Jak poznat přenesená čísla a ušetřit

Kamarád vám neřekl, že přešel k jinému operátorovi? Zjistěte to dříve, než na měsíčním vyúčtování!
Jak poznat přenesená čísla a ušetřit

Se svobodou roste zodpovědnost – v životě i v telekomunikacích. Se začátkem roku 2006 jsme dostali možnost odnést si své číslo k libovolnému operátorovi. Služba byla nejprve toužebně očekávána, po spuštění kritizována za dětské nemoci, ale dnes už je ve skvělé formě.

S přenositelností však přišla nejistota. V minulých letech jsme vždy věděli kam (do které sítě) voláme, dnes už to ale neplatí. V čem je problém? Někdo vlastně žádný nepocítí: „Proč by mě mělo zajímat, kolik provolám svému zaměstnavateli? Ani rozdíl několika desetníků na osobním tarifu mě nerozhodí…“ Pak je tu ale většina, která své náklady na volání hlídat musí a rozhodně jí není jedno, zda volá do své, nebo cizí sítě.

TIP: na toto téma můžete diskutovat ve fóru MM

Pro příklad nemusíme chodit daleko. V korunách za minutu to mají předplacenkáři Vodafonu 2,98 oproti 7,14. U „desetikorunových“ tarifů je rozdíl ještě větší, v dalších případech se do hry dostává čerpání volných minut, bonusy, akce operátorů, volání do vlastní sítě zdarma… Jednoduše? Tady jde o peníze! Jak tedy zabránit, nebo spíše počítat s tím, že voláte do jiné sítě, než by se mohlo podle předvolby zdát?

Internet, SMS, hlas a spol.

V drtivé většině případů postačí následující tabulka. Asi 98,5 % telefonních čísel stále patří do té sítě, na kterou ukazuje předvolba. V současné době je přeneseno přibližně 150 000 čísel. Pro ostatní případy naši gentlemanští operátoři připravili hned několik služeb. Některé jsou rychlé, jiné zase vždy po ruce.

O2T-MobileVodafone
601 (CDMA)603608
602604774
606605775
60773x776
71x (CDMA) 777
72x  
Do budoucna můžeme počítat i s předvolbou 79x, kterou dostane čtvrtý operátor U:fon

Začněme třeba u internetu. Každý z trojice operátorů má svoji webovou aplikaci:

U „růžových“ a „červených“ se dozvíte pouze fakt, jestli zadané číslo je, či není v síti onoho operátora. Proto doporučuji používat aplikaci na stránkách O2. Ta si totiž nehraje na schovávanou a sdělí přímo jméno sítě, ve které je číslo registrováno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nejen na internetu jde O2 příkladem

Jste-li na cestách, poslouží podobné služby dostupné přes SMS. Stačí odeslat zprávu v definovaném tvaru na určené telefonní číslo. Oproti internetu platí fakt, že je možné použít pouze službu toho svého operátora. Co do informací, nejotevřenější je opět O2.

  • O2: C724123456 13.04.2007 na číslo 999333
    Zde můžete zjistit, v jaké síti bylo číslo registrováno v zadaný den. Tento parametr není povinný. Odchozí SMS je zpoplatněna podle příslušného tarifu.
     
  • T-Mobile: SIT 604123456 na číslo 4603
     
  • Vodafone: CISLO KDE 608123456 na číslo 7700

Jedna SMS a pak věčný klid

Pokud se vám zdají popsané způsoby zbytečně složité, určitě se nebudete bránit službě, kterou jsem si nechal na závěr. Jde o hlášku, kterou budete upozorněni při volání na přenesené číslo těsně před spojením hovoru. Po jejím vyslechnutí tak ještě máte čas vytáčení ukončit.

(De)aktivace upozornění probíhá pomocí v tabulce uvedených textových zpráv zaslaných na čísla příslušných operátorů.

 O2 (999111)T-Mobile (4603)Vodafone (7700)
hláška automaticky nastavenaneanoano
aktivaceHLASKA AHLASKA AHLASKA A 1234
deaktivaceHLASKA DHLASKA DHLASKA D 1234
zjištění stavuHLASKA S
cenadle tarifuzdarmazdarma


U O2 je možné hlášku (de)aktivovat také na bezplatné lince *33 a na WAPu (nastavení najdete ZDE). U T-Mobilu je v pohotovosti zákaznické centrum 603 603 603, hlasový systém 4603 a T-Zones. Vodafone nabízí možnost změnit nastavení upozornění v internetové samoobsluze. 

Diskuze (5) Další článek: ČTÚ: s blikající nálepkou na mobilu porušujete zákon

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Přenesené číslo, Jak, Vyslechnutí, Pře, Gentleman, Vodafone — Heureka.czNejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment