strany karty. Může následovat ověření od vydavatele platební karty a je hotovo. Některé aplikace mobilních bank naštěstí přímo nabízí tlačítko pro nahrání karty do Apple Pay. Odpadne tak nutnost opisovat údaje z karty.
Apple Pay pro Apple Watch funguje nezávisle na iPhonu. Pokud chcete platit hodinkami, je proces nahrání karty totožný, jen probíhá v aplikaci Watch. Pokud už máte některé karty přiřazené k Apple Pay, jedním klepnutím je dostanete také do Apple Watch.
Jak přidat platební kartu do Apple Pay:
Kde a jak platit?
Pro placení jablečnými zařízení hledejte obchody s logem Apple Pay u kasy. Placení by ovšem mělo fungovat na všech terminálech, které podporují platby bezkontaktní kartou. Liší se však styl používání, a to jak u Apple Watch, tak dokonce mezi některými modely iPhonů.
iPhone s Touch ID
Když máte iPhone se čtečkou otisků prstů Touch ID, podržte prst na Touch ID, aby se přepnul do Apple Pay rozhraní a přiložte iPhone k bezkontaktnímu terminálu (NFC anténa je v horní části zad). Terminál rozpozná telefon, platba se ověří. Zaplaceno.
iPhone s Face ID
V případě iPhonu se skenerem obličeje Face ID je postup odlišný. Nejprve dvakrát rychle stiskněte zapínací tlačítko, čímž se v iPhonu otevře rozhraní Apple Pay. Nasměrujte iPhone na obličej a podívejte se na něj kvůli ověření vaší identity. Až poté telefon přiložte terminálu.
Apple Watch
Placení hodinkami Apple Watch je nejsnadnější. Stačí dvakrát stisknout zapínací tlačítko pod korunkou (čímž se hodinky přepnou do Apple Pay) a přiložit hodinky displejem k terminálu. Hodinky ví, že jste to vy, jelikož jste se ověřili heslem při jejich nasazení na ruku. Takže odpadá nutnost dalšího ověřování.
Apple Pay online
Apple Pay samozřejmě neznamená jen bezkontaktní placení u terminálu, ale představuje také online platby. Cílem této služby je vyhnout se otravnému opisování platebních údajů z karty. Stačí jedno tlačítko na webu či v aplikaci, jeden klik a je zaplaceno. Samozřejmostí je však ověření pomocí Touch ID či Face ID. V případě placení na webu je podporován pouze prohlížeč Safari.

S Apple Pay je možné platit i na webu či v aplikacích
Placení online skrze Apple Pay je možné skrze podporované iPhony, iPady či jakékoliv zařízení Mac z roku 2012 či novější. Pokud ovšem nemá čtečku otisků prstů Touch ID, bude k ověření platby nutný iPhone či hodinky Apple Watch, které jsou přihlášeny k iCloudu pod stejným Apple ID. V případě iPhonu se platba ověří skrze Touch ID / Face ID. U hodinek pak budete vyzváni k dvojitému stisknutí zapínacího tlačítka.
Podporovaná zařízení
- Stejné modely iPhonů jako u bezkontaktních plateb
- Apple iPad 5. generace a novější
- Apple iPad mini 3 a novější
- Apple iPad Pro a novější
- Apple iPad Air 2
- Všechny Macbooky se čtečkou Touch ID
- Jakýkoliv Mac od roku 2012 + iPhone / Apple Watch
Dobré vědět
1) Bezkontaktní platby Apple Pay spoléhají čistě na technologii NFC, k placení tedy nepotřebujete aktivní internetové připojení.
2) Zařízení nepředává terminálu informace o vaší skutečné kartě. K placení se používá virtualizovaná karta, která se vytvoří při nastavování Apple Pay. Platební údaje této karty najdete v nastavení a hodit se vám mohou třeba při reklamaci zboží.
3) Hodinky Apple Watch využívají vlastní virtualizovanou kartu. K placení hodinkami tedy u sebe nemusíte mít iPhone.
4) Do Apple Pay si můžete přidat naráz až 8 platebních karet. V nastavení pak jen zvolíte, která bude ve výchozím stavu použita k placení. Každá karta si vede vlastní historii plateb, kterou si můžete zobrazit v jejím nastavení.
5) Pokud vaše platební karta nabízí nějaké odměny za platby (cashback apod.) tyto výhody platí i pro placení skrze Apple Pay.
6) Každou Apple Pay platbu iPhonem je nutné ověřit biometricky (Face ID, Touch ID), nehledě na částku. Ve některých případech vás ale terminál může vyzvat také k zadání PIN kódu vaší karty. Záleží však na dané zemi a také na provozovateli terminálu. Pro Českou republiku podle informací od Apple jde typicky o částky nad 500 Kč.
7) Pokud telefon či hodinky s aktivovaným Apple Pay ztratíte, lze skrze známou funkci Najít iPhone placení vzdáleně zablokovat, a to dokonce i když je ztracené/odcizené zařízení offline.
8) Služba Apple Pay není dostupná pro děti do 13 let. Minimální věk se ale v různých zemích liší. Jestli přesto chcete, aby vaše děti platily s Apple Pay budete muset službu nastavit na vaše údaje.
Zdroj: Apple
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium