Jak si rozumí Sony Ericsson a Apple Mac OS X

Lze připojit Sony Ericsson k počítači od Apple? Jak si Mac OS X poradí s hudbou, fotografiemi a synchronizaci?

Uživatelé počítačů s jablkem ve znaku to nemají tak jednoduché, jako okýnkáři. Výrobci na podporu povětšinou kašlou, avšak situace se pomalu zlepšuje. Například i Nokia již nabízí pro vybrané telefony vlastní synchronizační aplikaci, které budeme věnovat samostatný článek.

Synchronizace

Mac OS X v dřívějších i aktuálních verzích nabízí v základu adresář Address Book a kalendář s úkoly. Pro synchronizaci těchto informací využívá vlastní aplikaci iSync. Podporu telefonů přidává sám Apple prostřednictvím updatů, anebo výrobci zdarma nabízenými plug-iny. Sony Ericsson například zpětně přidává na svých stránkách s podporou plug-iny pro nové telefony, v případě námi testovaného W660i tak prozatím neučinil. Na internetu se tedy objevují neoficiální verze, někdy placené, jindy zdarma. Model W660i je podporován nejnovějším balíčkem plug-inů Sony Ericsson Phone Plugins for iSync v2,4 (mobile.feisar) za velmi sympatickou cenu 2,2 eura.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace modelu W660i prostřednictvím iSync. Podporu je třeba doinstalovat

Podařilo se mi ale najít i plug-in zcela zdarma právě pro W660i, a sice na těchto francouzských stránkách: thinksmartshop. Instalace je zcela jednoduchá. Stažený archiv rozbalte a celý adresář zkopírujte na disk do složky Libary - PhonePlugins. Spusťte iSync a vyhledejte telefon, synchronizace se zdaří. Vzhledem k výrazné podobnosti nových Sony Ericssonů se bez problémů objevují plug-iny i pro další novinky. Stačí jen trošku hledat.

Address Book nepodporuje v případě Sony Ericssonu vytáčení čísla a posílání textových zpráv. Opět však lze najít programy, které to umožní. Feisar (mobile.feisar) nabízí prográmek za sympatickou cenu 2,22 Euro s širokou podporou mobilů. Podporu pro posílání SMS u mobilů K/D750i lze získat zdarma na tomto českém webu i s podrobným návodem: sweb.cz/chucky.

Aplikace na způsob PC Suite

V operačním systému Mac nebude využití komunikace mezi mobilem a počítačem tak široké, jako u Windows. SMS lze odesílat z klávesnice s pomocí plug-inu do Address Booku a zde lze upravovat i kontakty, které se následně synchronizují. Pokud však požadujete propracovanější aplikaci s podporou například tvorby MMS, zálohou SMS a dalšími funkcemi, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Existuje několik aplikací s velmi podobnými funkcemi.

  • BluePhoneElite 2

mirasoftware; cena 20 dolarů

Bohužel tvůrci této aplikace nenabízí trial ani shareware verzi, nemohli jsme tedy vyzkoušet funkce programu. Dle informací však nechybí podpora vytáčení hovorů a samozřejmě SMS.

  • Phone Agent 1.4.2 

macmedia.sk; Shareware; cena 29,95 euro

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vskutku propracovaný správce s podporou kontaktů, textových zpráv, vlastním kalendářem a editorem zpráv multimediálních. Nepostrádá dokonce editor grafických témat, přenos souborů, vlastní úkoly a poznámky. Program je šířen jako Universal Binary. I neregistrovaná verze umožňuje základní operace a mnohým může postačovat.

  • message2net phone 1.2.2

Demo, 8,95 euro 
novamedia 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spíše jednoduchá aplikace pro správu SMS. Vedle telefonů Sony Ericsson podporuje Motorolu, Nokii a Benq Siemens
  • MegaCellX 2.6.3

Shareware 19,90 dolarů
vincenzoazzone

Klepněte pro větší obrázek 
Spíše jednoduchý program pro práci s kontakty a textovými zprávami. Umožňuje vytáčení i příjem hovorů.

Kopírování souborů a Bluetooth

V některých funkcích Mac nezklame, funguje bez nejmenších problémů a navíc s uživatelskou přívětivostí. W660i podporuje Mass Storage, avšak pouze pro přístup na paměťovou kartu. Lze tedy využít běžný Finder pro kopírování a přesun souborů. Rychlost kopírování se pohybuje okolo 350 - 400 kB/s, což s přivřenýma očima postačuje. Nemusíte instalovat žádné ovladače, stačí po připojení kabelu zvolit v telefonu přesun souborů. Tedy stejně, jako ve Windows.

Funguje též Bluetooth Browse device - tedy procházení paměti a přesun souborů prostřednictvím Bluetooth. Tentokrát se lze dostat i do paměti telefonu. V tomto případě spojení však lze přenášet pouze jednotlivé soubory, nikoli více souborů najednou anebo rovnou celý adresář. Rychlost okolo 55 kB/s lze pro instalaci Java aplikací, nových témat nebo snímků z vestavěného foťáku s klidem akceptovat.

Klepněte pro větší obrázek 
Správce bluetooth servíruje podrobné informace o podporovaných profilech

Sony Ericsson podporuje též bluetooth profil PAN Network Access Point. Ten umožňuje připojení k internetu bez nutnosti instalace ovladačů mobilního telefonu. Ve Windows se jedná o proceduru ne zrovna uživatelsky přívětivou a pro Mac zase nebývají k dispozici korektní ovladače. Mobil se připojí prostřednictvím vlastního datového nastavení k internetu a výše uvedený Bluetooth profil toto připojení „nasdílí“ dalšímu zařízení, třeba právě notebooku. Na Macu funguje bez nejmenších potíží. Stačí při párování zaškrtnout, že chcete využívat připojení GPRS, a pak z ikony Bluetooth v liště zvolit Join Network on W660i. A navíc nemusíte ani přepínat mezi vlastními profily síťového rozhraní. Skvělé!

Klepněte pro větší obrázek 
Snadné připojení k internetu bez nutnosti jakýchkoli ovladačů

A konečně, v Mac OS X lze využívat i funkci Dálkové ovládání, avšak pouze pro ovládání počítače - posun kurzoru a podobně. Funkce Presentace a Player není podporována. Na internetu však lze najít několik aplikací rozšiřujících možnosti dálkového ovladače:

  • Bluetooth Remote Control 3.03

freeware
developer.sonyericsson

Aplikace nabízená vývojáři Sony Ericssonu je k dispozici zcela zdarma, nenabízí však o mnoho víc, nežli standardní Dálkové ovládání.

  • Xdesk Remote 1.0

freeware
software.mycintosh

Pokročilejší aplikace s více možnostmi. Nic vám nebrání ji vyzkoušet.

Postačující spolupráce

Na závěr jsem si nechal tip na Themes Creator také z dílny vývojářů Sony Ericssonu. Opět se jedná o freeware a najdete ji na této adrese:
developer.sonyericsson.com

Faktem zůstává, že pro Mac OS X neexistuje tolik aplikací, jako pro platformu PC. Dostupné propracovanější aplikace nebývají zdarma. Pokud by se objevila podpora pro textové zprávy přímo v Address Booku, byl bych spokojen a víc bych nepožadoval. Přenos souborů, ať už prostřednictvím kabelu či Bluetooth, probíhá bez nejmenších problémů. Stejně jako využití mobilních datových přenosů.

Diskuze (19) Další článek: Dvě nové Nokie Prism: trojúhelník k trojúhelníku

Témata článku: Apple, Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Software pro mobily, Software pro PC, MAC, Stažený archiv, #Apple, Son, OS x, APP, Rozum, Eri, Jak


Určitě si přečtěte