1. Kdy potřebujete powerbanku?
Před výběrem powerbanky je dobré si ujasnit, zda a kdy ji vlastně budete potřebovat. Zjednodušeně řečeno je powerbanka pouhou baterií s USB výstupem, která vám dovolí dobíjet jiná zařízení kdekoliv budete potřebovat. Je tedy ideálním pomocníkem hlavně na cesty.
Nejoblíbenější powerbanky
Další oblíbené powerbanky
Před nákupem si musíte rozmyslet, jak často budete powerbanku používat a zda se vám její nákup vůbec vyplatí. Jestli trávíte většinu času doma a zařízení bude ležet nabité bez použití v šuplíku, může časem vestavěným akumulátorům klesat kapacita a rozhodně to nebude dělat dobrotu.
Naopak jestli hodně cestujete, bude pro vás powerbanky skvělým pomocníkem. Nebudete se muset tolik omezovat a myslet na stav baterie telefonu, notebooku či jiného zařízení.
Na dalším listu si vysvětlíme, jakou powerbanku zvolit pro telefon a jakou pro notebook. Klikněte na šipku
2. Na telefon či notebook?
První věc, která vám zúží výběr, je kompatibilita se zařízeními. Musíte totiž předem vědět, jaká zařízení s ním chcete nabíjet. Pokud půjde smartphony, tablety, sluchátka, kamery, nebo jinou drobnou elektroniku, nemůžete sáhnout příliš vedle. Se správným kabelem jej dobijete bez problému. Složitější to je, pokud byste powerbankou rádi nabíjeli i notebook.
V takovém případě už musíte více koukat na technické parametry powerbanky a její nabíjecí výkon. Konkrétně je zde klíčové elektrické napětí, kde hledejte takové powerbanky, které zvládají napětí až 20 V. To vám pak zaručí podporu napájení prakticky každého notebooku s USB-C a Power Delivery. S nižším napětím bude dobíjení fungovat jen ve výjimečných případech.
Důležitý je ale také elektrický proud, který spolu s napětím určuje výkon. Kdyby byl příliš nízký, s notebookem si sice powerbanka může rozumět, ale v zapnutém stavu jej místo dobíjení bude sotva udržovat na stejné hladině baterie. Ideální je zde dívat se po hodnotách minimálně 2,1 či 3 A, případně i víc, pokud to powerbanka nabízí.
Na dalším listu si řekneme, na co myslet po stránce designu powerbanky
3. Nepodceňte design
Při výběru rozhodně nepodceňujte design samotné powerbanky. Napřed se podívejte na rozměry a tvar. Čím výkonnější powerbanka, tím bude i rozměrnějšín. Ty nejslabší jsou dneska tak malé, že je přicvaknete i na záda telefonu, u zařízení s vyšší kapacitou je už dobré přemýšlet nad každým centimetrem. Přece jen jde o přenosné zařízení a je rozdíl, pokud do batohu budete dávat malou, ale tlustou cihličku, nebo větší placku.

Při výběru posuzujte velikost, materiály, ale také signalizaci stavu baterie. Praktický může být například integrovaný displej.
Dívejte se také na materiály. Zde převládá plast nebo kov, zpravidla hliník. Oba mají různý vliv na hmotnost, ale i odolnost zařízení. Kovové powerbanky bývají většinou o něco těžší, ale zase jsou robustnější a odolnější, což na cestách oceníte. Při častém cestování se plastový kryt může poškrábat. U kovu ale zase dávejte pozor, abyste powerbanku nedali do společné kapsy s nabíjeným zařízením, které by naopak mohla sama poškrábat.
Roli v designu hrají také signalizační prvky. Diodu označující stav (vypnuto, zapnuto, nabíjení) má dnes prakticky každá powerbanka. Liší se však stav signalizace stavu baterie. Zde to výrobci řeší buď několika LED, kde co dioda, to určité procento stavu baterie. Pokročilejší modely nabízejí dokonce i displej, který vám aktuální stav kapacity řekne s přesností na celé procenta a někdy zobrazí i nabíjecí proud.
Na dalším listu si přiblížíme, jakou kapacitu powerbanky byste měli zvolit
4. Jakou kapacitu baterie?
V případě volby ideální kapacity berte v úvahu již zmíněné parametry. S větší kapacitou totiž zpravidla rostou i fyzické rozměry powerbanky. Vliv má i dobíjené zařízení. Určitě budete volit jinou kapacitu pro občasné dobití telefonu či sluchátek a jinou, když plánujete dobíjet notebook s velkou baterií.
Kapacita powerbanky se udává v mAh (miliampérech za hodinu), tedy podobně jako se udává i u baterií mobilní elektroniky. Na jednoduchou matematiku ale zapomeňte. Pokud si koupíte například powerbanku s kapacitou 20 000 mAh a váš telefon má baterii s kapacitou 5000 mAh, nepočítejte s tím, že jej plně dobijete 4×. V praxi by mohlo jít třeba o 3 až 3,5 dobití. Při nabíjení totiž vznikají ztráty způsobené převody napětí, řídícími obvody ale třeba i kvalitou kabelů.
Powerbanky s kapacitou kolem 4000–6000 mAh
Tyto základní powerbanky jsou určeny zejména pro občasné použití a hodí se k rozšíření kapacity baterie telefonu. Často už zvládnou kompletně dobít celý telefon, ale pouze jednou. Díky jejich kompaktnějším rozměrům jsou někdy vyráběny tak, aby šly připevnit na záda telefonu, nebo je výrobci přímo integrují do ochranných krytů.
Nejoblíbenější powerbanky s kapacitou kolem 4000–6000 mAh
Další oblíbené powerbanky s kapacitou 4000–6000 mAh
Na dalším listu najdete nejoblíbenější powerbanky s vyšší kapacitou
Powerbanky s kapacitou do 10 000 mAh (včetně)
Je to zlatý střed pro ty, kteří jsou náročnější, ale powerbanku třeba nebudou využívat tak často. Modely s touto kapacitou mají většinou stále kompaktní provedení, ale už zpravidla nabízejí více portů a dokážou pohodlně dobít více zařízení najednou. Díky vyšší kapacitě doplna dobijí i větší zařízení, jako jsou třeba tablety.
Nejoblíbenější powerbanky s kapacitou 6 000–10 000 mAh
Další oblíbené powerbanky s kapacitou 6 000–10 000 mAh
Powerbanky s kapacitou 10 000–15 000 mAh
O této kapacitě uvažujte, když budete potřebovat na cestách z powerbanky dobít svůj telefon nebo tablet dobít hned několikrát. U takto vysoké kapacity už bývá pravidlem více portů a většinou nechybí ani podpora rychlého dobíjení.
Nejoblíbenější powerbanky s kapacitou 10 000–15 000 mAh
Další oblíbené powerbanky s kapacitou 10 000–15 000 mAh
Powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh
Běžně se můžete setkat s kapacitami i 20 nebo 30 tisíc miliampérhodin. Tyto powerbanky Jsou už větší, těžší, robustnější, ale mají spoustu portů a dokážou nabít i spoustu zařízení najednou. Je zde pestřejší konektivita, často i doplňkové funkce jako svítilna či solární články. Běžné jsou zde i větší dobíjecí výkony, které zvládnout i nabití notebooku.
Nejoblíbenější powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh
Další oblíbené powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh
Na dalším listu vysvětlíme, které porty se vám budou hodit a které byste měli dokonce vyžadovat
5. Dívejte se na porty
S ohledem na budoucnost je dnes žádoucí, aby se powerbanka sama dobíjela přes univerzální konektor USB-C. Doporučujeme koukat ale i po tom, aby měla alespoň jedno USB-C i na svém výstupu. To přinese jak větší univerzálnost, tak často i rychlejší dobíjení.

Při výběru berte ohled na počet portů a možnost dobíjet více zařízení najednou
Zejména u silnějších powerbank je potřeba, aby měly více výstupů. Vyžadujte minimálně dva. Základem je zde USB-C, které je dnes samozřejmostí, ale ve výprodeji starších modelů můžete narazit i na modely bez ní, kterým se raději vyvarujte. Vzhledem ke kompatibilitě se staršími zařízeními se ale určitě hodí mít na power bance alespoň jeden USB-A port. Obecně ale platí, že čím více portů, tím lépe, ty lepší modely nabídnou klidně i čtyři výstupy, což dovolí nabíjení spousty zařízení najednou. Jen pamatujte, že tomu musí odpovídat i výkon powerbanky.
Co je Power Delivery
Power Delivery je univerzální standard rychlého dobíjení, za kterým stojí nezisková organizace USB-IF (USB Implementers Forum). Nabízí nabíjecí výkon až 100 wattů a díky své univerzálnosti a využití s USB-C jej podporuje nejvíce výrobců včetně Applu.
Výkon se přitom často liší, a to i mezi výstupy powerbanky. Často bývají některé pomalejší a jiné zase více výkonné. U těch s USB-C často bývá k dispozici výkon i 45W a podpora rychlého dobíjení Power Delivery, což na cestách velmi oceníte. Některé nabíječky podporují i rychlé dobíjení QuickCharge, ovšem zde pozor, jelikož plného výkonu u nich dosáhnete jen u smartphonů s procesorem Qualcomm. Pokud jej nemáte bude opět využívat univerzální režim Power Delivery. V případě starší verze standardu, tak nemusí každý telefon využít plný nabíjecí výkon.
Rychlé dobíjení však zejména u modelů s vyšší kapacitou vyžadujte hlavně na vstupu. Je totiž velký rozdíl, zda powerbanku budete nabíjet do plného stavu 2 hodiny nebo 10 či více hodin. Doporučíme také vybírat modely, které se umí současně nabíjet a zároveň při tom dobíjet jiné zařízení.
Na dalším listu si řekneme, kdy přijde vhod bezdrátové dobíjení
6. Drátové či bezdrátové dobíjení
U powerbank dnes máte na výběr mezi drátovým a bezdrátovým nabíjením připojených zařízení. U bezdrátových variant většinou dostanete do zálohy i možnost sáhnout po kabelu. Bezdrátově se vždy nabíjí standardem Qi, přičemž powerbanky zaměřené na přístroje od Applu často nabízejí jako doplněk podporu MagSafe. To se hodí zejména u těch menších, které magneticky připnete na záda telefonu.

Bezdrátové nabíjení může na cestách výrazně zvýšit pohodlí při dobíjení telefonu či příslušenství. Má ale i nevýhody.
Ve výsledku zde ale nejde o nic jiného než o pohodlí uživatele. U bezdrátových powerbank nemusíte myslet na kabel, v tašce získáte místo navíc. Na druhou stranu zde počítejte s nižší efektivitou dobíjení i menšími nabíjecími výkony. Kvůli větším ztrátám tak při stejné kapacitě powerbanky budete moci telefon dobít méněkrát, než kbyste použili kabel. Rozdíl ale nebude příliš velký.
Bezdrátové dobíjení se vyplatí v situacích, kdy jmůžete powerbanku s telefonem či jiným zařízením položit na rovnou plochu. Například při turistice, kdy powerbanku s telefonem strčíte do kapsy batohu, bude určitě spolehlivější drátové řešení. U něm máte jisté, že se nabíjení špatným položením na nabíjecí plochu nepřeruší.
Na dalším listu si řekneme jaké doplňkové funkce můžete u některých powerbank získat.
7. Kdy koukat po doplňkových funkcích?
Některé powerbanky kromě samotného dobíjení nabízejí i další praktické funkce. V terénu se může hodit například svítilna. Některé externí zdroje energie mají proto integrované LED, kterými si můžete přisvítit ve tmě.

Velmi populární jsou dnes powerbanky se solárním článkem, které v ideálních podmínkách dokážou citelně prodloužit výdrž na jedno nabití
Čím dál populárnější jsou powerbanky s integrovaným solárním článkem. Vzhledem k velkým kapacitám a nízké efektivitě článků zde ale nečekejte zázraky. Kompletní dobití by trvalo dlouhé hodiny či dny. Pokud ale víte, že přístroj necháte dlouho ležet třeba na chatě u okna či bude přivěšený z venku na batohu, kde bude dlouhodobě vystavený slunečnímu záření, bude solární článek zajímavý benefit, který může znatelně prodloužit výdrž powerbanky.
Některé powerbanky mohou mít od výroby přímo úchyt, který se hodí k cestování. Jiné mají po obvodu upevněný nabíjecí kabel, což také nemusí být na škodu, jelikož na něj nemusíte dále myslet. Vše zmíněné ale slouží hlavně pro specifické využití a častokrát je za příplatek. Sami si tak ujasněte, zda podobné vychytávky reálně potřebujete.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium