1. Potřebujete chytré hodinky?
První otázkou, kterou si je vhodné položit před výběrem, je, zda chytré hodinky vůbec potřebujete a k čemu. Od odpovědi se totiž odvíjí prakticky vše ostatní. Jiné požadavky na chytré hodinky má aktivní sportovec a jiné budete mít, pokud hledáte stylový doplněk, který vylepší práci s mobilním telefonem.
Chytré hodinky využijete, když:
- Nechcete při každém upozornění vytahovat telefon z kapsy
- Hned na ruce se vám hodí přehled o schůzkách, úkolech, počasí atd.
- Pravidelně cvičíte, běháte, jezdíte na kole, plavete nebo provozujete jiný sport
- Nosíte běžné náramkové hodinky a už by to chtělo změnu
Za co si u hodinek připlácíte?
Především za funkce týkající se měření zdravotních dat a také za samotný ekosystém a správcovskou aplikaci (Apple Health, Samsung Health, Garmin Health, atd.). Dále pak za design, typ displeje a normu zvýšené odolnosti. U levnějších modelů si musíte vystačit se základní sadou aplikací, kterou nijak nerozšíříte. Sporttestery pak mají vyladěné funkce a nástroje pro analýzu naměřených dat.
Nejoblíbenější chytré hodinky
V závěru tohoto článku najdete ještě nejoblíbenější chytré hodinky v různých cenových kategoriích.
Nemusíte ale hned vyhlížet to nejdražší na trhu. Často stačí zvolit zlatou střední cestu – hodinky s bonusovými funkcemi, které sice možná nezměří úplně vše, ale ucelený balíček bude dostačující. Kdo ví, možná za pár měsíců propadnete monitoringu zdraví a aktivit natolik, že si pořídíte výkonnější model s bohatším vybavením.
Jestli vám jde jen o měření tepové frekvence a o počítání kroků, jsou vhodnou volbou chytré náramky.
Jak ušetřit při nákupu hodinek?
Počkejte na představení nové generace hodinek. Krátce předtím, než se dostanou na trh, můžete očekávat zlevnění starších modelů. Někdy se jedná jen o stokoruny, jindy ale i o tisíce. Platí to dvojnásob, pokud jste spíše nenároční uživatelé. Při nákupu hodinek nespěchejte – raději delší dobu sledujte, co se v segmentu chytrých hodinek připravuje.
Na dalším listu poradíme, jak se zorientovat mezi dvěma základními kategoriemi hodinek. Klikněte na šipku.
Pokračování 2 / 12
2. Chytré, nebo polochytré hodinky?
Hodinky můžeme rozdělit na takzvané polochytré a chytré. Na pohled mohou vypadat stejně, ovšem softwarově se jedná o zcela odlišné platformy.
Polochytré hodinky jsou postaveny na uzavřených operačních systémech, které se označují jako RTOS (Real Time Operating System). Mohou mít dostačující možnosti, ale v takových hodinkách prakticky nic neupravíte. Až na výjimky do nich nenainstalujete nové aplikace, někdy dokonce ani nenastavíte ciferníky, což je u chytrých hodinek zcela běžná záležitost.
Tyto systémy mají nespornou výhodu v podobě dlouhé výdrže. Polochytré hodinky mohou vydržet na jedno nabití třeba týden či dokonce déle, což je něco, o čem si mohou chytré hodinky zpravidla nechat jen zdát.
Platí jednoduchá zásada: mezi schopnostmi hodinek a jejich výdrží existuje nepřímá úměra. Čím více funkcí, tím kratší výdrž.
Skutečně chytré hodinky jsou postaveny na některé z hodinkových platforem. Najdete v nich výkonnější hardware, který umožní instalaci aplikací. Jako hlavní hráče na poli mobilních operačních systémů můžeme uvést Apple (watchOS), Google (Wear OS), Garmin či Amazfit (Zepp OS).
Nevýhodou těchto operačních systémů je komplexnost – na zápěstí máte vlastně malý smartphone. Výsledkem bývá nízká výdrž. Některé modely chytrých hodinek je tak potřeba nabíjet každý den.

K nabíjení hodinek tradičně slouží magnetické kolébky, které zapojíte do síťové nabíječky nebo do USB portu počítače. Dražší modely disponují bezdrátovým nabíjením, takže u duálních dobíjecích podložek můžete nabíjet smartphone i hodinky současně. Občas narazíte i na model se solárním dobíjením – například u Garminů bývá nabíjecí vrstva přímo součástí displeje, a proto musíte počítat s tím, že jeho maximální jas bude trochu nižší.
Na dalším listu se dozvíte, v jakých cenových hladinách se hodinky pohybují.
Pokračování 3 / 12
3. Kolik budou hodinky stát?
Cena chytrých hodinek začíná přibližně na 1 500 Kč, ty použitelnější však pořídíte v řádech několika tisíc korun. Nižším cenovým pásmům dominují spíše fitness náramky. Nahoře ceny končí na hranici atakující 20 tisíc korun. Není však problém pořídit různé speciální modely zaměřené na určité aktivity (například hodinky pro piloty, golfisty, jachtaře atd.), které stojí ještě více.
Všeobecně platí toto rozdělení:
- do 2 500 Kč: fitness náramky pro nenáročné uživatele
- 2 500 Kč až 5 tisíc: použitelnější hodinky typicky s uzavřeným systémem a omezenou sadou funkcí
- 5 až 12 tisíc: chytré hodinky pro náročnější uživatele se širokou paletou funkcí
- 12 až 20 tisíc: vyšší třída chytrých hodinek, profesionální sporttestery
- více než 20 tisíc: speciální edice hodinek pro specifické profese
U smartphonů bývá cena limitujícím faktorem, u hodinek by to tak být nemělo. Telefony mají základ stejný, ale u hodinek se funkce i v malém cenovém rozpětí často liší. Dva modely s podobnou cenou mohou mít například odlišnou skladbu pro měření zdravotních funkcí, výdrž na jedno nabití nebo certifikaci zvýšené odolnosti.
Nezřídka platí, že levnější model hodinek může mít více hardwarových funkcí, ale na druhou stranu omezený systém. A to platí i obráceně.
I když si můžete koupit hodinky i za částku přes 20 tisíc korun, i náročnější uživatele by měl uspokojit model za polovinu.
Další list objasní, proč je u hodinek důležitý typ a velikost displeje.
Pokračování 4 / 12
4. Jaký typ a jakou velikost displeje?
Na typu displeje u hodinek záleží mnohem více než na displej použitém u smartphonu. Na hodinky se budete dívat v různých prostředích a podmínkách. Je tedy důležité, aby měl displej co největší jas a co nejmenší odrazivost okolních objektů.
Hodí se i režim Always On, kdy je displej stále trochu rozsvícený, musíte však počítat s vyšším vybíjením baterie.
Malé hodinky jsou nenápadné, ale bývá v nich menší také displej, který nemusí být natolik pohodlný k ovládání. Hodinky sice mívají doplňkové ovladače, korunku či otočnou lunetu, jenže dotykový displej je základ. Na druhou stranu hodinky s velkým displejem jsou rozměrné a těžší, rozhodně ne nenápadné. Jejich vyčnívající tělo může vadit rukávu, při měření spánku mohou větší modely navíc dost tížit na ruce.
Velké modely vypadají na útlých zápěstích dost komicky, obráceně to platí u drobných nenápadných hodinek na silných zápěstích sportovců. Výrobci proto často jeden model hodinek nabízejí ve dvou velikostech těla s různou délkou či šířkou řemínků.

Hodinky můžeme dělit i podle tvaru displeje. Kruhové displeje se chtějí co nejvíce přiblížit vzhledu klasických náramkových hodinek. Při čtení bloků textů s nimi ale nebudete mít na displeji tolik místa a budete muset častěji stránkovat. Hodinky se čtvercovými displeji se prostředím snaží přiblížit k smartphonu. Ale už pak nijak nezamaskujete, co máte na ruce.
Důrazně doporučujeme hodinky ještě před pořízením vyzkoušet. Často pomůže i první dojem při nasazení, kdy si osaháte použité materiály.
Hodinky jsou navíc prakticky neustále na očích, takže je jejich vzhled daleko důležitějším faktorem než u smartphonu. Můžete si vybrat hodinky s minimalistickým vzhledem, sportovně či obchodně laděné modely. A co teprve výběr řemínků!
U chytrých hodinek je důležitá jejich odolnost, věnujeme se jí v další části článku.
Pokračování 5 / 12
5. Jaká je potřeba odolnost?
U hodinek je důležité věnovat zvýšenou pozornost odolnosti. Klíčová je zejména voděodolnost a norma, kterou hodinky splňují.
Nanovrstva P2i vystačí k ochraně před potem, na dešti však budou mít hodinky problém. Na druhou stranu je to lepší než nic. Při běžném využití hodinek si vystačíte s ochranou IP68 či 5ATM. V prvním případě se je nemusíte bát používat na dešti a nevadí, když spadnou do vody.

Pro plavání jsou určeny spíše modely s odolností 5 ATM. V obou případech však platí, že se voděodolnost týká sladké vody. V sauně, v moři nebo ve sklenici se sladkým nápojem hrozí, že dojde k rozleptání membrán a vniknutí tekutiny dovnitř hodinek.
Pro potápění potřebujete alespoň odolnost 10 ATM, která se též označuje jako WR100, 100M nebo 10 BAR. V tomto případě zvládnou hodinky šnorchlování i potápění až v patnáctimetrové hloubce. Čím je udávané číslo vyšší, tím hlouběji s hodinkami můžete.
Pro častou turistiku a dlouhodobý pobyt v terénu je vhodnější ochrana MIL-STD810G. Jedná se o americkou armádní normu, kdy jsou hodinky testovány například na výkyvy teplot, sluneční záření, vibrace apod. Pro maximální ochranu hodinek v terénu hledejte tuto normu či jejího nástupce s písmenem H na konci.
Uvažovat musíte i nad materiály, které jsou u hodinek použity. Garmin u displejů svých hodinek dává na výběr mezi sklem Gorilla Glass nebo safírem. Ten je podstatně odolnější vůči poškrábání, jenže kvůli této vrstvě je displej tmavší, takže si musíte pomoci vyšší úrovní podsvícení.
Nejen Garmin, ale také například Apple a další výrobci nabízejí stejný model hodinek vyrobený z různých materiálů, například z hliníku, nerezové oceli nebo titanu. Čím tvrdší a odolnější materiál, tím vyšší pořizovací cena.
Hodinky nejlépe fungují s telefony stejné značky. Můžete vybírat z několika různých ekosystémů, podívejte se na další list.
Pokračování 6 / 12
6. Vybírejte podle ekosystémů
Všeobecně platí, že nejlépe fungují hodinky s telefony stejné značky. Například Apple Watch se systémem WatchOS spárujete jen s iPhony. S nimi jste v minulosti mohli spojit i hodinky se systémem Wear OS od Googlu, už řadu let je ale už kompatibilita striktně omezena jen na Android. Mezi velké hráče patří ještě Garmin (systém Garmin Watch OS).

Huawei u svých nových hodinek využívá platformu HarmonyOS (pouze nejvyšší modely) a nebo volí uzavřenou platformu, které se vzhledově přibližuje ke skutečnému HarmonyOS. Uzavřenou platformu volí i Honor. Amazfit má v hodinkách operační systém Zepp OS. Fitbit OS a Tizen už patří minulosti.
Už je asi jasné, že je potřeba zjistit si, zda jsou hodinky s vaším telefonem vůbec kompatibilní. Apple Watch spojíte jen s iPhony, hodinky s Wear OS zase jen s Androidy. Jinak máte prakticky volnou ruku.
Na druhou stranu ne všechny značky potřebují spojení s telefonem. U hodinek Garmin můžete nastavit komunikační kanál s počítačem skrze aplikaci Garmin Express, a telefon tak zcela vynechat. Podobné je to i u Wear OS, ovšem bez propojení s telefonem se můžete spolehnout jen na vestavěné funkce v hodinkách, žádné další si totiž do hodinek nestáhnete.
S ekosystémy ještě nekončíme. Na dalším listu podrobněji probereme, jaké jsou jejich hlavní vlastnosti.
Pokračování 7 / 12
7. O hodinkových systémech podrobněji
WatchOS
Operační systém je používaný u hodinek Apple Watch. Ovládá se na čtvercovém dotykovém displeji a také pomocí boční korunky. Systém je kompatibilní pouze s iPhony.

Aplikací pro hodinky je spousta, protože platforma přitahuje zájem vývojářů. Hodinky však nespojíte s Androidem a musíte také počítat s nabíjením každý den.
Nejoblíbenější hodinky Apple
Wear OS
Za systémem stojí Google, ovšem v posledních letech byla platforma až žalostně opomíjená. Nejen designově, ale také funkčně. Místo postupného úpadku pak přišlo vzkříšení, pod které se podepsal Samsung. Vzal svůj systém Tizen a část funkcí přenesl do nového systému Wear OS 3. V současné době najdeme u Samsungu odnož systému Wear OS Powered by Samsung, po roce existence systému Wear OS 3 se osmělili i další výrobci. První hodinky s čistým Wear OS 3 měla na svědomí firma Montblanc, aktuálně můžete u hodinek najít už systém Wear OS 5, který je postavený na Androidu 14. V průběhu roku 2025 do hodinek dorazí Wear OS 6

Systém v podání Samsungu využívá dotykový displej, otočnou lunetu a dvě boční tlačítka, jejichž funkci si nastavíte. Nákup aktuálně levných hodinek se starším Wear OS 2.0 rozhodně nedoporučujeme, protože je zřejmé, že tato verze systému už žádné aktualizace nedostane, resp. postupem času budou funkce hodinkám spíše ubývat.
Nejoblíbenější hodinky Samsung
Garmin Watch OS
Špičkové sporttestery od Garminu pohání systém Garmin Watch OS. Výrobci se podařilo vytvořit funkcemi našlapaný systém, který však vzhledově příliš nenadchne.

V některých případech jste odkázání jen na dvě boční tlačítka, v základní grafice systému se jen prsty pohybujete do stranu. U některých modelů je ale systém už dotykový a srovnatelný s dalšími hodinkovými systémy. Daleko důležitější jsou funkce platformy. Pro sportovce je systém od Gaminu jasnou volbou, na hodinkách ještě nebyl překonán.
Neoblíbenější hodinky Garmin
Harmony OS
Systém HarmonyOS používá ve svých zařízeních značka Huawei. Prostředí vypadá relativně podobně jako u ostatních hodinek – máte k dispozici lištu se zástupci pro rychlé spuštění, hlavní nabídku v podobě aplikačních ikon a možnost detailního přizpůsobení ciferníků.

Prostředí se ovládá intuitivně pomocí dotykového displeje a pohybových gest, často také využitím mechanické korunky, která vrací na obrazovku s hodinkami. Je však třeba rozlišovat přesné označení systému. Plnohodnotný HarmonyOS (často s doplňkem „Next“) najdete pouze u nejvyšší řady hodinek, zatímco nižší modely spíše jen kopírují vzhled této platformy, ale na pozadí běží stále uzavřený RTOS systém, do kterého nenainstalujete aplikace ani nereagujete na oznámení z telefonu.
Nejoblíbenější hodinky Huawei:
Zepp OS
V hodinkách značky Amazfit najdete běžet operační systém Zepp OS, který v roce 2021 nahradil systém Amazfit OS. Systém je jednou ročně aktualizován, i na starších modelech hodinek se čas od času objevují i nové funkce

Zepp OS podporuje i propojení s cyklopočítači od Garminu a s akčními kamerami GoPro a DJI. Systém jako takový podporuje noční režim, stáhnete si do něj aplikace z obchodu nebo s hodinkami bezkontaktní zaplatíte. V Česku je podporují banky mBank a Raiffeisenbank, popř. lze jako alternativu využít službu Curve.
Nejoblíbenější hodinky Amazfit:
Hodně věcí může vylepšit, ale také pokazit způsob, jak hodinky pracují s notifikacemi. Na co si dát pozor?
Pokračování 8 / 12
8. Zásadní je výborná spolupráce s mobilem
Upozorňování na události z mobilu jsou jedním z hlavních motivů, proč chtít chytré hodinky. Jen zvednete zápěstí a okamžitě víte, zda je nutné reagovat.
Rozhodně se ale nespokojte s informací od výrobce, že „hodinky umí notifikace“. Potřebujete podrobnosti. Které aplikace se z mobilu dostanou až do hodinek? Co přesně se zobrazí?
Některé levné modely jen bez podrobností oznámí, že přišla zpráva. To je ale skoro zbytečné, když ji v hodinkách nemůžete přečíst. Jiné hodinky se systémem RTOS mohou mít zase problém se zobrazením české diakritiky.

Skvělé je, když lze na notifikace reagovat. Sofistikovanější systémy dovolí převádět hlas do textu, namluvit hlasový vzkaz, zvolit rychlou odpověď nebo reakci napsat přímo na titěrné klávesničce. Hodně práce ušetří i prosté odeslání vztyčeného palce. Velkou službu udělá i možnost označit příchozí e-mail jako přečtený, nebo ho rovnou archivovat.
Apple těží z provázanosti ekosystému, takže když se s Apple Watch přiblížíte k MacBooku, automaticky se odemkne. Apple používá hodinky i pro odemykání iPhonu, když vás nepozná. A když na počítači potřebujete vyplnit heslo či formulář, stačí dvakrát klepnout na tlačítko na hodinkách. Z hodinek můžete ovládat přehrávač v mobilu, na dálku aktivovat spoušť fotoaparátu, nebo ovládat prezentaci. Některé modely hodinek podporují konektivitu s příslušenstvím známých značek – GoPro, DJI, Garmin a další.
S vybavenými hodinkami lze používat hlasové asistenty (Siri, Google Assistant), ale často narazíte u (ne)podpory češtiny. Když mají vestavěný reproduktor, můžete telefonovat, aniž byste vzali do ruky smartphone. Hodí se to třeba při jízdě autem nebo za chůze, kdy nechcete po kapsách hledat telefon.
Jedna z nejlepších funkcí chytrých hodinek je jejich použití při bezkontaktních platbách. Podívejte se, které to umí a s jakými bankami spolupracují.
Pokračování 9 / 12
9. S hodinkami se velmi pohodlně platí
Některé chytré hodinky lze pohodlně používat pro bezkontaktní platby. V Česku fungují čtyři největší bezkontaktní platební systémy:
Je třeba dodat, že hodinkové platby jsou doménou spíše dražších modelů, ovšem na podporu plateb se nelze spoléhat automaticky.

Třeba starší modely od Samsungu s Tizenem mobilní platby v Česku nepodporují, ani se nepočítá s jejich aktualizací.
Tím, že jsou hodinky pevně upevněné na ruce, mohou měřit nejrůznější zdravotní data a fyzické aktivity. Jsou mezi nimi velké rozdíly.
Pokračování 10 / 12
10. Měření zdravotních dat a fyzických aktivit
Každé chytré hodinky budou mít minimálně měřič tepové frekvence, krokoměr a alespoň základní detekci spánku. Existuje celá řada dalších měření, jejichž výstupy můžete zanést do tabulek, grafů a dle kvality aplikace, která se o data stará, s nimi dále pracovat.
Na zápěstí si často můžete změřit také okysličení krve, krevní tlak a natočit EKG. Zjistíte teplotu, úroveň stresu, hodnotu tělesného tuku nebo mohou hodinky v případě pádu na zem automaticky zavolat záchranku. Sporttestery nabídnou třeba i kompas nebo barometr.

Spousta hodinek se pyšní automatickou detekcí fyzických aktivit, v tom případě jsou však záznamy neúplné, jen se základními údaji. V praxi bývá lepší spustit cvičení manuálně. Spousta hodinek má i různé režimy, které majitele povzbuzují k dosazení výkonů, pochválí ho nebo doporučí odpočinek.
Pro záznam trasy se hodí přijímač GPS přímo na hodinkách, abyste mohli do terénu vyrazit bez telefonu. Při tomto použití se ale budou rychleji vybíjet. Profesionální hodinky pak mohou mít speciální funkce pro potápěče, jachtaře, lyžaře, kulturisty atd.
Některé hodinky lze připojit k běžeckým pásům, cyklistickým trenažérům, cyklopočítačům a dalším strojům, které předají přesné informace o aktivitě. Zajímejte se také, s jakými sportovními platformami umí hodinky spolupracovat. Třeba Garmin nemá problém po každém výkonu poslat data na Stravu, ale takový Amazfit je lakomý, data zobrazí jen ve své vlastní aplikaci a dál je už tak snadno nedostanete.
V další části probereme, jak hodinky bezdrátově komunikují s telefonem a jinými zařízeními. Zmíníme také elektronickou kartu SIM.
Pokračování 11 / 12
11. Potřebujete Wi-Fi a eSIM?
Prakticky všechny chytré hodinky využívají ke komunikaci s telefonem Bluetooth. Je oboustranná, hodinky mohou spolupracovat s aplikacemi v mobilu, využívají připojení k internetu, které má telefon k dispozici.
I takové hodinky dokážou pracovat samostatně. Můžete třeba jít běhat a mobil nechat doma. Informace o aktivitě se synchronizují později, až se obě zařízení znovu spojí. Bluetooth se používá i pro připojení bezdrátových sluchátek, když chcete přehrávat hudbu z hodinek.
Některé modely navíc podporují Wi-Fi, heslo k domácí síti si zjistí od smartphonu. Výhodou je lepší stabilita připojení, pokud budete na hodinkách stahovat větší množství dat. Navíc, pro aktualizaci dat z internetu, např. v případě počasí, nebudete potřebovat blízký telefon, vystačíte si jen s pokrytím Wi-Fi.

Karta SIM v hodinkách (tzv. eSIM) je určena těm, kteří využijí samostatné volání z hodinek, kdy není v dosahu propojení s telefonem. V opačném případě se investice do těchto modelů – řádově několik tisíc navrch – asi nevyplatí.
eSIM funguje u všech operátorů v Česku. Konkrétně u T-Mobilu si díky službě Apple Watch Connection můžete za 99 Kč na měsíc duplikovat jednu z vašich SIM karet na telefonu. Telefon můžete nechat doma, a platí to i pro cesty do zahraničí, tj. v roamingu. Podporovány jsou však pouze Apple Watch.
U O2 se identická služba jmenuje O2 Chytré hodinky. Na hodinkách můžete poslouchat hudbu, volat a psát textovky, balíček k tarifu vyjde na necelou stokorunu měsíčně. A to, jak u Apple Watch, tak u Galaxy Watch od Samsungu. V případě tarifů NEO se službou O2 Connect se tento poplatek neplatí. Data z mobilního tarifu lze posléze využít právě i v chytrých hodinkách. Služba funguje i v roamingu a to v zemích s podporou VoLTE.
Vodafone se s podporou eSIM v hodinkách přidal jako poslední. Služba OneNumer přidá duplicitní eSIM do hodinek od Samsungu a Applu. Stojí 99 Kč měsíčně, lze ji však aktivovat jen u tarifů s neomezenými daty. Služba OneNumber v zahraničí ale nefunguje.
V poslední části článku najdete nejoblíbenější chytré hodinky v různých cenových kategoriích.
Pokračování 12 / 12
Nejoblíbenější chytré hodinky s cenou do tisíce korun
Další oblíbené chytré hodinky v této cenové kategorii
Nejoblíbenější chytré hodinky s cenou 1–2 tisíce
Další oblíbené chytré hodinky v této cenové kategorii
Nejoblíbenější chytré hodinky s cenou 2–4 tisíce
Další oblíbené chytré hodinky v této cenové kategorii
Nejoblíbenější chytré hodinky s cenou 4–8 tisíc
Další oblíbené chytré hodinky v této cenové kategorii
Nejoblíbenější chytré hodinky s cenou 8–12 tisíc
Další oblíbené chytré hodinky v této cenové kategorii
Nejoblíbenější chytré hodinky s cenou nad 12 tisíc
Další oblíbené chytré hodinky v této cenové kategorii
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně