Jak volat v cizině levněji? S kartou SIM zahraničního operátora

Roaming není v zahraničí ten nejefektivnější způsob komunikace. Pokud chcete ušetřit, je často výhodnější koupit kartu SIM zahraničního operátora. Poradíme vám, zda se taková investice vůbec vyplatí a kde u nás zahraniční SIM seženete.
Jak volat v cizině levněji? S kartou SIM zahraničního operátora

Pokud jste zvyklí mobilně komunikovat se svým okolím, stane se mobilní telefon nezbytnou součástí vašeho kufru při cestě na dovolenou. Dovolená se ale může prodražit, pokud se neudržíte na uzdě a budete volat stejně jako doma.

Když chcete ušetřit, máte na výběr ze dvou možností. Buď nebudete volat a nějak to bez spojení s domovem a svými blízkými doma vydržíte, nebo si pořídíte SIM kartu místního operátora. Chodit po obchodech a zkoušet se prodejce SIM karet místního operátora je dnes zbytečné. Karty si můžete koupit na internetu díky službě SIM-Service (www.sim-service.cz).

Kam že to jedeme?

Spojení při roamingu probíhá tím způsobem, že z klientského telefonu je hovor přesměrován do České republiky a teprve následně spojen s volaným účastníkem. Můžete tak stát vedle sebe, ale hovor bude i přesto směrován nejdříve do Česka a teprve následně zpět do země volaného účastníka. Za spojení navíc nezaplatíte jen vyšší částku, ale také příjemci bude po přijetí hovoru účtován poplatek za příchozí volání.

Výhoda SIM karet domácích operátorů spočívá v tom, že hovory nejsou přenášeny do České republiky. Postupují jen přes základnové stanice a ústředny operátorů v dané zemi. je to podobné jako při volání v Česku. Sestavovací a spojovací poplatky tak zbytečně nenarůstají a peněženka neztrácí na objemu.

Výhody však nejsou jenom v oblasti volání, ale také v datových službách. Přestože je dovolená od toho, abyste si odpočinuli, někdo už bez notebooku jednoduše nevydrží. Stačí ale jednou denně stáhnout e-maily a už nezvykle rychle naskakují jednotky za mezinárodní data. I v tomto případě je jednodušší zakoupit zahraniční SIM kartu a relativně levně surfovat s ní.

Volej, piš

Kartu SIM lze zakoupit i přímo na místě, pořízení doma ale má několik výhod. Můžete svým známým sdělit telefonní číslo, na kterém budete po dobu dovolené k zastižení. Odpadnou tak poplatky za SMS s informacemi o novém telefonním čísle. Ke každé SIM je navíc přibalen jednoduchý návod, jak v zahraničí dobít kredit v případě jeho úplného vyčerpání. Na internetových stránkách jsou navíc podrobné informace, jakým způsobem karty v zahraničí aktivovat, jak zjistit aktuální výši předplaceného kreditu nebo jak vůbec volat.

Všechno má svá pro i proti. Jednoznačným nedostatkem je omezená použitelnost karet. Ani dovolená netrvá věčně a co s použitou SIM chorvatského operátora? Můžete ji třeba věnovat svým známým, kteří se do dané země teprve chystají, ale vzhledem k nutnosti udržovat na kartách určitý kredit po určitou dobu se lehce stane, že karta propadne a nezbude nic jiného, než ji vyhodit do koše.

Ceny uváděné na webových stránkách navíc nemusejí úplně přesně odpovídat skutečnosti a v určitých situacích můžete být po zavěšení velmi nemile překvapeni. Někdy se nevyplatí bezhlavě se vrhat ke službám zahraničního operátora, ale pečlivě si projít nabídky všech zúčastněných stran, protože odesíláním textovek zdarma nebo MMS a SMS zpravodajstvím taktéž zdarma jistě nepohrdnete.

Ušetříte?

Abychom nemluvili jen teoreticky, pojďme se nyní podívat na srovnání cen s použitím a bez použití zahraniční SIM karty v nejčastěji navštěvovaných zemích.

Chorvatsko
  Eurotel T-Mobile Oskar T-Mobile HR
Odchozí hovory v rámci sítě 29,83 Kč 28,89 Kč 30,37 Kč 11,67 Kč
Odchozí hovory do ČR 41,09 Kč 39,81 Kč 41,84 Kč 14,07 Kč
Odeslání SMS 8,52 Kč 8,26 Kč 8,68 Kč 1,73 Kč

Itálie
  Eurotel T-Mobile Oskar TIM IT
Odchozí hovory v rámci sítě 18,25 Kč 16,66 Kč 18,51 Kč 13,00 Kč
Odchozí hovory do ČR 26,27 Kč 23,95 Kč 26,64 Kč 15,00 Kč
Odeslání SMS 6,68 Kč 6,02 Kč 6,77 Kč 4,40 Kč

Španělsko
  Eurotel T-Mobile Oskar Amena
Odchozí hovory v rámci sítě 25,82 Kč 25,42 Kč 26,19 Kč 8,98 Kč
Odchozí hovory do ČR 40,07 Kč 39,72 Kč 40,73 Kč 14,64 Kč
Odeslání SMS 9,35 Kč 9,27 Kč 9,48 Kč 2,75 Kč

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH a jde pouze o přibližné hodnoty. Konečná cena stejně jako cena příchozího hovoru závisí na tarifu uživatele. Uvedené ceny jsou za jednu minutu (jednu SMS) hovoru ve špičce bez spojovacích a dalších jednorázových poplatků. V posledním sloupci je vždy uveden operátor, jehož SIM je v rámci služby SIM-Service nabízena.

A co vy?

Posledním zohledněným aspektem je samozřejmě cena jednotlivých SIM karet. V závislosti na zemi a operátorovi se ceny pohybují od 660 Kč za slovenskou kartu až po 1 695 Kč za francouzskou SIM. V ceně karet je zahrnut i počáteční kredit.

Pokud ze zahraničí voláte často, nabídka zahraničních karet SIM se určitě vyplatí. Méně aktivní telefonisté by měli zvážit, jestli je investice do karet výhodná, nebo jestli jim bude stačit běžný, ale drahý roaming domácího operátora.

Oživeno: Výhodnější volání nyní nabízí i Eurotel pro zákazníky svých předplacených služeb Go. Téměř odkudkoliv z Evropy můžete hovořit už za 8,90 Kč/min. Podrobnější informace najdete v naší bleskovce nebo na internetových stránkách operátora.

Diskuze (27) Další článek: Dárek od Skype: placené volání zdarma

Témata článku: Operátoři, Ostatní, SIM, Jak, Zahraniční operátor, Volat, Operátor, Karta


Určitě si přečtěte