Výdrž baterie telefonu. Stálé téma, které se u chytrých telefonů řeší vlastně už od úplného začátku. Naštěstí se doba vyvíjí a s ní částečně i technologie baterií a telefony obecně. Baterie jsou tak stále efektivnější a zároveň díky trendu větších smartphonů se do jejich větších těl vejdou i kapacitně větší akumulátory. Všemu pak přispívají i stále úspornější čipy, které dovolí ze stejné baterie vymáčknout o něco delší výdrž.
Přesto ale na několikadenní výdrž můžeme zapomenout, telefony jsou většinou jednodenním či maximálně dvoudenním zařízením, které je potřeba pravidelně dobíjet. Naštěstí díky vyšším nabíjecím výkonům a novým standardům bývá často tento proces otázkou pár minut. Přesto si ukážeme příklady, kterými se dá výdrž telefonu prodloužit, abyste nemuseli po nabíječce sahat až tak často.
Nepodceňujte jas displeje
Jednou z energeticky nejnáročnějších částí telefonu je jednoznačně displej, což je dáno stále většími úhlopříčkami. Naštěstí je možné spotřebu zobrazovacího panelu velmi dobře optimalizovat.
Vždy nepotřebujete maximální jas displej. Jeho snížení naopak dost pošetří baterii.
První na co si dejte pozor, je jas displeje. Je u něj výhodné většinu času nechat situaci na automatice, která upraví jas telefonu dle okolního prostředí. V některých situacích ale může být výhodnější jas ručně doupravit, zejména večer, kdy může být jas displeje nižší, než vám nabídne automatika.
Nejoblíbenější smartphony s velkou baterií
Další oblíbené smartphony s velkou baterií
Pozor na rozlišení i obnovovací frekvenci
Na spotřebě se také výrazně projevuje trend zvyšování rozlišení displeje a hlavně obnovovací frekvence. První případ se týká zejména těch nejdražších smartphonů, které někdy nabízí vyšší rozlišení jako je QHD, resp. 4K. V mnoha situacích ale takové rozlišení nemusíte využít a proto se snížení na Full HD může na výdrži pozitivně projevit. Většinou tak učiníte přímo přes nastavení zobrazení ve vašem smartphonu.
Vyšší rozlišení a obnovovací frekvence se mohou hodit při hraní her či sledování videí, ve spoustě případů však tyto funkce nebudete potřebovat
Ještě více znát bude obnovovací frekvence displeje. Základem je 60 Hz, dnešní telefony, ale běžně zvládají 90, 120, 144 nebo klidně až 165 Hz, které zajistí plynulý obraz, ale také větší zátěž na baterii. Pokud to váš telefon podporuje, nastavte si obnovovací frekvenci na adaptivní automatiku, která dovolí v klidové chvíli displej i podtaktovat, čímž naopak baterii šetří. Pokud to váš telefon neumí, zkuste v běžných situacích nastavit základních 60 Hz, a baterie vám poděkuje.
Tmavý režim jako šikovný pomocník
K delší výdrži může překvapivě přispět také tmavý režim telefonu. Pokud je správně udělaný a jde o skutečnou černou barvu, tak vám vaše baterie jistě poděkuje. Dnes velmi rozšířené OLED displeje totiž fungují tak, že černou barvu reprezentují vypnutým pixelem.
Tmavý režim může být u smartphonů s OLED displejem šikovným pomocníkem
Čím více černé displej „zobrazuje”, tím více pixelů je ve skutečnosti vypnutých a šetří baterii. Dobrým tipem může být například i nastavení černé tapety telefonu, popř. výběr schématu, který na pozadí hojně využívá černou. A kdyby ani to nešlo, vyvarujte se u OLEDů čistě bílých pozadí, která jsou pro baterii opravdu tím nejhorším.
Vypněte funkce, které nevyužíváte
Smartphony dnes nabízí spoustu chytrých a užitečných funkcí. Je ale možné, že některé z nich nevyužíváte a zbytečně vám berou energii vašeho smartphonu. Začít přitom můžeme od těch elementárních jako je Bluetooth, NFC či GPS. Primárně doporučujeme, vzhledem k jejich dnešní úspornosti, je spíše nechávat zapnuté, než abyste je pak museli vždy zapínat a následně vypínat, ale pokud víte, že některé funkce určitě používat nebudete, klidně jej deaktivujte.
Když chcete pošetřit baterii, vypněte funkce, které nepotřebujete. Extrémním případem je pak letový režim - ten vypne úplně všechny sítě
Mnohé možná překvapí i to, že velkou úsporou může být také vypnutí 5G připojení, které je energeticky náročnější než jiné sítě. Stačí v nastavení konektivity z režimu sítě vynechat 5G. Přepnutím na LTE tak paradoxně můžete pěkně ušetřit baterii. Extrémním případem je pak režim letadlo, který mobilní síť vypne úplně.
Nevystavujte telefon extrémním teplotám
Každý telefon má nějakou provozní teplotu na kterou je připraven. Každý ale jistě někdy zaznamenal, že například za horkých letních dní se telefon může vybíjet rychleji. Důvodem je vysoká venkovní teplota, která přispívá k tomu, že se telefon více zahřívá, což pak vede k jeho rychlejšímu vybíjení. V tomto případě, ale vyšší teploty nejsou nic dobrého ani pro dlouhodobou životnost baterie.
Apple u svých iPhonů uvádí jako ideální provozní teplotu 0 - 35° C, podobně tomu bude i u jiných výrobců.
Hlídejte si aplikace na pozadí
Přestože smartphone zrovna nepoužíváte, neznamená to, že telefon zrovna není aktivně něčím zaneprázdněn. Na jeho pozadí totiž mohou zrovna teď běžet desítky procesů, které vám nenápadně vybíjejí baterii. Zkontrolujte si tedy, které aplikace mohou běžet na pozadí a aktualizovat svá data. Obecně náročné jsou také samotné aktualizace aplikací, v rámci kterých mohou být stahovány a instalovány i stovky megabajtů dat.
Častá aktualizace dat aplikací na pozadí může zbytečně vybíjet baterii.
Pohlídejte si také nastavení synchronizace data aplikací. Pokud nejste extrémně vytížení a každá prodleva vás může brzdit v práci, zkontrolujte si dobu pravidelné synchronizace vašeho e-mailového klienta. Pokud místo real-time synchronizace bude nové e-mail stahovat jen každých 15 minut, možná to ani nepocítíte, ale vaše baterie už minimálně trochu ano.
To samé se ale týká i jiných aplikací nebo dokonce vašeho celého Google účtu, který může na pozadí neustále synchronizovat vaše fotografie či data. Kategorií samo o sobě jsou pak notifikace, které při špatném nastavení zbytečně bombardují váš telefon a vybíjí baterii.
Používejte úsporný režim
Nepotřebujete zrovna ten nejvyšší výkon, ale rádi byste prodloužili výdrž baterie smartphonu? Jděte do nastavení telefonu a prozkoumejte jeho režimy baterie. Jistě zde najdete úsporný režim, který dokáže s výdrží telefonu udělat zázraky. Většinou totiž na pozadí ukončí některé funkce a služby, sníží jas i frekvenci displeje a hlavně i podtaktuje procesor.
Úsporným režimem se dá výdrž telefonu výrazně prodloužit, zejména když už vám baterie dochází.
V případě iOS máte k dispozici pouze jeden úsporný režim, v případě Androidu bývají často možnosti daleko větší a existují i ultra úsporné režimy, které třeba dokonce vypnou i barvy displeje a přepnou jej do monochromatického režimu. Ale samozřejmě záleží i na tom, jak konkrétně si ultra úsporný režim nastavíte
Nabíjejte chytře
I správné nabíjení může mít vliv na výdrž baterie telefonu. Ovšem spíše z dlouhodobého hlediska. Pokud totiž telefon budete nabíjet nevhodným způsobem, můžete velmi rychle zhoršit stav baterie a ta poté méně vydrží na jedno nabití. Typickým příkladem špatného zacházení je vybíjení téměř do nuly a poté nabíjení do plného stavu. Vzhledem k cyklům baterie je ideální se k úplným extrémům nepřibližovat.
Vliv na zdraví a výdrž baterie má i to, jakým způsobem ji dobíjíte.
Dobře telefonu nedělá ani intenzivní používání, když je v nabíječce. Typickým příkladem je zde hraní her. Telefon se totiž v takovém případě více zahřívá, což škodí baterii. Navíc při tom dochází k dobíjení a vybíjení, což také životnosti nepřispívá.
Starším telefonů nedělalo dobře ani dobíjení přes noc, to už ale dnes hlídají chytré algoritmy, které spustí dobíjení telefonu například až pozdě nad ránem, aby telefon nebyl pod proudem celou noc.
Hodit se budou i nějaké starší triky:
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium