Jak si rozumí Nokia a Apple Mac OS X

Podporuje Mac OS X synchronizaci s mobilními telefony Nokia? Jak funguje přenos souborů, obrázků a přístup k internetu?

Dnešním článkem pokračujeme v nepravidelném seriálu o vzájemné spolupráci mezi mobilními telefony různých výrobců a operačním systémem Mac OS X. Po prvním dílu věnovaném značce Sony Ericsson přichází na řadu Nokia. Osnovu si dovolím zkopírovat: podíváme se a zhodnotíme oficiální podporu výrobce, synchronizaci, možnosti přenosu dat i připojení k internetu.

iSync a podpora telefonů

Pro čtenáře, kteří zatím neměli to štěstí pracovat s operačním systémem Mac OS X, shrnu pár vlastností a také odlišností od rozšířených Windows. Mac v základu disponuje vlastním adresářem kontaktů, přehledným kalendářem propojeným s úkoly a hlavně synchronizačním nástrojem iSync. Jednoduše nahrazuje ony PC Suite, Active Syncy a další synchronizační nástroje. Vytváří jej přímo programátoři Apple a obecně řečeno podporuje přístroje značky Nokia, Motorola, Sony Ericsson, Palm, několik Samsungů, Panasoniců, starých Ericssonů a Siemensů (podrobný výčet naleznete zde. Windows Mobile podporovány nejsou, zde je třeba programů třetích stran (spolupráci Mac OS X a Windows Mobile bude věnován některý z dalších dílů seriálu).

iSync tedy „umí“ více značek, nezvládá však obvykle nejnovější modely. Zde přichází na řadu koumáci, kteří jsou schopni díky jednoduchým skriptovým souborům vytvořit potřebné plug-iny pro podporu daného modelu.

Nokia se k problému postavila aktivně a začala nabízet vlastní plug-iny pro své novinky a přidala jednu užitečnou aplikaci navíc. Na snadno zapamatovatelném odkazu www.nokia.com/mac nabízí ke stažení plug-iny do vestavěného iSyncu pro nové telefony, a také aplikaci Nokia Multimedia Transfer, tedy prozatím v beta verzi. Nejprve se podívejme na synchronizaci.

Synchronizace na první pokus

Pro testy jsme použili symbianovou Nokii E65 a operační systém Mac OS X 10.4.10 na notebooku MacBook. Spojení probíhalo standardně dodávaným synchronizačním kabelem a prostřednictvím Bluetooth. Po instalaci potřebného plug-inu (standardní .dmg soubor), rozpoznal iSync podporovanou Nokii E65 a nabídl synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardně nepodporovanou Nokii E65 iSync po instalaci oficiálního plug-inu přijal.

Synchronizace probíhala na jedničku v obou směrech. Operačnímu systému ani telefonu nevadí česká diakritika. V obou směrech se přenesly základní informace, jméno, příjmení, firma, telefony, e-mail, příjemně překvapilo úspěšné přenesení miniatury fotografie a přezdívky. Z telefonu do počítače se ale již nepřenáší některé nadstandardní informace, jako třeba SIP kontakt. I přesto věřím, že 99,9% uživatelů bude se synchronizací kontaktů spokojeno.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh synchronizace

Synchronizace kalendáře probíhá v pořádku včetně nastavení alarmů, detailů a poznámky. V případě synchronizace úkolů se nepřenáší textová poznámka, tu Nokia nepodporuje.

Přenos dat: s jednoduchostí Macu vlastní

Nokia podporuje standardní přenos dat prostřednictvím Mass Storage, avšak pouze na paměťovou kartu. Po připojení se paměťová karta objeví jako další disk ve Finderu i dalších správcích souborů. Rychlost zápisu dat se pohybuje okolo 800 kB/s, což je velmi slušná rychlost a zkopírování pár hudebních alb zabere několik málo okamžiků.

Klepněte pro větší obrázek
Procházení struktury paměti prostřednictvím Bluetooth

Odpojíme kabel a vyzkoušíme technologii Bluetooth. Standardní Browse device funguje bez problémů, tedy pokud považujete nemožnost přenosu celých adresářů za chybu ale za vlastnost. Na rozdíl od předchozího případu se lze prostřednictvím Browse device dostat i do paměti telefonu. Přenášet lze i více souborů najednou. Jedná se tedy spíše o řešení pro stažení fotografií, nahrání melodie, malých obrázků či javové aplikace do telefonu. Tolik standardní možnosti operačního systému a telefonu, podívejme se nyní na aplikaci Media Transfer.

Nokia Media Transfer: obrázky a hudba

Program Media Transfer se nachází ve stádiu beta verze 1,1, rozhodně však stojí za to ji vyzkoušet. Instalace je zcela jednoduchá a spočívá v rozbalení staženého zip archivu a přesunutí jediného souboru .app do složky s aplikacemi. Po spuštění se v horní systémové liště objeví ikona s dvojicí šipek. Zde bude probíhat to podstatné.

Prvním krokem po spuštění bude vyhledání podporovaného telefonu. Předtím připojte telefon prostřednictvím kabelu (v telefonu zvolte režim PC Suite), anebo jej spárujte přes Bluetooth. Po nalezení se v několika krocích odsouhlasí vytvoření složek v aplikacích iTunes a iPhoto. Pokud nemáte zmiňované aplikace spuštěné, spustí se a vytvoří dané složky s názvem telefonu. V jednom z kroků vám program nabídne posuvník s procentuální volbou iTunes Fill-Up. Jedná se o prostou funkci: vybráním volby Music Fill-Up z menu v liště dojde k náhodnému výběru skladeb z databáze a jejich zkopírování na kartu. Množství skladeb se pak odvíjí právě od vaší volby posuvníkem.

Klepněte pro větší obrázek
Adresář Nokie N65, ve kterém se vytváří nové playlisty

Jak tedy probíhá přesun hudby? V iTunes se vytvoří složka s názvem telefonu, v našem případě Nokia E65. Pak již stačí v tomto adresáři vytvořit playlist, nebo playlistů víc, a přesunout do nich Mp3, podcasty a další obsah. Tím samým způsobem vyberte k přesunu obrázky v iPhoto. Po výběru obsahu stačí zvolit z menu pod systémovou ikonkou Start transfer a dojde k přesunu souborů. V nabídce se objeví průběh přenosu, název aktuálně kopírovaného souboru, zbývající čas a přenosová rychlost.

Klepněte pro větší obrázek
Právě se přenáší soubor, všimněte si přenosové rychlosti a zbývajícího času

Všechny soubory přenesené přes Nokia Media Transfer lze jednoduše smazat pomocí nabídky, kterou má vlastní každé z připojených zařízení. Zde lze také de/aktivovat potřebné adresáře v aplikacích a měnit velikost prostoru pro Music Fill-Up.

Media Transfer zahrnuje ještě jednu aplikaci, a sice Nokia Device Browser. Jedná se o jednoduchého správce souborů, umožňující přístup jak na paměťovou kartu, tak do paměti telefonu. Funguje jednoduchým drag&drop způsobem. Avšak zatímco směrem z telefonu lze snadno kopírovat celé adresáře i s obsahem, v případě opačného směru se adresář nevytvoří a pouze se zkopíruje jeho obsah.

Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů neumí přenést do telefonu kompletní adresář

Za program Media Transfer si Nokia zaslouží pochvalu. Líbí se mi, že výrobce přijal způsob práce s Mac OS X a zachoval jednoduchost celého procesu přesunu hudby a obrázků. Skvělé!

Připojení k internetu

Nokia bohužel nepodporuje Bluetooth Profil PAN Network Access Point, který považuji za velmi užitečný. Umožňuje totiž jakési sdílení připojení k internetu přes mobil. Telefon se připojí prostřednictvím vlastního datového profilu k datovým přenosům, a toto připojení následně nasdílí jinému zařízení, třeba notebooku nebo PDA. Notebook tedy nevyužívá telefon jako modem a neinicializuje spojení, uživatel tedy nemusí složitě hledat a instalovat žádné ovladače (v případě Mac OS X skripty) a nemusí vytvářet vytáčené připojení. Zvládají to nové Sony Ericssony a třeba i XDA Orbit, námi testovaná Nokia E65 nikoli.

Nevyhneme se tedy stažení potřebných skriptů (ovladačů) a vytvoření vytáčeného spojení. Skripty pro různé telefony lze najít na webu Rosse Barkmana (http://home2.btconnect.com/Taniwha/), ale také na českém webu Apple Centra Tauer (http://www.tauer.cz/support/pages/downloads/page/1/sort/2d). Na stránkách také naleznete návod, kam stažený skript zkopírovat.

Zde přichází na řadu troška zkoušení. V menu Network - Bluetooth zadejte v záložce PPP jako telefonní číslo APN vašeho operátora (např. internet). Jako Account name a Password nevyplňujte nic, anebo zkuste „NONE“. Ve volbě PPP Options, sekci Advanced Options zatrhněte položku Send PPP echo packets, jak ukazuje obrázek.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení volby PPP Options

Ostatní záložky ponechejte beze změny, teprve v poslední zvolte modemový skript Nokie a zkuste připojení. Pokud se nezdaří, vyzkoušejte jiný modemový skript.

Nokia umí

Z předchozích řádků vyplývá, že si Noke s operačním systémem Mac OS X rozumí bez výraznějších potíží. Synchronizace funguje včetně diakritiky, tedy pokud nevlastníte model, který není oficiálně či neoficiálně podporován. Program Media Transfer pak zaručuje opravdu uživatelsky přívětivý přenos dat mezi telefonem a odpovídajícími programy.

Diskuze (8) Další článek: Ostravak Ostravski na t-zones

Témata článku: Apple, Nokia, Software pro mobily, Software pro PC, Nokia E65, BTC, #Apple, Starý Ericsson, Media trans, IPhoto, Rozum, MAC, Testovaná nokia, Textová poznámka, Česká diakritika, APP, Slušná rychlost, OS x, Jak


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40