Jak vybrat chytré hodinky pro ženy, muže, děti a aktivní sportovce?

Nabídka chytrých hodinek je úžasně široká, takže si opravdu vybere každý. Malé i velké, zlaté i gumové, se standardní výbavou i se speciálními funkcemi – na iSPACE.cz a v prodejnách SPACE seženete všechny druhy smart watch od různých značek. Stručně vám poradíme, co by měli při výběru hodinek zohlednit různí uživatelé.

Chytré hodinky dnes nosí snad každý, od moderně oblečeného teenagera po konzervativního právníka. Jak vybrat ten pravý model? Připomeneme si hlavní parametry a funkce, které byste měli zohlednit.

Nabídneme vám také několik konkrétních tipů na hodinky pro muže, ženy, děti a obecně pro sportovce. V dnešní svobodné době si může kdokoli pořídit jakýkoli model, i když třeba nemáte „tradiční vkus“, takže samozřejmě směle vybírejte, jakkoli chcete. My v doporučeních vycházíme z obecných trendů – tedy například z toho, jaký styl hodinek si daní uživatelé statisticky vzato pořizují nejčastěji. Snad vám naše tipy poslouží jako dobrý odrazový můstek.

Obecná doporučení

Stejně jako u „opravdových“, mechanických hodinek, i tady je výběr hodně individuální. Můžeme ale nabídnout několik všeobecných rad.

Zaprvé samozřejmě vybírejte podle toho, jakou elektronickou výbavu už máte. Většina modelů funguje univerzálně tak nějak se vším, se všemi telefony, ale pokud např. máte celou domácnost i chytrou výbavu od Applu, Samsungu či Xiaomi, mohlo by dávat smysl pořídit model od těchto značek, aby byla kompatibilita opravdu maximální.

Také záleží na tom, jestli vy konkrétně nutně potřebujete určitou funkci. Důchodce ocení SOS tlačítko, které rychle přivolá pomoc. Náruživým nákupčím rozhodně doporučujeme bezkontaktní platby přes NFC. Pokud přes hodinky chcete telefonovat, zvažte podporu eSIM.

V případě hodinek také hodně záleží na designu, ale ten už si probereme u jednotlivých kategorií. Zaměříme se také na specifické požadavky, které mívají tyto skupiny uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

Hodinky pro sportovce

Modely pro náruživé sportovce musejí mít speciální hardwarové i funkční vlastnosti.

Fyzicky jde například o mimořádnou odolnost nebo o skvělou čitelnost na slunci (tedy o kvalitní, jasný displej). Funkčně pak mluvíme např. o plné senzorové výbavě a nepřeberném množství sportovních režimů (kterých může být třeba 150 – od aquaerobiku přes bicepsový zdvih po lyžování).

Nabídka je široká – možná širší, než byste čekali. Z mnoha možností vybíráme například model Huawei Watch Ultimate Expedition, se kterým se můžete potápět (má i upozornění na dekompresi a bezpečnostní přestávky) a jenž nabízí safírové sklíčko a jas až 1 000 nitů. Fascinujícími parametry láká také např. Garmin fenix 7X Pro Solar. Co říkáte na sklíčko se solárním nabíjením a s tím související až 346denní výdrž?

Ne každý sportovec potřebuje takto výjimečnou výbavu, ale je dobré vědět, že existuje.

Klepněte pro větší obrázek

Hodinky pro ženy

Tradičně volí ženy spíše menší modely ve stylových barvách a materiálech. Spíše než obří silikonové „potápěčské“ hodinky zvolí menší, zlatý ciferník s koženým řemínkem. Funkčně jsou přitom i stereotypně „dámské“ hodinky totožné s těmi „pánskými“ (což platí i např. pro funkce sledující ženské zdraví, které výrobci samozřejmě integrují do všech modelů; neřídí se průměrem a barvou).

Konkrétně můžeme doporučit například překrásné, zlato-slonovinové Garmin Venu 3Sm nebo velmi dostupné Huawei Watch GT 4 v průměru 41 mm. Hodinky jsou skvěle vybavené (na zrcadlení notifikací z telefonu i aktivní sportování), ale zároveň jsou stylové a na dámském zápěstí vypadají jako nádherný šperk.

Klepněte pro větší obrázek

Hodinky pro muže

Pánské hodinky bývají větší a zpravidla spíše stříbrné či černé (oproti žlutému/růžovému zlatu). I zde ale platí, že správné smart watch si může muž vzít k obleku na pracovní schůzku i do fitka na upocený trénink – musejí být univerzální a u mnoha modelů tomu dnes napomáhají i snadno a rychle vyměnitelné řemínky.

Pokud jste spíše elegáni, můžeme doporučit např. model Xiaomi Watch 2 Pro. Hledáte-li spíše „sportovní“, masivní design, představujeme Garmin epix Pro Glass. Oboje hodinky poslouží jako osobní asistent, soukromý trenér i výživový poradce a vypadají na ruce opravdu stylově.

Klepněte pro větší obrázek

Hodinky pro děti

Schválně nevybíráme pogumované „dětské“ hodinky, nýbrž „normální“ modely.

Za velmi příznivou cenu (v době psaní článku za něco málo přes 2 000 Kč) nabízíme např. Amazfit Bip 5. Hardwarově i softwarově jde o naprosto plnohodnotný model, který by měl dětem výborně posloužit. Potěší hlavní výdrž 5–10 dní.

Starším (a/nebo náročnějším) dětem pak můžete dopřát klidně i hodinky značky Apple; konkrétně kupříkladu Apple Watch SE. Mimo jiné nabízejí špičkový LTPO OLED displej typu Retina nebo korunku s haptickou odezvou.

Klepněte pro větší obrázek

Zaujali jsme vás? Jedno je jisté – ať už jde kdokoli, ať už máte jakékoli preference a živíte se jakkoli, určitě najdete ty pravé chytré hodinky, které k vám dokonale padnou. Podívejte se na kompletní nabídku na iSPACE.cz.

Další článek: Jak dobře vybrat powerbanku. Kapacita není vše, zajímat vás musí také design a porty

Témata článku: ,