Jak staré Apple Watch jsou už příliš staré? Na hodinky nemusí být nároky tak přísné jako u mobilů | Zdroj: Apple

Zdroj: Apple

Jak staré Apple Watch jsou už příliš staré? Na hodinky nemusí být nároky tak přísné jako u mobilů

  • Kvůli minimálním změnám hodinek Apple Watch jsou stále v kurzu i starší modely
  • Jenže, jak staré Apple Watch jsou už příliš staré?
  • Stačí se dívat po funkcích a zaměřit se i na softwarovou podporu

Nový telefon si pořizujeme proto, že ten současný je již pomalý a funkčně nedostačující, původní se nám rozbil, nebo chceme funkce dostupné pouze v nejnovějším modelu. Při pořizování smartphonu hraje kvůli softwarové podpoře důležitou roli i jeho modelový rok. Starší telefon za akční cenu může dostávat aktualizace už jen rok, nebo dokonce vůbec. Pokud se na podobnou situaci podíváme optikou zájemce o chytré hodinky od Applu, jak musí být hodinky staré, aby byly skutečně považovány za zastaralé?

Klepněte pro větší obrázek
Chcete hodinky Apple Watch ale ne nejnovější Apple Watch Series 10, které toho oproti starším modelu nemají zase až o tolik navíc? Volte starší Apple Watch, ale při pohledu na funkce a zbývající délku softwarové podpory

Když si pořídíte starší model hodinky Apple Watch, vlastně zase o tolik nepřijdete a ještě k tomu ušetříte. U některých generací Apple Watch však došlo v minulosti k výrazným inovacím, které mohou být důležitým aspektem při rozhodování, zda si pořídit jeden nebo druhý model.

Hlavní inovace jednotlivých generací

Apple Watch Series 4 získaly podporu snímání EKG a detekci pádů. Series 6 přinesly měření okysličení krve. Series 7 se začaly nabíjet rychleji než předchozí hodinky a měly větší a odolnější displej.

Series 8 přinesly na zápěstí měření teploty, detekci nehod a úsporný režim. Series 9 pak nabídly nová gesta a dvakrát jasnější displej než předchozí generace. Apple Watch Ultra se pyšnily přesnějším GPS, nouzovou sirénou, akčním tlačítkem, hloubkoměrem a měřením teploty vody. Apple Watch Ultra 2 dostaly displej s jasem 3 000 nitů a umožnily přehrávání multimédií z reproduktorů hodinek. Series 10 u klasických Apple Watch nabídly zatím největší displej a ještě rychlejší nabíjení.

Všechny hodinky však spojuje univerzální základ, který dlouhodobě funguje spolehlivě – sledování spánku a cvičení, platby Apple Pay, snímání EKG nebo čtení a odpovídání na notifikace.

Na jak staré modely Apple Watch se vyplatí zaměřit pozornost?

Doporučujeme minimálně Series 8

Apple oficiálně nabízí pouze Apple Watch Series 10, zjednodušené Apple Watch SE a nejnovější Apple Watch Ultra 2. V české prodejní síti však můžete narazit ještě na tenčící se skladové zásoby Apple Watch Series 9. Cokoliv staršího již seženete jen jako repasovaný kus nebo model z druhé ruky, samozřejmě s výraznou úsporou oproti novému modelu.

Důležité je, že i starší hodinky Apple Watch stále mají softwarovou podporu. V seznamu je aktuálně nejníže řada Series 6, která pravděpodobně společně s vydáním watchOS 12 o softwarovou podporu přijde. Jako první se nabízejí hodinky Series 7 z roku 2021, ale vzhledem k, potenciálně, krátké softwarové podpoře bych nyní raději sáhl po hodinkách Series 8 z roku 2022. Pokud si důkladně zkontrolujete jejich vizuální stav a baterii, je velký předpoklad, že vám i model z druhé ruky vydrží relativně dlouho.

Na zápěstí získáte detekci autonehod i úsporný režim, a kromě většího displeje s vyšším jasem nebo podpory gest vlastně o nic podstatného nepřijdete. Při koupi starších hodinek, zvláště pokud budou vaše první, výrazně ušetříte a finance můžete pošetřit na dobu, kdy budou mít Apple Watch skutečně nějaké nové průlomové funkce.

Co čekat v budoucnosti?

Nejčastěji se hovoří o neinvazivním měření cukru v krvi, což je cíl, za kterým se ženou prakticky všechny firmy vyrábějící chytré hodinky. Ten, kdo bude mít na globální úrovni své řešení schválené jako první, může s poměrem sil na trhu chytrých hodinek výrazně zamávat. Bude to Apple, Samsung, nebo třeba Garmin?

Zdroje a další informace: Lifehacker

Určitě si přečtěte

Články odjinud