Jak se 150W dobíjení podepíše na životnosti baterie? Oppo garantuje po 1600 cyklech 80% kapacitu

  • Bojíte se při rychlonabíjení i životnost baterie v mobilu?
  • Díky technologii od Oppa už se obávat nemusíte
  • Pokles na 80 % kapacity baterie nastane až po 1 600 cyklech

Rychlé nabíjení, vysoké napětí, proud a tím generované vysoké teploto rozhodně nesvědčí dlouhé životnosti mobilních lithiových baterií. Právě proto někteří výrobci celou řadu let zůstávají věrní pomalejšímu „rychlonabíjení“. Např. Samsung má maximální dobíjecí výkon 45W, ovšem oproti běžné 25W nabíječce ušetříte sotva pár minut. Na protipólů je např. Oppo, které se na MWC pochlubilo 150W dobíjením. A ve své poslední tiskové zprávě nám výrobce blíže servíruje technologii Battery Health Engine.

Oppo nasadilo 150W dobíjení do topmodelu Find X5 Pro, a firma se chlubí i nasazením tři roky vyvíjené technologie Battery Health Engine, což je, de facto, řešení pro optimalizaci baterie na systémové úrovni, jehož součástí jsou i podpůrné algoritmy. Ty sledují v reálném čase elektrický potenciál na negativní elektrodě uvnitř baterie. Při nabíjení dynamicky upravují nabíjecí proud a napětí, aby nedošlo k vytvoření tzv. mrtvého lithia (=pokles kapacity baterie). A to se děje tehdy, když se aktivní lithiové ionty nedokáží vrátit zpět na katodu. 

Oppo také vylepšilo vnitřní uspořádaní baterie, zejména elektrolyt, který umožňuje baterie při nabíjecích a vybíjecích cyklech „samoopravovat“. Nedochází tedy k tak vysokému, resp. k tak rychlému poklesu kapacity baterie. Podle výstupu z laboratoří Oppa poklesne kapacita baterie na 80 % při využití technologie Battery Health Engine zhruba po 1 600 cyklech. Konvenční rychlonabíjení se přitom na 80% kapacitu dostane cca po 800 cyklech.

Představení řady Oppo Find X5:

A to je pro věčné „odpírače“ rychlonabíjení určitě pozitivní zpráva. Mít nabito na 15 minut (v případě 240W nabíjení dokonce za devět), a nijak nezkrátit živnost baterie, je určitě skvělá zpráva. A je na čase, aby se podobným směrem ubírali i další výrobci, např. Xiaomi či Realme. Rychlonabíjení ušetří spoustu času, ale nemělo by tomu být na úkor kapacity baterie. Tedy, ne alespoň v nějakém velkém meřítku.

Zdroj Oppo

Diskuze (15) Další článek: Huawei Nova 9 SE jde do prodeje i v Česku. Nejrychlejší zájemci získají chytré hodinky jako dárek

Témata článku: Oppo, , , , , , , , , Oppo finda, Dobíjení, Životnost baterie, Cyklus, Životnost, Kapacita baterie, Finda, Vysoké napětí, Pokles, Kapacita