Jak spustit aplikace z Androidu ve Windows. Kde nestačí režim desktopu, pomůže emulátor

 • Chce si ve Windows spustit Android hry a aplikace?
 • Aktuálně máte spoustu možností
 • A brzy by se měl se svým řešením přidat i Google a Microsoft

Už od masového rozšíření operačního systému Android se objevila potřeba spouštění mobilních aplikací na desktopu. Buď proto, že na velkém monitoru, a pomocí myši a klávesnice, se aplikace lépe ovládají, a nebo proto, abyste si mohli i na desktopu zahrát hry, které ve Windows jinou cestou nejsou dostupné.

Možná si chcete na desktopu jen Android vyzkoušet, zrcadlit si v něm svůj telefon nebo rozjet kompletní x86 Android místo Windows, třeba z flash disku. Na všechny tyto možnosti se v dnešním článku zaměříme.

Windows 11 dostal přímo od Microsoftu i vrstvu WSA (Windows Subsystem for Android), která umožňuje nativní instalaci a běh androidových aplikací pod Windows. Jenže od betaverze nás dělí rok a půl, a do Česka se tato služba oficiální cestou ještě nedostala.

To stejné platí i o službě Google Games for PC, která je přímou odpovědí Googlu na WSA, tedy minimálně při pohledu na mobilní hraní. I na tuto službu zatím čekáme. Přesto obě možnosti zmíníme alespoň „telegraficky“ a u softwaru od Microsoftu vám ukážeme, jak je možné současné restrikce částečně obejít.

Aplikace Váš Telefon

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak do Windows dostat Android aplikace a hry, které máte ve svém telefonu nainstalované, je aplikace Váš Telefon. Na desktopu budete potřebovat tuto aplikaci, na Androidu pak aplikaci Link to Windows. Např. u Samsungů bývá tato aplikace předinstalovaná, takže si jen funkci zapnete přepínačem v horní liště.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Váš Telefon ve Windows

Na desktopu se v aplikaci budete muset přihlásit pod Microsoft účtem, v mobilu si následně naskenujete vygenerovaný QR kód a povolíte všechna potřebná oprávnění. Následně vám naběhne PC aplikace, ve které můžete sledovat základní stav telefonu, notifikace, číst a odesílat zprávy, volat, prohlížet fotografie, ale také zrcadlit obsah na displeji či u vybraných telefonů rovnou spouštět více aplikací najednou. Každá se vám otevře v samostatném okně. Konektivita probíhá bezdrátově přes Wi-Fi síť, ke které je připojen, jak telefon, tak počítač, a nemívá výpadky.

Plusy:

 • Spousta možností vzdáleného ovládání telefonu
 • Aplikace a hry pouštíte přímo z telefonu, kde se ukládá „historie“
 • Rychlá instalace, hotovo máte za pár minut

Minusy:

 • Nejvíce funkcí mají vždy Samsungy
 • Ne u každého telefonu je možné spouštět aplikace samostatně
 • Bez Microsoft účtu nelze funkci použít

Emulátory BlueStacks a MuMu Player

Tradičně silnou oblastí jsou i emulátory Androidu, které jsou primárně určeny pro hraní her. Nejznámějším emulátorem je rozhodně BlueStacks, který si stáhnete zde. Vybírat můžete z 32bit a 64bit varianty, a to podle vašeho „železa“. S verzí je spjata i verze Androidu, kterou je, buď stařičký 8.0 Nougat, nebo o generaci novější 9.0 Pie. V betaverzi je sice připraven Android 11, ale i u něj se už jedná o dvě generace starou verzi systému.

Klepněte pro větší obrázek
Emulátor BlueStacks 5

BlueStacks 5 běží lokálně, BlueStacks X je určen pro cloudové hraní. My si ukážeme první variantu, u které se vám po instalaci objeví na ploše Multi-instance manager, v němž si upravíte parametry spouštěného „Androidu“. Např. alokaci procesorových jader, operační paměti, rozlišení displeje, framerate či grafický rendering.

V počítači budete muset aktivovat technologii Hyper-V, která se někdy „nechytne“, takže vás čeká spousta restartů a spouštění aplikace v režimu správce. Virtualizaci budete muset někdy stáhnout jako volitelnou součást Windows (Platforma virtuálního počítače), popř. ji aktivovat v BIOSu. Jakmile máte hotovo, zpřístupní se vám uživatelské rozhraní, ve kterém se přihlásíte ke svému Google účtu a můžete si z Google Play stáhnout hry, které chcete. Negativem jsou snad jen nabídky na nejlepší hry a aplikace či různé soutěže, někdy se nám také stalo to, že hry v BlueStacks nefungovala. Ať jste dělali, co jste dělali, prostě nenaběhla.

Klepněte pro větší obrázek
Emulátor MuMu Player

V tom případě existuje ještě záložní „čínský“ MuMu Player, který však zkoušejte spíše na vlastní riziko. Stáhnete si jej zde, a to ve 32bit i 64bit variantě. Aby se vám však emulátor rozběhl, je nutné ve Windows 11 vypnout izolaci jádra. A i to je na vaše vlastní riziko. Každopádně v praxi jsme si ověřili, že hra, která u BlueStacks nefungovala, v MuMu Playeru běžela bez větších problémů. Se stabilitou to bylo trochu horší, emulátor občas zasekal celý systém a párkrát bezdůvodně spadl. Jindy ale fungoval bez problémů.

Plusy:

 • Snadný přístup k Androidím hrám na velkém displeje
 • Na výběr lokální i cloudová varianta
 • Hry si stáhnete přímo z Google Play nebo nainstalujete ze stažených APK

Minusy:

 • Emulátory vyžadují Hyper-V nebo naopak vypínají izolaci jádra
 • Někdy emulátory nebo hry nefungují, ani když se „stavíte na hlavu“
 • Emuluje se starší verze systému (nejnovější je Android 11)
 • Přihlášení k emulátorům Gmail účtem je na vaše vlastní riziko

Na dalším listu se podíváme na emulátor Genymotion a také na Android-x86.

Diskuze (2) Další článek: 4G nepatří do starého železa. Naopak, jako první síť se rozsvítí na Měsíci. Nokia to chce stihnout ještě letos

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Windows, Google Play, GPS, Gmail, Mobilní hry, Desktop, Intel, emulátor, SSD, AMD, Windows 11, WSA, Hra Google Play, Instalace, API, Windows Subsystém, Intel UHD Graphics, Nastavení grafiky, Aplikace, Česká republika, Hyper-V, Read For, Android hry, Procesory Intel na Heureka.cz