Jak svět vidí Windows Phone 7

Průšvih nebo trefa do černého? Jakou mají šanci proti zavedeným platformám? Přečtěte si, jak nový systém Microsoftu hodnotí významná světová média v oboru.

11. říjen byl den, kdy byla představena Windows Phone 7. Dnes je den, kdy se o tomto systému může začít mluvit. Není proto divu, že všechna světová oborová média přicházejí se svými postřehy a recenzemi. Vybrali jsme ty nejzajímavější názory od věhlasných webů a shrnuli to podstatné.

Podívejte se na naše videopreview systému WP7 

Engadget: hrubá stavba na pevných základech

Americký Engadget se setkal s Windows Phone 7 ještě ve fázi jeho testovací verze. Od té doby se prý podařilo Microsoftu učinit z něj finální produkt, ale k dokonalosti má zatím daleko. Server chválí uživatelské rozhraní, které po nepřehledných a těžkopádných Windows Mobile působí jako balzám na duši, ale nešetří ani kritikou. Podle Engadgetu jsou nyní v Redmondu minimálně rok pozadu za konkurencí. Redaktorům se nelíbí integrace Zune a herního portálu Xbox Live, naopak vyzdvihují jednoduché uživatelské rozhraní, práci s e-maily a office dokumenty. Celkově prý Windows Phone 7 působí jako dobře provedené základy s částí hrubé stavby a teď už se jen čeká, až se začnou stavět obyvatelná patra.

Gizmodo: uvidíme za půl roku

Americký server Gizmodo považuje Windows Phone 7 za velmi dobrý systém. Oceňuje jeho elegantní ovládání a přehledný systém hubů. Pochvalu obržela taktéž klávesnice a příkladná spolupráce nativních aplikací Microsoftu (Office, Outlook a dokonce i Explorer). Web však jedním dechem dodává, že do celkově kladného hodnocení zahrnul i potenciál, který zatím ze strany Microsoftu nebyl plně využit. Konkrétně nedořešený multitasking, zatím nepohodlná práce s aplikacemi třetích stran a synchronizace nuceně odkázaná na desktopový software Zune. Podle Gizmoda máme dát novým oknům půl roku hájení. Potom se uvidí, jestli opravdu dokážou konkurovat Androidu nebo iOS.

GSM Arena: jen drahé mobily?

Tento portál jako jeden z mála na světě zveřejnil recenzi na Windows Phone 7 ještě dlouho před uvolněním embarga (zdá se, že Rusko je stále zemí neomezených možností). Zkušenosti redaktorů jsou však podobné, opět hodnotí systém celkově jako povedený. Chválí rozdílný přístup Microsoftu, který se výrazně změnil proti archaickým a složitým Windows Mobile. Minimalistické uživatelské rozhraní je podle GSM Areny vítaným osvěžením mezi kýčovitými 3D prostředími jiných platforem. Radikální zjednodušování má ale i své negativní dopady. Chybějící Copy & Paste a neexistující správce souborů jsou jen namátkovými příklady. Hlavní výtkou je opět omezená konektivita a nepochopitelný krok zakázat uživatelský multitasking. GSM Arena na závěr přidává velmi zajímavou myšlenku: díky minimálním hardwarovým požadavkům na koncová zařzení budou výrobci nuceni pro WP7 produkovat pouze high-endové telefony. To je sice dobře pro nás redaktory, ale co pro uživatele, kteří nechtějí tak drahý mobil. Znamená to, že se WP7 nemohou stát masově rozšířenou platformou?

MobilMania.sk: z extrému do extrému

Kolegové ze slovenské MobilManie správně podotkli, že jakékoli srovnání se starými Windows Mobile nemá smysl. Jde o dvě naprosto odlišné platformy s jinou filozofií, a to je také důvod, proč Windows Mobile 6.5 budou nadále vedle WP7 existovat paralelně. Stará mobilní okna byla sice otevřenější, ale pro spoustu uživatelů příliš složitá na ovládání, WP7 jsou přesným protipólem. Přílišné zjednodušování zde vyústilo až v omezování funkcionalit, jako příklad uvádí server hudební přehrávač bez ekvalizéru, chybějící podporu DivX nebo internetový prohlížeč bez podpory Flash a Silverlight. Microsoft tak podle MobilMania.sk kolísá z extrému do extrému. Další překážkou, kterou angloamerické weby nevnímají, může být pro slovenský a potažmo i český trh absence místního jazykového nastavení. To se týká nejen samotného jazyka v prostředí telefonu, ale i lokalizace znaků na klávesnici. S marginálním významem českého a slovenského trhu souvisí také zatím omezená podpora v obchodě Market Place, Zune a Xbox Live.

Čas (a Redmond) ukáže

Celkově by se mohlo zdát, že pro českého uživatele je více důvodů, proč si Windows Phone 7 telefon zatím nepořídit. Pokud však nemáte jazykovou bariéru a vystačíte si s jedním z pěti nahraných jazyků, není potřeba se WP7 bát. Každá nová platforma ze začátku trpí nedostatkem aplikací a drobnými muškami. U nového produktu Microsoftu to však vypadá, že by se mohly vychytat dříve, než to konkurenci trvalo v jejích začátcích. Pro giganta z Redmondu je totiž tato platforma až příliš důležitá na to, aby si mohl dovolit péči o ni podcenit.

Diskuze (63) Další článek: Nokia ohlásila překvapivě vysoký zisk a propouštění

Témata článku: Smartphony, Windows, Příkladná spolupráce, Wind, Americký server, Win, Windows!, Pevný základ, Phone, Jak, Starý windows, Kladné hodnocení, Drahý mobil, SvětSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Když chcete to nejlepší, musíte si připlatit. Protože každá sranda něco stojí. Stojí za to i nejnovější Legion?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem