Už od masového rozšíření operačního systému Android se objevila potřeba spouštění mobilních aplikací na desktopu. Buď proto, že na velkém monitoru, a pomocí myši a klávesnice, se aplikace lépe ovládají, a nebo proto, abyste si mohli i na desktopu zahrát hry, které ve Windows jinou cestou nejsou dostupné.
Možná si chcete na desktopu jen Android vyzkoušet, zrcadlit si v něm svůj telefon nebo rozjet kompletní x86 Android místo Windows, třeba z flash disku. Na všechny tyto možnosti se v dnešním článku zaměříme.
Windows 11 dostal přímo od Microsoftu i vrstvu WSA (Windows Subsystem for Android), která umožňuje nativní instalaci a běh androidových aplikací pod Windows. Jenže od betaverze nás dělí rok a půl, a do Česka se tato služba oficiální cestou ještě nedostala.
To stejné platí i o službě Google Games for PC, která je přímou odpovědí Googlu na WSA, tedy minimálně při pohledu na mobilní hraní. I na tuto službu zatím čekáme. Přesto obě možnosti zmíníme alespoň „telegraficky“ a u softwaru od Microsoftu vám ukážeme, jak je možné současné restrikce částečně obejít.
Aplikace Váš Telefon
Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak do Windows dostat Android aplikace a hry, které máte ve svém telefonu nainstalované, je aplikace Váš Telefon. Na desktopu budete potřebovat tuto aplikaci, na Androidu pak aplikaci Link to Windows. Např. u Samsungů bývá tato aplikace předinstalovaná, takže si jen funkci zapnete přepínačem v horní liště.

Aplikace Váš Telefon ve Windows
Na desktopu se v aplikaci budete muset přihlásit pod Microsoft účtem, v mobilu si následně naskenujete vygenerovaný QR kód a povolíte všechna potřebná oprávnění. Následně vám naběhne PC aplikace, ve které můžete sledovat základní stav telefonu, notifikace, číst a odesílat zprávy, volat, prohlížet fotografie, ale také zrcadlit obsah na displeji či u vybraných telefonů rovnou spouštět více aplikací najednou. Každá se vám otevře v samostatném okně. Konektivita probíhá bezdrátově přes Wi-Fi síť, ke které je připojen, jak telefon, tak počítač, a nemívá výpadky.
Plusy:
- Spousta možností vzdáleného ovládání telefonu
- Aplikace a hry pouštíte přímo z telefonu, kde se ukládá „historie“
- Rychlá instalace, hotovo máte za pár minut
Minusy:
- Nejvíce funkcí mají vždy Samsungy
- Ne u každého telefonu je možné spouštět aplikace samostatně
- Bez Microsoft účtu nelze funkci použít
Emulátory BlueStacks a MuMu Player
Tradičně silnou oblastí jsou i emulátory Androidu, které jsou primárně určeny pro hraní her. Nejznámějším emulátorem je rozhodně BlueStacks, který si stáhnete zde. Vybírat můžete z 32bit a 64bit varianty, a to podle vašeho „železa“. S verzí je spjata i verze Androidu, kterou je, buď stařičký 8.0 Nougat, nebo o generaci novější 9.0 Pie. V betaverzi je sice připraven Android 11, ale i u něj se už jedná o dvě generace starou verzi systému.

Emulátor BlueStacks 5
BlueStacks 5 běží lokálně, BlueStacks X je určen pro cloudové hraní. My si ukážeme první variantu, u které se vám po instalaci objeví na ploše Multi-instance manager, v němž si upravíte parametry spouštěného „Androidu“. Např. alokaci procesorových jader, operační paměti, rozlišení displeje, framerate či grafický rendering.
V počítači budete muset aktivovat technologii Hyper-V, která se někdy „nechytne“, takže vás čeká spousta restartů a spouštění aplikace v režimu správce. Virtualizaci budete muset někdy stáhnout jako volitelnou součást Windows (Platforma virtuálního počítače), popř. ji aktivovat v BIOSu. Jakmile máte hotovo, zpřístupní se vám uživatelské rozhraní, ve kterém se přihlásíte ke svému Google účtu a můžete si z Google Play stáhnout hry, které chcete. Negativem jsou snad jen nabídky na nejlepší hry a aplikace či různé soutěže, někdy se nám také stalo to, že hry v BlueStacks nefungovala. Ať jste dělali, co jste dělali, prostě nenaběhla.

Emulátor MuMu Player
V tom případě existuje ještě záložní „čínský“ MuMu Player, který však zkoušejte spíše na vlastní riziko. Stáhnete si jej zde, a to ve 32bit i 64bit variantě. Aby se vám však emulátor rozběhl, je nutné ve Windows 11 vypnout izolaci jádra. A i to je na vaše vlastní riziko. Každopádně v praxi jsme si ověřili, že hra, která u BlueStacks nefungovala, v MuMu Playeru běžela bez větších problémů. Se stabilitou to bylo trochu horší, emulátor občas zasekal celý systém a párkrát bezdůvodně spadl. Jindy ale fungoval bez problémů.
Plusy:
- Snadný přístup k Androidím hrám na velkém displeje
- Na výběr lokální i cloudová varianta
- Hry si stáhnete přímo z Google Play nebo nainstalujete ze stažených APK
Minusy:
- Emulátory vyžadují Hyper-V nebo naopak vypínají izolaci jádra
- Někdy emulátory nebo hry nefungují, ani když se „stavíte na hlavu“
- Emuluje se starší verze systému (nejnovější je Android 11)
- Přihlášení k emulátorům Gmail účtem je na vaše vlastní riziko
Na dalším listu se podíváme na emulátor Genymotion a také na Android-x86.
Genymotion
Od herních emulátorů se plynule dostáváme k čistě pracovnímu nástroji. Genymotion je určen pro byznysové využití, a tak za jeho použití musíte zaplatit. Existuje sice i bezplatná verze pro nekomerční použití, ale za podmínky povinné registrace. Tento emulátor je určen spíše na osahání systému jako takového, než na spouštění her a aplikací. I to je však samozřejmě možné, a líbit se vám to bude tehdy, pokud nechcete v emulátorech sledovat neustále nějaké speciální nabídky a reklamy. Emulátor i s VirtualBoxem si stáhnete zde.

Emulátor Genymotion
Stačí jen z postranní nabídky nainstalovat GApps, mezi nimiž najdete obchod Google Play. Z něj už si stáhnete vše co potřebujete, a samotný systém i spouštěné hry běží ve VirtualBoxu. Ještě před spuštěním systému si ve správci vytvoříte virtuální telefon s cílovým Android API. Bezplatným maximem je Android 11 (API 30), k němuž přidáte informace o rozlišení displeje, hustotě pixelů a typ samotného zařízení. Pokud si nevyberete (nejnovějším modelem je Galaxy Note10+, který už něco pamatuje), můžete si nakonfigurovat vlastní profil telefonu. Ne vždy se však profil podaří vytvořit, a aplikace vypíše chybu.
Výhoda je zřejmá. Emulátory mají upravenou plochu a specifické funkce a doplňky, u Genymotion dostanete emulovaný čistý Android s právy superusera, což se může hodit třeba k testování aplikací a her. Emulovat můžete i stavy baterie nebo GPS lokaci.
Bootování systému však trvá dosti dlouho, v tom rozhodně dominují emulátory. A pokud se při spouštění objeví chyba týkající se nemožného čtení paměti, nevěšte hlavu. Musíte jen aplikaci v Nastavení - Systém - Obrazovka - Grafika (či Nastavení grafiky) emulátoru ručně natavit maximální výkon. A to pro soubor player.exe, který najdete typicky v umístění C:\Program Files\Genymobile\Genymotion.
Plusy:
- Profesionální emulátor Androidu
- Root již v základu
- Prostředí, jaké znáte ze smartphonů
- Není třeba měnit systémové nastavení
Minusy:
- Najíždění trvá dlouho
- Možné problémy se čtením paměti či s vytvářením nového „telefonu“
- Starší verze Androidu
- Nutnost tvorby Genymotion účtu
Android-x86
Android nemusíte spouštět přímo z emulátoru, ale můžete si stáhnout desktovovou x86 verzi, uložit na flashku a bootovat z ní namísto Windows. A nebo také ve virtuálním stroji, Live verze systému se vám rozběhne třeba ve VirtualBoxu, a to bez jakékoliv instalace. ISO systému si stáhnete zde, kde naleznete i případné tipy pro instalaci. Je ale třeba zmínit, že Google x86 Android oficiální cestou nepodporuje. Jedná se o bezplatný AOSP projekt, který umožní rozběhat Android nativně na procesorech od Intelu a AMD.

Android-x86 si rozjedete přímo místo Windows nebo ve virtuálním stroji
Pro účely článku jsme obraz x86 Androidu spustili ve Virtual Boxu, který si pro Windows stáhnete zde. Pak už stačí ikonu s ISO souborem přetáhnout na ikonku nainstalované aplikace Virtual Box, zvolit název, upravit alokovanou paměť a spustit. V rámci Live režimu systému nepostačí 2GB úložiště, budete muset paměť trochu „přifouknout“. A pokud narazíte na problém, kdy bootování systému skončí v konzoli, je třeba na název virtuální stroje kliknout pravým tlačítkem a zvolit Nastavení - Obrazovky. Jako grafický ovladač zvolte VBoxSVGA a zakažte 3D akceleraci níže.
Ve výsledku vám tak ve virtuálním stroji nebo přímo místo Windows (pokud jste z ISO souboru pomocí programu Rufus vyrobili bootovací flash disk) najede čistý Android 9 v tabletové podobě. Ovládáte jej myší a klávesnicí, která však využívá americký layout QWERTY. Ten musíte na český změnit v nastavení. Jenže se bavíme i platformě x86, která nepodporuje spoustu aplikací a her. To poznáte při pokusu o zapnutí, kdy vám vyskočí varovná hláška „Failure to initialize“. U her jsme moc často nepochodili, u aplikací byla kompatibilita daleko lepší.
Plusy:
- Čistý tabletový Android, který běží nativně (nebo v emulátoru)
- Rychlá odezva
- K dispozici obchod Google Play
Minusy:
- Může být problém nastavit správnou konfiguraci (v emulátoru)
- Nespustíte si spoustu her a aplikací z Google Play
- Starší verze Androidu 9
V další části se podíváme na desktopové režim, Windows Subsystém pro Android a také na Google Hry pro počítač.
Desktopové režimy
Samsung a Motorola mají své desktopové režimy DeX a Ready For, které umožňuj, nejen připojení k externímu monitoru, na který zrcadlí desktopové prostředí, ale také k počítačové aplikaci. My si to ukážeme u režimu DeX, který je určen pro nejvybavenější telefony od Samsungu.
Začněme stažením aplikace DeX for PC, která je určena pro Windows 10 a Windows 11. Po instalaci aplikaci spusťte jako správce, a připojte telefon k počítači datovým kabelem. Po potvrzení připojení vám na desktopu vyskočí desktopové prostředí, jehož součástí jsou všechny aplikace, hry a soubory, jako na vašem smartphonu. Můžete si zde přímo spustit a stáhnout další hry, některé z nich však mohou fungovat jen s dotykovými displeji, takže je v DeXu nespustíte.

Android hry a aplikace z telefonu v desktopové aplikaci Samsung DeX
Hry se sice spouštějí v malých oknech, po restartu však můžete počítat s hrami a s aplikacemi, které jsou roztaženy přes celý displej. I přesto, že používáte režim DeX, můžete s telefonem dále pracovat. Velmi podobně to funguje u aplikace Motorola Ready For, kterou si stáhnete zde.
Plusy:
- Při připojení lze s telefonem dále pracovat
- V počítači jsou přístupné všechny hry a aplikace z vašeho telefonu
Minusy:
- Funguje jen u omezeného spektra telefonů
- Hry navržené pro dotykové ovládání nemusí fungovat
Android Subsystém pro Windows
Zřejmě nejvíce si slibujeme od vrstvy Windows Subsystem for Android (WSA), která je propojena s aplikačním obchodem od Amazonu. Z něj si stáhnete hry a aplikace, které následně spustí vrstva k tomu přímo určená. Jedná se o zřejmě nejefektivnější řešení přímo od Microsoftu, které však i po roce a půl od svého uvedení naráží na regionální omezení. V běžné verzi Windows 11 v Česku si službu nespustíte.
Jenže, stejně jako před rokem a půl, i tentokrát můžete obejít (zcela nesmyslné) restrikce. Původní návod funguje i do dnešních dní, je však určen spíše pro zkušené uživatele, kteří ví, co dělají. Navíc jeho začátek můžete přeskočit a pokračovat až od bodu 4. Jakmile máte nainstalovanou vrstvu WSA, budete potřebovat ještě vývojářské nástroje ADB a také instalátor Androidích APK souborů pro účely sideloadingu.

A nebo si rovnou můžete do Windows stáhnout instalátor GApps (verze x86_x64), a z Google Play si stáhnout to, co chcete. Jenže, na nastavování musíte mít hodně času, ne vždy se vše povede „na první dobrou“, a často budete na fórech hledat rady, jak obejít některé problémy. Možná budete muset měnit nastavení systému nebo vlastnosti v BIOSu, což není nic pro běžné uživatele. Jakmile Microsoft WSA zpřístupní i pro Česko, všechny bariéry rázem zmizí.
Plusy:
- Nativní vrstva pro spouštění androidových aplikací přímo od Microsoftu
Minusy:
- Jen pro Windows 11
- V Česku zatím není oficiálně k dispozici
- Vrstva je náročná na výpočetní výkon
- Náročné pro toho, kdo nemá zkušenosti s úpravami
Google Games for PC
U poslední položky se zatím nacházíme v teoretické rovině, protože služba Google Games for PC zatím v Česku není dostupná. Ale v nadcházejících měsících by se měla dostat i do Evropy. Služba je primárně určena pro hraní her, nikoliv pro aplikační využití, a zaujme především ty, kteří budou chtít hrát Android hry i na starším Windows 10.
Představení služby Google Play Games pro PC:
I přes brzkou evropskou premiéru je služba Google Play Game on PC stále v betaverzi. Mezi minimální požadavky patří Windows 10, 8GB RAM, alespoň 10 GB volného úložiště na SSD disku a grafický adaptér Intel UHD Graphics 630 nebo srovnatelné modely.
Hry poběží v samostatné aplikaci Google Play Games, která bude dostupná v Microsoft Storu. Google dodává, že u všech podporovaných her budete moci maximálně využít výhod velkého displeje a ovládání pomocí myši a klávesnice, o samotné ukládání v rámci cross-play hraní se postará váš profil účtu Hry Google Play navázaný na váš Gmail účet. Kdy se však služby dočkáme i u nás, však zatím není jasné.
Plusy:
- Aplikační řešení přímo od Googlu
- Nízké hardwarové požadavky
- Podporuje i Windows 10
Minusy:
- Zatím není v ČR k dispozici
- Stále vbetaverzi
- Podporuje jen některé hry
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium