Jak vybrat správný tablet? [rádce]

Na trhu existují stovky modelů různých značek s nejrůznější výbavou a několika platformami. Jak se vyznat v tabletech?

Trh s tablety se začíná pomalu nasycovat, poptávka po těchto dotykových multimediálních zařízeních ale nadále poroste, jak predikují renomované analytické agentury. Možná i vy se právě odhodláváte k pořízení svého prvního tabletu. A na trhu jsou přitom stovky a tisíce modelů. Jaký tablet vybrat? Právě pro vás je určen následující rádce, který vás provede světem současných tabletů a pomůže vám obecně se zorientovat v široké nabídce jejich typů a druhů.

K čemu vlastně tablet?

Tablet je přenosné mobilní zařízení, určené primárně na cesty. To však nutně neznamená, že po příchodu domů jej odložíte do šuplíku a nebudete dále používat. Cestovat, chodit a procházet se s tabletem v rukou můžete totiž i po bytě. Tablet byl vyvinut jako mezistupeň mezi netbooky a smartphony. Z prvních přebírá větší displej, z těch druhých zase větší mobilitu.

Klepněte pro větší obrázek
Tablet využijete ke čtení, prohlížení a sledování libovolného obsahu

Použití tabletů je velmi široké a variabilní. Základ ale zůstává stejný – díky větší obrazovce než u smartphonů se předpokládá využití pro prohlížení internetu, čtení magazínů, vyřizování pošty, sledování videa a hraní her. Doplňkovými funkcemi mohou být v rámci výbavy daného modelu třeba i telefonování, navigace v autě, kreslení, fotografování nebo natáčení videa. Pokud jste aspoň na tři hlavní vlastnosti kývli ano, směle o nákupu uvažujte.

Na velikosti záleží

Hlavním znakem, který odlišuje jinak velmi podobné kategorie tabletů, je velikost jejich displeje. Úhlopříčka může nabývat rozměrů od 6 palců, kde hraničí s přerostlými smartphony (tzv. phablety), až po zhruba 13 palců, kdy se jedná už o opravdu velká zařízení se specifickým využitím, např. k práci s různými grafickými aplikacemi. Nejběžnějšími rozměry jsou ovšem tablety s úhlopříčkami 7 a 10 palců, nově se také prosazuje „kompromisní“ kategorie 8palcových tabletů.

Klepněte pro větší obrázek
Tři nejčastější velikosti tabletů: 10, 8 a 7 palců

Zde je potřeba tablet vnímat nejen podle velikosti obrazovky (čím větší, tím přehlednější obsah na displeji), ale také po stránce celkové velikosti zařízení, která s plochou displeje úzce souvisí. Pokud budete mít tablet na nočním stolku a budete jej například používat ke sledování videa před spaním, bez obav sáhnete po desetipalcovém modelu. Pokud ale chcete s tabletem hodně cestovat, budete jej držet v rukou na poradách, mohl by se vám větší tablet brzy pronést. Je tedy třeba si předem ujasnit, jaké budou vaše nejčastější činnosti.

Pokud budete při výběru sledovat parametry hmotnosti, pak by váha sedmipalcových modelů neměla jít mnoho přes 300 g, u desetipalcových tabletů je rozumnou hranicí 500 g. O hmotnosti zařízení velkou měrou rozhoduje provedení šasi a zadního krytu. Často se používá plast nebo různé slitiny lehkých kovů (obvykle hliníku). Nezanedbávejte povrchovou úpravu. Měkké kovy se mohou snadno poškrábat, nešťastně zvolená plastová úprava může být zase magnetem na otisky prstů.

Alfa a omega je displej

Až si ujasníte, jak velký displej je pro vás ten nej, je potřeba dát si pozor také na jeho zobrazovací kvality. Displej je nejdůležitější komponentou tabletu. Asi byste byli hodně zklamáni, když by vám zobrazoval mdlé nažloutlé (nebo namodralé) barvy, pomalu se překresloval a na sluníčku byste se koukali do tabletu jako do zrcadla. Kvalita zobrazovače jde obvykle ruku v ruce s cenou.

Klepněte pro větší obrázek
Někteří výrobci používají velmi jemné displeje s excelentními zobrazovacími vlastnostmi

Na současných tabletech se nejčastěji používají IPS LCD displeje, které se vyznačují dobrým podsvícením a věrným podáním barev. Jejich silnou stránkou nemusí být dostatečně tmavé podání černé a občas mají tendenci házet odlesky. Rozšířenou technologií jsou AMOLED displeje. Černou mají perfektní, nejsou ale schopny tak vysokého maximálního jasu a někteří uživatelé hodnotí barevné podání jako přepálené. U nejlevnějších tabletů narazíte obvykle na TN LCD panel. Ten je jednoznačně nejslabší, např. na slunci na něm mnoho neuvidíte. TN panel volte tehdy, pokud je pro vás nejdůležitější cena.

Dalším parametrem displeje, jemuž byste měli věnovat pozornost, je jeho rozlišení, tzn. celkový počet obrazových bodů (pixelů) na celé ploše displeje. Uvádí se jako součin bodů na delší a kratší straně tabletu, např. 1 024 × 600, což je obvykle nejnižší používané rozlišení u 7" tabletů. Aby se vám rastr na dipleji nezdál příliš hrubý, u osmipalců doporučujeme rozlišení alespoň 1 280 × 800. Desetipalcový tablet by měl už mít FullHD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 bodů. Existují samozřejmě i tablety s vyšším rozlišením, jejich cena je však obvykle vyšší.

Bude stačit výkon?

Hardwarová výbava pod kapotou je podstatným kritériem, podle kterého tablet vybírat. Je možná ještě důležitější než u smartphonů, protože primární funkcí tabletů není výpočetně nenáročné telefonování nebo posílání SMS. Proto si zkuste předem ujasnit, zda na tabletu budete chtít hrát nejmodernější hry, přehrávat videa s rozlišením FullHD a vyšším, případně s ním videa natáčet a rovnou provádět jejich úpravy. K tomu budete potřebovat výkonný procesor a dostatek RAM.

Klepněte pro větší obrázek
Výkon u tabletů není radno podcenit, je dobré se informovat o obsaženém čipsetu

Typů procesorů používaných v tabletech je nespočet a ne vždy znamenají čtyři jádra automaticky dostatečný výkon. ARMová architektura je v tomto ohledu poněkud méně průhledná, takže se vyplatí zjistit si o daném procesoru ve vytipovaném tabletu něco víc, třeba přímo u prodejce. Orientačním ukazatelem vyspělosti procesoru bývá i koncová cena. Dostatek paměti RAM zaručí hladký chod prostředí, aplikací a bezproblémový multitasking. Na levných tabletech určených pro brouzdání po internetu můžete vystačit s 512 MB, nejlépe vybavené stroje v současnosti poskytují RAM 3-4 GB.

Android, iOS nebo Windows?

Pokud už máte jasno o velikosti a typu displeje, je na čase zvážit softwarovou platformu. Každý tablet obsahuje nějaký typ operačního systému, což jej předurčuje k tomu, jakým způsobem se bude ovládat a pracovat s aplikacemi. Nejrozšířenějším tabletovým systémem je Android. Nabízí velké množství rozšiřujících aplikací v marketu Google Play (spousta z nich je bezplatná) a intuitivní ovládání se spoustou nastavení a vlastního přizpůsobení. Překážkou Androidu mohou být různé softwarové nadstavby samotných výrobců, které obvykle prostředí změní k nepoznání a na jeho ovládání si můžete déle zvykat.

Klepněte pro větší obrázek
Nejrozšířenější platformou pro tablety je Android. Často bývá opatřen vlastní grafickou nadstabou výrobce

Platofrmu iOS používá výhradně Apple, najdete ji tedy jenom v iPadech. iOS je mnohem uzavřenější než Android a k plnění obsahu do tabletu budete nuceni používat software iTunes, což nemusí být některým uživatelům zrovna po chuti. Na druhou stranu iOS je velmi jednoduchý a příjemný na ovládání a v AppStoru najdete spoustu propracovaných aplikací, které mnohdy pro jinou platformu ani nemají svůj ekvivalent. Za lepší aplikace pro iOS se ale většinou platí.

Windows na tabletech zatím nejsou tolik rozšířené, ale s novou generací procesorů Intel Atom, které systém používá, se podařilo optimalizovat spotřebu energie i celkovou tloušťku zařízení, takže Windows tablety se staly plnohodnotným soupeřem pro Android i iOS. Jejich výhodou je, že nabízejí tabletové prostředí Metro i klasickou plochu známou z desktopů. Fungují s nimi periferie (klávesnice, myši), takže práce s Windows tablety se blíží netbookům. Nevýhodou je zatím menší množství dostupných tabletových aplikací pro Metro.

Paměť a další funkce

Posledním zásadním otazníkem, který byste měli řešit při nákupu každého tabletu, je kapacita jeho vnitřní paměti. Nejlevnější tablety nabídnou 8 GB prostoru, u vyšších modelů se paměť násobí dvěma na 16, 32, 64 a 128 GB. K tomu bývá u některých modelů k dispozici slot na paměťovou kartu. Zvažte dobře, kolik multimédií budete do tabletu ládovat, ať vás nezarazí strop vnitřního úložiště. Každé navýšení vnitřní paměti znamená i růst ceny, co skok, to zhruba 1,5 tisíce.

Klepněte pro větší obrázek
S některými tablety si zavoláte jako s běžným telefonem

Některé tablety dnes nabízejí možnost klasického telefonování jako se smartphonem. Většinou jde o 7 a 8" modely. Tuto variantu je dobré zvážit, pokud chcete funkce smartphonu a tabletu sloučit, abyste nemuseli používat dvě zařízení. Prakticky všechny tablety jsou dnes vybaveny anténou na Wi-Fi. Pokud se však nechcete spoléhat na dostupnost hotspotů, je dobré sáhnout po 3G/LTE tabletu, který disponuje slotem na SIM kartu a umožnuje používat data z operátorské sítě. Takto vybavené tablety bývají obvykle o 1-2 tisíce dražší než jejich protějšky vybavené pouze Wi-Fi.

Fotografování s tablety není až tak oblíbené, protože velké zařízení není příliš stabilní v ruce. Dají se ale najít tablety s kvalitním snímačem 8 Mpx i vyšším, pokud jsou pro vás fotografické funkce prioritou. Narazíte i na specializované tablety se stylusem pro práci s grafikou, nebo odolné modely určené spíše pro korporátní segment. Na trhu existuje obrovské množství modelů od různých značek v nejrůznějších cenových relacích, správný tablet by si tak měl najít úplně každý.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Diskuze (111) Další článek: Zhodnoťte virtuální milion a získejte iPhone 6

Témata článku: Tablety, Nákup a ceny, Správný tablet, Plnohodnotný soupeř, Jak, Korporátní segment, Zobrazovací vlastnost, Nejlevnější tablet, Velké zařízení, Rozlišení fullhd, Intuitivní ovládání, Dostupný tablet, Kovy, Hladký chod, Kvalitní snímač, Tab, Nejdůležitější cena, Hlavní vlastnost, Rádce, Plastová úprava, Tablety na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit