Jak vybrat správný tablet? [rádce]

Na trhu existují stovky modelů různých značek s nejrůznější výbavou a několika platformami. Jak se vyznat v tabletech?

Trh s tablety se začíná pomalu nasycovat, poptávka po těchto dotykových multimediálních zařízeních ale nadále poroste, jak predikují renomované analytické agentury. Možná i vy se právě odhodláváte k pořízení svého prvního tabletu. A na trhu jsou přitom stovky a tisíce modelů. Jaký tablet vybrat? Právě pro vás je určen následující rádce, který vás provede světem současných tabletů a pomůže vám obecně se zorientovat v široké nabídce jejich typů a druhů.

K čemu vlastně tablet?

Tablet je přenosné mobilní zařízení, určené primárně na cesty. To však nutně neznamená, že po příchodu domů jej odložíte do šuplíku a nebudete dále používat. Cestovat, chodit a procházet se s tabletem v rukou můžete totiž i po bytě. Tablet byl vyvinut jako mezistupeň mezi netbooky a smartphony. Z prvních přebírá větší displej, z těch druhých zase větší mobilitu.

Klepněte pro větší obrázek
Tablet využijete ke čtení, prohlížení a sledování libovolného obsahu

Použití tabletů je velmi široké a variabilní. Základ ale zůstává stejný – díky větší obrazovce než u smartphonů se předpokládá využití pro prohlížení internetu, čtení magazínů, vyřizování pošty, sledování videa a hraní her. Doplňkovými funkcemi mohou být v rámci výbavy daného modelu třeba i telefonování, navigace v autě, kreslení, fotografování nebo natáčení videa. Pokud jste aspoň na tři hlavní vlastnosti kývli ano, směle o nákupu uvažujte.

Na velikosti záleží

Hlavním znakem, který odlišuje jinak velmi podobné kategorie tabletů, je velikost jejich displeje. Úhlopříčka může nabývat rozměrů od 6 palců, kde hraničí s přerostlými smartphony (tzv. phablety), až po zhruba 13 palců, kdy se jedná už o opravdu velká zařízení se specifickým využitím, např. k práci s různými grafickými aplikacemi. Nejběžnějšími rozměry jsou ovšem tablety s úhlopříčkami 7 a 10 palců, nově se také prosazuje „kompromisní“ kategorie 8palcových tabletů.

Klepněte pro větší obrázek
Tři nejčastější velikosti tabletů: 10, 8 a 7 palců

Zde je potřeba tablet vnímat nejen podle velikosti obrazovky (čím větší, tím přehlednější obsah na displeji), ale také po stránce celkové velikosti zařízení, která s plochou displeje úzce souvisí. Pokud budete mít tablet na nočním stolku a budete jej například používat ke sledování videa před spaním, bez obav sáhnete po desetipalcovém modelu. Pokud ale chcete s tabletem hodně cestovat, budete jej držet v rukou na poradách, mohl by se vám větší tablet brzy pronést. Je tedy třeba si předem ujasnit, jaké budou vaše nejčastější činnosti.

Pokud budete při výběru sledovat parametry hmotnosti, pak by váha sedmipalcových modelů neměla jít mnoho přes 300 g, u desetipalcových tabletů je rozumnou hranicí 500 g. O hmotnosti zařízení velkou měrou rozhoduje provedení šasi a zadního krytu. Často se používá plast nebo různé slitiny lehkých kovů (obvykle hliníku). Nezanedbávejte povrchovou úpravu. Měkké kovy se mohou snadno poškrábat, nešťastně zvolená plastová úprava může být zase magnetem na otisky prstů.

Alfa a omega je displej

Až si ujasníte, jak velký displej je pro vás ten nej, je potřeba dát si pozor také na jeho zobrazovací kvality. Displej je nejdůležitější komponentou tabletu. Asi byste byli hodně zklamáni, když by vám zobrazoval mdlé nažloutlé (nebo namodralé) barvy, pomalu se překresloval a na sluníčku byste se koukali do tabletu jako do zrcadla. Kvalita zobrazovače jde obvykle ruku v ruce s cenou.

Klepněte pro větší obrázek
Někteří výrobci používají velmi jemné displeje s excelentními zobrazovacími vlastnostmi

Na současných tabletech se nejčastěji používají IPS LCD displeje, které se vyznačují dobrým podsvícením a věrným podáním barev. Jejich silnou stránkou nemusí být dostatečně tmavé podání černé a občas mají tendenci házet odlesky. Rozšířenou technologií jsou AMOLED displeje. Černou mají perfektní, nejsou ale schopny tak vysokého maximálního jasu a někteří uživatelé hodnotí barevné podání jako přepálené. U nejlevnějších tabletů narazíte obvykle na TN LCD panel. Ten je jednoznačně nejslabší, např. na slunci na něm mnoho neuvidíte. TN panel volte tehdy, pokud je pro vás nejdůležitější cena.

Dalším parametrem displeje, jemuž byste měli věnovat pozornost, je jeho rozlišení, tzn. celkový počet obrazových bodů (pixelů) na celé ploše displeje. Uvádí se jako součin bodů na delší a kratší straně tabletu, např. 1 024 × 600, což je obvykle nejnižší používané rozlišení u 7" tabletů. Aby se vám rastr na dipleji nezdál příliš hrubý, u osmipalců doporučujeme rozlišení alespoň 1 280 × 800. Desetipalcový tablet by měl už mít FullHD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 bodů. Existují samozřejmě i tablety s vyšším rozlišením, jejich cena je však obvykle vyšší.

Bude stačit výkon?

Hardwarová výbava pod kapotou je podstatným kritériem, podle kterého tablet vybírat. Je možná ještě důležitější než u smartphonů, protože primární funkcí tabletů není výpočetně nenáročné telefonování nebo posílání SMS. Proto si zkuste předem ujasnit, zda na tabletu budete chtít hrát nejmodernější hry, přehrávat videa s rozlišením FullHD a vyšším, případně s ním videa natáčet a rovnou provádět jejich úpravy. K tomu budete potřebovat výkonný procesor a dostatek RAM.

Klepněte pro větší obrázek
Výkon u tabletů není radno podcenit, je dobré se informovat o obsaženém čipsetu

Typů procesorů používaných v tabletech je nespočet a ne vždy znamenají čtyři jádra automaticky dostatečný výkon. ARMová architektura je v tomto ohledu poněkud méně průhledná, takže se vyplatí zjistit si o daném procesoru ve vytipovaném tabletu něco víc, třeba přímo u prodejce. Orientačním ukazatelem vyspělosti procesoru bývá i koncová cena. Dostatek paměti RAM zaručí hladký chod prostředí, aplikací a bezproblémový multitasking. Na levných tabletech určených pro brouzdání po internetu můžete vystačit s 512 MB, nejlépe vybavené stroje v současnosti poskytují RAM 3-4 GB.

Android, iOS nebo Windows?

Pokud už máte jasno o velikosti a typu displeje, je na čase zvážit softwarovou platformu. Každý tablet obsahuje nějaký typ operačního systému, což jej předurčuje k tomu, jakým způsobem se bude ovládat a pracovat s aplikacemi. Nejrozšířenějším tabletovým systémem je Android. Nabízí velké množství rozšiřujících aplikací v marketu Google Play (spousta z nich je bezplatná) a intuitivní ovládání se spoustou nastavení a vlastního přizpůsobení. Překážkou Androidu mohou být různé softwarové nadstavby samotných výrobců, které obvykle prostředí změní k nepoznání a na jeho ovládání si můžete déle zvykat.

Klepněte pro větší obrázek
Nejrozšířenější platformou pro tablety je Android. Často bývá opatřen vlastní grafickou nadstabou výrobce

Platofrmu iOS používá výhradně Apple, najdete ji tedy jenom v iPadech. iOS je mnohem uzavřenější než Android a k plnění obsahu do tabletu budete nuceni používat software iTunes, což nemusí být některým uživatelům zrovna po chuti. Na druhou stranu iOS je velmi jednoduchý a příjemný na ovládání a v AppStoru najdete spoustu propracovaných aplikací, které mnohdy pro jinou platformu ani nemají svůj ekvivalent. Za lepší aplikace pro iOS se ale většinou platí.

Windows na tabletech zatím nejsou tolik rozšířené, ale s novou generací procesorů Intel Atom, které systém používá, se podařilo optimalizovat spotřebu energie i celkovou tloušťku zařízení, takže Windows tablety se staly plnohodnotným soupeřem pro Android i iOS. Jejich výhodou je, že nabízejí tabletové prostředí Metro i klasickou plochu známou z desktopů. Fungují s nimi periferie (klávesnice, myši), takže práce s Windows tablety se blíží netbookům. Nevýhodou je zatím menší množství dostupných tabletových aplikací pro Metro.

Paměť a další funkce

Posledním zásadním otazníkem, který byste měli řešit při nákupu každého tabletu, je kapacita jeho vnitřní paměti. Nejlevnější tablety nabídnou 8 GB prostoru, u vyšších modelů se paměť násobí dvěma na 16, 32, 64 a 128 GB. K tomu bývá u některých modelů k dispozici slot na paměťovou kartu. Zvažte dobře, kolik multimédií budete do tabletu ládovat, ať vás nezarazí strop vnitřního úložiště. Každé navýšení vnitřní paměti znamená i růst ceny, co skok, to zhruba 1,5 tisíce.

Klepněte pro větší obrázek
S některými tablety si zavoláte jako s běžným telefonem

Některé tablety dnes nabízejí možnost klasického telefonování jako se smartphonem. Většinou jde o 7 a 8" modely. Tuto variantu je dobré zvážit, pokud chcete funkce smartphonu a tabletu sloučit, abyste nemuseli používat dvě zařízení. Prakticky všechny tablety jsou dnes vybaveny anténou na Wi-Fi. Pokud se však nechcete spoléhat na dostupnost hotspotů, je dobré sáhnout po 3G/LTE tabletu, který disponuje slotem na SIM kartu a umožnuje používat data z operátorské sítě. Takto vybavené tablety bývají obvykle o 1-2 tisíce dražší než jejich protějšky vybavené pouze Wi-Fi.

Fotografování s tablety není až tak oblíbené, protože velké zařízení není příliš stabilní v ruce. Dají se ale najít tablety s kvalitním snímačem 8 Mpx i vyšším, pokud jsou pro vás fotografické funkce prioritou. Narazíte i na specializované tablety se stylusem pro práci s grafikou, nebo odolné modely určené spíše pro korporátní segment. Na trhu existuje obrovské množství modelů od různých značek v nejrůznějších cenových relacích, správný tablet by si tak měl najít úplně každý.

Diskuze (111) Další článek: Zhodnoťte virtuální milion a získejte iPhone 6

Témata článku: Tablety, Nákup a ceny, Velké zařízení, Správný tablet, Zobrazovací vlastnost, Tab, Nejlevnější tablet, Kvalitní snímač, Intuitivní ovládání, Hlavní vlastnost, Korporátní segment, Kovy, Plastová úprava, Plnohodnotný soupeř, Rozlišení fullhd, Rádce, Dostupný tablet, Nejdůležitější cena, Jak, Hladký chod


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195