Fotomobil, nebo bezzrcadlovku?
Hezké fotky chce mít každý. Znamená to ale, že je pro vás ideální samostatný fotoaparát (např. bezzrcadlovka), anebo vystačíte s dobře fotografujícím telefonem? Většině telefon postačí, protože na ukázání fotek v mobilu nebo na televizi, případně sdílení skrze sociální sítě s výraznou komprimací obrazu je kvalita dobrá. Až pokud se chcete odlišit od ostatních uživatelů sociálních sítí třeba vyšší kvalitou fotek v noci nebo svými vlastními úpravami snímků, může bezzrcadlovka přijít vhod.
Fotomobil využijete, když
- Chcete mít foťák vždy při sobě
- Vadí vám další těžké zařízení při cestování
- Rádi ihned sdílíte své zážitky na sociální sítě
- Nevyžadujete nejlepší kvalitu
- Mobil máte tak jako tak – proč by neměl umět dobře fotit?
Spíše než z hlediska kvality je příhodnější dělení podle zájmu o fotografii a seberozvoj. Pokud vám stačí zařízení, které máte vždy u sebe a za každých okolností můžete začít cvakat a sdílet fotky, telefon nic nepřekoná. Když ale máte umělecké záměry, rádi experimentujete a v budoucnosti byste se chtěli naučit fotografickému řemeslu, plnokrevný foťák bude ideální společník.
V další části článku – klikněte na šipku – se na fotomobily podíváme z hlediska ceny. Bohužel obecně platí, že s levným telefonem pěkné obrázky neuděláte.
Cena a kvalita jdou ruku v ruce
Při výběru fotomobilu platí velmi jednoduché pravidlo – čím dražší je telefon, tím lepší má foťáky. Samozřejmě existují drobné výjimky, kdy některý levnější telefon fotí lépe než jiný dražší, ale podle ceny se dá velmi dobře řídit. Za lépe fotící telefon si zkrátka musíte připlatit.
Orientační ceny
- Telefony s cenou okolo 5 000 Kč fotí typicky velmi špatně
- Telefony okolo 10 000 Kč mohou fotit obstojně, ale také nemusí
- Nad 15 000 Kč již telefony fotí solidně
- Vlajkové modely nad 20 000 Kč fotí velmi dobře
- Skvěle a výborně fotí až plnohodnotné foťáky
Na levné telefony okolo 5 000 Kč asi rovnou zapomeňte, s takovými fotkami se často na sociálních sítích ani nebude chtít chlubit, i když třeba selfie foťák mohou mít solidní.
Ve vyšších cenových patrech (cca okolo 10 tisíc korun) je to často loterie, záleží spíš model od modelu. Od 15 000 Kč už můžete pořídit kvalitní bezzrcadlovku, která bude fotit o dvě třídy lépe než stejně drahý telefon. Ani telefony nad 20 tisíc nikdy bezzrcadlovku nepředčí, ale v rámci kategorie mobilů už nabídnou obvykle to nejlepší.
Fotomobily nejsou univerzální
Většina současných telefonů má hned několik objektivů. Neznamená to čím víc, tím líp. Každý objektiv má jiný účel – jeden je širokoúhlý, druhý třeba zase značně přibližuje. Myslete však na to, že ne všechny objektivy jsou stejně kvalitní, rozdíly mezi nimi mohou být opravdu velké. A ne každý mobil má všechny typy objektivů. O celkové kvalitě obvykle nejlépe vypovídá primární fotoaparát, který mívá nejkvalitnější senzor.
Používané fotoaparáty-objektivy
- primární foťák: vždy přítomen, mívá standardní širokoúhlé ohnisko v kombinaci s kvalitnějším senzorem
- ultraširokáč: téměř vždy přítomen, jde o velmi širokoúhlé ohnisko spíše s méně kvalitním senzorem
- foťák s teleobjektivem: velmi přiblížený záběr s méně kvalitním senzorem
- makro: umí zaostřit na krátkou vzdálenost, často má velmi špatný senzor, typicky je jen do počtu
- snímač hloubky ostrosti: pomáhá s ostřením či efekty, u levných mobilů je spíše do počtu
- selfie kamera: fotoaparát na opačné (displejové) straně mobilu, určený na portréty, dnes už bývá kvalitnější i u nižší střední třídy
Pokud se to zdá jako mnoho foťáků a nevíte, které byste mohli použít, existuje jednoduchá rada. Podívejte se na své fotky v současném telefonu. Pokud se vám fotky zdají málo přiblížené, využijete foťák s teleobjektivem.

Každý objektiv na zádech telefonu slouží k jinému účelu
Jestli fotky nedokážou obsáhnout celou scénu, něco se do ní nevešlo nebo venku děláte neustále panoramata, bude se vám hodit kvalitní ultraširokáč. Když rádi fotíte rostliny, detaily a říkáte si, že byste je chtěli vyfotit ještě z větší blízkosti, makro vám učaruje. Když fotíte hlavně sami sebe, kvalitní selfie je jednoznačnou volbou. V případě, kdy se nezaměřujete na nic konkrétního, soustřeďte se na kvalitní primární foťák.
Tohle jsou důležité parametry
Klíčový parametr, podle kterého se při výběru orientujte, je velikost senzoru. Tím se myslí fyzická velikost čipu, na který dopadá světlo. Čím je větší, tím bude daný foťák kvalitnější.
Jen si dejte pozor, tento údaj bývá zapsán ve zlomku, takže hledáte co nejnižší číslo ve jmenovateli. Dnešní nejlepší fotomobily mají jednopalcové snímače (tzn. 1/1"), stále dobré senzory jsou i s velikostí 1/1,5". Pokud výrobce velikost vůbec neuvádí, dost pravděpodobně bude senzor malý a nekvalitní.
Dražší telefony fotí lépe, ale konkurují jim bezzrcadlovky
Rozhodně se nedívejte na rozlišení, dokonce to je zavádějící údaj. Například 50, 64 nebo 108 Mpx stejně telefon ve výchozím režimu složí na fotku s rozlišením 12 až 16 Mpx. Takže o nic nepřijdete, pokud má foťák rozlišení 12 Mpx rovnou.

Telefony běžně mají pevně danou clonu, pár špičkových modelů ji umožní ovládat a měnit
Z dalších parametrů má smysl sledovat clonu každého foťáku. Značí se písmenem F a hodnotou, platí, že nižší hodnota je lepší – takový objektiv je světelnější. Například clona s hodnotou F1,8 už je velmi dobrá, F2,2 je běžná solidní hodnota.
Nejoblíbenější smartphony s clonou pod F1.8
Další oblíbené smartphony s clonou pod F1.8 na hlavním fotoaparátu
Zbytek parametrů je často jen jinak zapsané nebo překroucené něco jiného (třeba velikost pixelů je přepočítaná velikost senzoru), případně to je výsledek práce marketingového oddělení. Na taková čísla nemá smysl brát zřetel.
Video vyžaduje výkonný čipset
I když se zdá, že fotografie a video spolu souvisí, jsou to v podstatě oddělené světy. Jen využívají podobné komponenty. Na druhou stranu opět platí úměra, že dražší telefon bude nahrávat lepší video.
Rozdvojené hrany a ztráta detailů, tak vypadá nekvalitní video:
Zde je ovšem proti statickým fotkám klíčová jiná součástka mobilu – jeho čipset. Ten totiž udává maximální kvalitu a snímkovací frekvenci videa. Zajišťuje také dostatečný výkon, aby se video zpracovalo třeba bez záseků, ale může to vést k znatelnému zahřívání.
I pokud chcete jen základní použitelné video, hledejte mobily alespoň s Full HD při 60 snímcích za sekundu. Ovšem 4K video je známka kvality. I kdybyste jej případně nepoužívali, znamená, že telefon bude s přehledem zvládat nižší rozlišení.
MobilMania doporučuje na video:
Apple iPhone 14 Pro: Jeden z nejlepších smartphonů pro natáčení video, které je plynulé, má věrné barvy a účinnou stabilizaci. Apple opět dokázal doručit vysokou kvalitu v pohodlném provedení pro mainstream.
Google Pixel 7 Pro: Tento fotomobil uspokojí jak začátečníka, který nechce myslet na složitá pravidla, tak i profesionála. Navíc se hodí do různorodých podmínek – takovou univerzálnost zaručí jen ty nejlepší fotomobily.
Milovníci zpomalených záběrů se zase zaměří na co největší snímkovací frekvenci při požadovaném rozlišení (např. 120 nebo 240 fps). Vítanými pomocníky při natáčení videa jsou optická stabilizace obrazu (OIS), při ostření může pomoct senzor hloubky ostrosti či dobře rozmístěné mikrofony.
RAW jako indikátor
RAW je formát uložení fotografie v podobě surových dat ze snímače bez aplikování softwarových úprav telefonem. Tyto úpravy dělají profesionální fotografové typicky sami na počítači s dobrým monitorem, protože se nechtějí opírat o často vrtošivé a nespolehlivé algoritmy svých foťáků. Možná budete RAW využívat a sami si „vyvolávat“ fotky z tohoto digitálního negativu, ale svou informační hodnotu má i pro ostatní.

RAW (vlevo dole) má nižší kontrast a méně saturované barvy proti upravené výsledné fotce (vpravo nahoře). Plné rozlišení (vlevo nahoře) neumožňuje uložení do RAWu, protože má velmi špatnou kvalitu (100% přiblížení)
Pokud výrobce umožní z foťáku ukládat RAW, znamená to, že si s daným senzorem věří. Pravděpodobně tedy bude produkovat solidní výstup. Kdyby neprodukoval, výrobce by RAW nepovolil a nasadil by velmi výrazné softwarové úpravy, které by ze špatné fotky udělaly koukatelný obrázek.
Dejte pozor na to, že některé telefony povolí ukládání RAW třeba jen z primárního foťáku, ale z ostatních snímačů již nikoli.
Fotografické vychytávky
Dobrý fotomobil lze poznat i díky velkému množství drobností, vychytávek a pokročilých funkcí souvisejících s focením. Dobrým příkladem je optická stabilizace obrazu (OIS), která pomáhá proti pohybově rozmazaným fotkám a je skvělá v noci či za horšího světla. V těchto situacích dokáže udělat o třídu lepší snímek, ale pomůže prakticky kdykoli.
Optická vs. elektronická stabilizace obrazu
Znějí podobně a tváří se, že dělají to samé, ale výrazně se liší. Optická stabilizace obrazu (OIS) pomocí speciálního hardwaru zahrnujícího gyroskop a pohybující se senzor nebo optický člen objektivu tímto prvkem pohybuje. Tím vyrovnává pohyby celého telefonu, takže na senzor dopadá stejný obraz, jako kdyby byl telefon bez hnutí. To pomáhá jak při fotografii, tak při videu zlepšující jeho plynulost a snižující roztřepání.
Zato elektronická stabilizace obrazu (EIS) nemá žádné hardwarové součástky, takže je levnější a lépe implementovatelná. Při běžném statickém focení v podstatě nemá žádný smysl, nejlépe využitelná je u videa. Umí velmi solidně uklidnit roztřepané video, k čemuž využívá rezervy ve velikosti senzoru. Z toho plyne, že se jedná o postprodukci, která má za následek ořezání rozlišení. V praxi se setkáte i s řešením pracujícím přímo při nahrávání videa, ale taková stabilizace může být méně spolehlivá.
Mezi velmi praktické drobnosti patří třeba mechanické dvoupolohové tlačítko spouště nebo vlastní propracovaná aplikace foťáku. Známkou seriózního snažení o dobrý fotomobil jsou dokoupitelné příslušenství či mechanická ovladatelná clona. Indikátorem je i význačné řešení jako například periskopický optický (skutečný) zoom teleobjektivu. Všechny tyto vychytávky se týkají spíše dražších telefonů vyšších tříd.
Produktové recenze
Pokud hledáte jediné číslo, podle kterého se při výběru telefonu orientovat, je to fotografické skóre na webu Dxomark. Má otestovaných mnoho fotomobilů ve spoustě kategorií a za pomocí exaktních testů vytvoří souhrnné skóre. Případně si můžete projít i jednotlivé kategorie, pokud máte konkrétní požadavky. Na druhou stranu jejich styl používání foťáku telefonu se nemusí shodovat s tím vaším a pro ně důležité parametry nemusí být klíčové pro vás.
Ve finále si před nákupem fotomobilu prohlédněte reálné fotky z nezávislých recenzí, především se totiž musí líbit vám a ne redaktorům nebo testerům z Dxomarku. Dejte si však pozor na oficiální ukázkové snímky od samotných výrobců, které mohou být velmi zavádějící.
Takto pochopitelně vyberete telefon podle aktuálních preferencí, ale i pokud po několika měsících přestane fotomobil dostačovat (např. se za tu dobu fotograficky posunete), s další obměnou telefonu stačí přejít na jiný, lepší model.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium