Jak vybrat sluchátka na sport

Sport má mnoho lidí spojený s poslechem hudby. Není divu, dobře zvolený playlist dokáže povzbudit k lepším výkonům. Výběr sportovních sluchátek je v několika ohledech specifický. Hned v úvodu je také nutné zdůraznit, že pokud budete sportovat venku, je nutné dbát na bezpečnost. Hudbou zaměstnaný sluch a sluchátky zakryté/ucpané uši mají omezenou schopnost upozornit vás na blížící se nebezpečí. Myslete na to, snižte hlasitost, buďte pozorní.

Musí dobře držet v uších

Na sportovní sluchátka je třeba klást v tomto ohledu mnohem přísnější nároky než při běžném použití. Vyklouznutí z uší následkem otřesů či rychlých pohybů může totiž znamenat nejen přerušení sportovní aktivity, ale také poškození sluchátek.

Z běžně prodávaných modelů se pro sport hodí nejvíce takzvané špunty, které díky svým měkkým silikonovým koncovkám drží v uších nejlépe. Někteří výrobci mají však v nabídce samostatnou kategorii „sportovních sluchátek“ se speciálním zaměřením na tuto vlastnost. Například Bose nebo Pioneer mají na silikonovém náušníku svých sportovních špuntů speciální „zobáček“, který se vzepře v boltci. Panasonic a další výrobci sází na kombinaci tradičních silikonových koncovek špuntů a rámečků kolem uší.

Kabel nebo bezdrát?

Bezdrátové provedení je komfortnější, protože se vám nebudou kabely při sportu plést, nestane se, že byste si prudkým pohybem sluchátka vytrhli z uší a odpadá riziko ukroucení kabelu u konektoru. Na druhou stranu musíte myslet na pravidelné dobíjení – zapomenete a jste bez hudby.

U bezdrátových modelů máte na výběr dva různé typy provedení. Některé z nich mají přece jen kus kabelu, který spojuje pravou a levou část. Praktickým prvkem je u nich klips s kolíčkem, který připnete za krkem k tričku a zamezíte tak nenadálé ztrátě. Nejkomfortnější variantou je kompletně bezdrátové provedení sportovních sluchátek, které v kombinaci s uchycením vhodným pro sport nabízí znovu Bose či nově Pioneer. Nevýhodou je kratší výdrž na baterie.

Kvalitní zvuk

Vlastnost, která je u jiných kategorií na prvním místě, je tady přece jen trochu upozaděná. Do zvukovodů se dostává svist větru, intenzivně slyšíte vlastní dech, případně hukot posilovacího stroje… Neznamená to však, že byste měli na kvalitu zvuku rezignovat. Sáhněte po ověřené značce, čtěte důvěryhodné recenze, nebo si sluchátka vyzkoušejte.

Vlhkost, pot, nebo dokonce ponoření

U sportovních sluchátek je větší šance, že se potkají s vlhkem. Vždyť námaha jde ruku v ruce se zvýšeným pocením – přitom nejde jen o vodu, kterou se tělo přirozeně ochlazuje, ale i o soli a další látky v potu obsažené. Ty mohou agresivně působit na některé materiály. Zajímejte se o to, jak na to výrobce svůj připravil.

Zvláštní (a velmi úzkou kategorii) tvoří sluchátka voděodolná, se kterými můžete plavat. Kvalita reprodukce je značně poznamenaná šplouchající vodou, ale mluvenému slovu je rozumět a také z hudby zůstane dost natolik, abyste se mohli nechat hnát rytmem. Na našem trhu seženete JBL Dive, jehož dotykové ovládání dělá ve vodě nesmysly, ale v kontaktu s potem obstojí skvěle; a na plavání vhodné, mechanickými tlačítky ovládané modely od Sony.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Diskuze (88) Další článek: Začíná veletrh IFA 2019. Jaké novinky můžeme očekávat?

Témata článku: Sony, , , , , , , , , , , , , Jak, SoundSport free, Špunt, Pot, Kabel, Obroučka, Sluchátko, Provedení, Uchycení, Vlastnost, Ucho,