Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

  • Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý?
  • Hledejte známky po nestandardním chování telefonu
  • Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Bezpečnost telefonu by v dnešním propojeném světě měla být prioritou číslo jedna. I tak se však může stát, že váš telefon vzdáleně napadne někdo cizí, který si začne ukládat vaše citlivá data a protokoly volání, nebo si dokonce bude číst vaše textové zprávy, e-maily či měnit nastavení telefonu. Pokud se najednou změní chování vašeho smartphonu, může to být důkazem toho, že jeho bezpečnost a integrita byla v nedávné době narušena. Jak tedy poznáte, že váš telefon mohl být hacknutý?

První ukazatelem je horší výdrž baterie. Jistě, akumulátor sám o sobě stárne a nepatrně snižuje svou kapacitu při každém nabíjení. Pokud však máte relativně nový telefon a najednou nevydrží ani půl dne (když předtím vydržel při stejné intenzitě používání dvojnásob), může to být důležitý signál. Pokud na pozadí telefonu pracuje malware, který má přístup k vašim údajům a aplikacím, jejichž výstupy zasílá na vzdálený server, poznáte to podle výdrže na jedno nabití.

Teplé či vyložené horké telefony jsou dnes samozřejmostí, stačí hrát hodinu ty nejnáročnější hry a displej či záda telefonu budou pořádně topit. Pokud je však telefon horký, aniž byste na něm něco dělali a leží zdánlivě v klidu na stole, může to znamenat, že na jeho pozadí neustále něco probíhá. Ať již výpočty nebo odeslání dat. A to rozhodně není v pořádku.

Pomalejší systém, příliš velká spotřeba dat

Dalším ukazatelem může být podivné chování prohlížeče. Jakmile se vám v prohlížeči začnou ve větší míře objevovat vyskakovací okna, které „zdravý“ prohlížeč dokáže vcelku úspěšně odfiltrovat, může to být velký problém. Zvláště pak tehdy, když se reklamy řetězí jedna za druhou, nebo na ně telefon „automaticky“ klikne. Nevědomky tak můžete útočníkům přispívat za zobrazení reklam, i když sami od sebe nic neděláte. Dejte si také pozor na to, když vaše oblíbené weby najednou změní svou podobu. Může se jednat jen o podstrčenou stránku, která se bude snažit vylákat vaše přístupové údaje.

Pozorujete najednou snížený výkon celého systému? Pokud se aplikace najednou chovají velmi zpomaleně nebo dokonce padají na pozadí, může to být známka toho, že některý z procesů na pozadí si ukusuje velkou část systémových zdrojů. Často se stává, že malware v telefonu lokalizujete a zavřete, jenže ten se záhy spouští okamžitě znovu. Odstraníte jej až v tzv. bezpečném režimu Androidu.

Pozorujete u telefonu neznámou aktivitu? Může se jednat např. o textovou komunikaci, která „není vaše“ nebo odchozí hovory do zahraničí, které jste určitě nevytočili? Může to znamenat, že má někdo kompletní přístup k vašemu telefonu, např. k vašemu hlavnímu účtu. Pokud pozorujete větší počet čísel, která vám volají do zahraničí, zablokujte je a rozhodně nevolejte zpět. Útočníci si totiž z prozvánění ze zahraničí postavili výnosný byznys. Váš hovor jednoduše přesměrují na placené linky a z toho inkasují nemalé provize.

Je teprve druhý den a už vám vypršel datový limit (FUP)? Možná jste si jen nevědomky při sledování Netflixu či stahování souborů vypnuli Wi-Fi, možná se vám přes mobilní sítě stáhla systémová aktualizace. Pokud však všechny možnosti vyloučíte, musíte se smířit s tím, že data navíc vyčerpávají služby na pozadí, které neustále komunikují se vzdálenými servery. A těm mohou předávat vaše citlivé informace a uložená data. Souběžným symptomem je i zdlouhavé načítání aplikací či stahování zcela neznámých souborů na pozadí.

Odcizení účtu nebo telefonního čísla

Pokus o hacknutí, ať již úspěšný nebo neúspěšný, poznáte i v e-mailové schránce. Útočníci v první řadě cílí na vaše účty, ve schránce tak můžete vidět pokusy o neúspěšné přihlášení, dotazy na reset hesla, přidání nového zařízení k účtu nebo dokonce potvrzení o změně hesla. A to znamená, že si někdo fyzicky přivlastnil váš účet. Pokud jste o obnovu hesla nežádali, tyto e-maily ignorujte. Z jiného zařízení, např. z počítače, si pak hesla k účtům, na které vedly útoky, preventivně změňte.

Malware na Androidu za sebou dokáže zametat stopy:

Stává se to zřídkakdy, ale přesto je třeba dát si pozor na úplnou ztrátu signálu. Jedná se o tzv. „SIM port attack“, v rámci něhož váš hacker odstřihne od vašeho mobilního čísla, e-mailu či bankovního účtu. V těchto případech je třeba kontaktovat policii, které je třeba sdělit, že jste se stali obětí krádeže identity. Následně je třeba kontaktovat operátora a pokusit se přivlastnit zpět vlastní telefonní číslo a přístup k dalším účtům.

Jak se pokusům o hacknutí efektivně vyhýbat? Udržujte svůj smartphone vždy s aktuální verzí softwaru. Nenavštěvujte podezřelé webové stránky, u kterých vás prohlížeč informuje o tom, že webová stránka není bezpečná. Dále nestahujete aplikace, které nemáte ověřené, a u kterých chybí ohlasy ostatních uživatelů. Nenaleťte na aplikace, které vám tvrdí, že dostanete něco úplně zadarmo. Většinou jsou to právě ony, které do telefonu zanesou malware.

Diskuze (38) Další článek: Apple hledá cesty, jak vylepšit Face ID a schovat ho pod displej. Cestou může být i „metapovrch”

Témata článku: Android, Smartphony, Jak..., Netflix, FUP, Antivirus, Zranitelnost, Hrozba, Malware, Ransomware, Virus, Prohlížeč, Účet, Nestandardní chování, Telefon, Aplikace, Pozadí, Policie, Symptom, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej, kloub a mnohem sympatičtější cenu

** Flipům od Samsungu roste dravější konkurence ** Motorola udělala ve svém Razru 2022 několik důležitých změn ** Je elegantnější a přitom výkonná

Jan Láska
Ohebný displejVéčko
Nabídky zařízení u operátorů v srpnu: Akce na Xiaomi, levné 5G novinky a GPS lokátor

Nabídky zařízení u operátorů v srpnu: Akce na Xiaomi, levné 5G novinky a GPS lokátor

** V srpnu přichází nepřehlédnutélná novinka Nothing Phone (1) ** Objevují se akce na Xiaomi nebo Samsung ** Zde je kompletní nabídka zařízení všech u všech tří operátorů

Jan Pánek
Ceník
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Facebook vás tajně neodposlouchává. Má mnohem lepší způsoby, než vás sledovat přes mikrofon

Facebook vás tajně neodposlouchává. Má mnohem lepší způsoby, než vás sledovat přes mikrofon

** Vidíte reklamy na věci, o kterých jste mluvili, ale nevyhledávali je? ** Často takto podezřele přesně servíruje inzerci Facebook ** Existují věrohodné důkazy, že mikrofon opravdu nevyužívá

Petr Urban
SoukromíFacebookSociální sítě