Jak připojit kapesní počítač přes GPRS u Eurotelu

Neomezený přístup na internet pomocí datových přenosů GPRS jistě s nadšením uvítali uživatelé, kteří fandí mobilnímu surfování a vlastní kapesní počítač. V článku naleznete podrobný návod, jak nastavit datovou komunikaci na Pocket PC.
Jak připojit kapesní počítač přes GPRS u Eurotelu

O překvapivém kroku Eurotelu – zavedení neomezeného připojení k internetu – jme již psali. Využití datových přenosů přes mobilní telefon lze využít s klasickým PC, ale i kapesním počítačem. Ten vám přinese to pravé potěšení z mobilního internetu: e-maily i novinky omrknete odkudkoli a nemusíte se ohlížet na přenesená data. Spojení mobilního telefonu a kapesního počítače však není triviální záležitostí, podívejme se tedy na podrobný postup.

Poznámka: postup je ověřen na kapesním počítači na platformě Pocket PC 2002. Postup by se u starší verze Pocket PC (či Win CE 3.0) neměl výrazně lišit. Podobný postup je též u komunikátoru XDA.

Nastavení mobilního telefonu

Mobilní telefon musí mít aktivovaný datový přenos pro danou službu. Nastavení se provádí u každého mobilu mírně odlišným způsobem. Chcete-li zkusit nastavení bez pomoci operátora na infolince, zkuste následující základní hodnoty: APN, internet, ID uživatele a heslo nevyplňujte, stejně jako IP adresu a adresu DNS. Nezapínejte kompresi dat ani hlaviček.

Nastavení kapesního počítače

Z menu Start vyberte položku Setting a ve spodní části zvolte ouško Connections. V okně se objeví čtyři ikony, vyberte třetí s názvem Connections. Objeví se následující okno:

Klepněte pro větší obrázek

Z první roletky zvolte New...,načež se objeví nové okno s jedním políčkem pro pojmenování daného připojení. Zdánlivě zbytečná procedura, avšak s narůstajícím počtem připojení nabude na významu. V našem případě si připojení pojmenujte třeba „Eurotel GPRS“. Ve spodní části přepněte na ouško Modem.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte na nápis New...

Klepněte pro větší obrázek

Nyní si pojmenujte dané připojení, tomuto pojmenování již nepřikládám většího významu. Důležitá je však druhá nabídka. Zde vyberete, jakým způsobem bude kapesní počítač a mobilní telefon komunikovat. Bohužel nemám k dispozici PDA s podporou Bluetooth, věřím však, že by se zde neměly objevit problémy (rady zkušených uživatelů uvítáme v diskusním fóru). Baud rate přepněte na nejvyšší hodnotu – snad všechny moderní mobilní telefony i PDA by měly tuto rychlost bez problémů zvládat. Pokračujme tlačítkem Advanced...

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Opět si všimněte tři oušek záložek ve spodní části. Na první z nich přepněte parametr Flow Control z Hardware na Software. Na druhé záložce zrušte zatržení defaultně zatržených položek Use software compression a Use IP header compression. Třetí záložku ponechejte bez povšimnutí a změny potvrďte tlačítkem OK. Pro úplnost podotknu, že tyto změny v záložce Advanced nejsou povinné, připojení bude fungovat i s implicitním nastavením. Vrátíte se na obrazovku s nastavením modemu, pokračujte tlačítkem Next.

Na další obrazovce se nachází tři pole. První dvě můžete nechat bez povšimnutí, do třetího zadejte hodnotu *99***x#, kde x je číslo datového profilu ve vašem mobilním telefonu, který bude užíván pro datovou komunikaci (tzv. CID). Obvyklá hodnota je 1, máte-li v telefonu nastaveno více datových profilů, zkontrolujte očíslování. Pokračujte tlačítkem Next. 

Klepněte pro větší obrázek

Z několika položek nás bude zajímat jen ta poslední s popiskem Extra dial-string modem commands. Sem musíme zadat řetězec znaků, který prostřednictvím mobilního telefonu oznámí mobilní síti, jakou ze služeb GPRS chceme použít. Pro síť Eurotel zadejte následující text. Dodržte uvozovky i čárky.

+cgdcont=1,“IP“,“internet“

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítkem Finish uložte všechna nastavení. Nyní se nacházíte v okně s nabídkou modemu, stiskněte OK a ocitnete se v základním okně Connection. Všimněte si v dolní části ouška záložky Dialing Locations. Zavítejte do ní a klepněte na tlačítko Dialing Patterns.... Zde se nachází tři řádky, které obsahují různé znaky. Vše smažte a ponechejte v každém řádku jen velké písmeno G, jak ukazuje následující obrázek.

Klepněte pro větší obrázek

Vše odsouhlaste a vraťte se do základního okna Connection, která obsahuje tři položky. V první roletce vyberte své pečlivě pojmenované připojení a zvolte Connect. Před připojením se z vás PDA bude snažit vylákat připojovací jméno a heslo, nenechejte se zmást a pokračujte tlačítkem OK, aniž byste cokoli zadávali.

Před připojením samozřejmě musíte aktivovat infraport, či Bluetooth na mobilním telefonu. Mrkněte na telefon, na displeji se objeví hlášení o připojení. Správné nastavení a funkčnost připojení ohlásí text v bublině na displeji kapesního počítače.

A jste připojeni. Spusťte Internet Explorer, ICQ či poštu a užívejte si neomezeného připojení k internetu téměř odkudkoli.

Diskuze (22) Další článek: Nokia 7250i na trhu - co nového oproti 7250?

Témata článku: Smartphony, Operátoři, O2, Windows, Software pro mobily, EU, Počítač, Jak, Podobný postup, Kapesní počítač, GPRS, Euro, Pře, Obvyklá hodnotaPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

** Končí mobilní 3G. Ale nebojte se, není to žádná katastrofa ** Jak nakupovat na AliExpressu bez vysokých poplatků České poště ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace