1. Potřebujete tablet?
Základní otázkou, kterou je vhodné si položit, než se do výběru pustíte, je, zda tablet vůbec potřebujete a na co. Od toho se totiž odvíjí prakticky vše – od velikosti, výbavy až po cenu. Jiné požadavky na tablet má nenáročný uživatel, student či profesionál.
Tablet využijete, když:
- Hledáte základní náhradu počítače
- Chcete velký displej na cestách pro sledování videí
- Malujete, kreslíte a obecně pracujete z grafikou
- Rádi čtete elektronické knihy nebo časopisy
- Potřebujete univerzální zařízení pro ovládání chytré domácnosti
Za co si u tabletu vlastně připlácíte? Jednoduše řečeno: za výbavu a kvalitu. Malý i velký tablet najdete dnes prakticky v každé cenové kategorii, ale kvalita zobrazení se výrazně liší a je rozdíl, zda sáhnete po levném tabletu s TFT panelem o HD rozlišení nebo FullHD AMOLEDu. Dražší tablety mají i vyšší obnovovací frekvenci displeje a další vylepšení, která zpříjemní používání.
Nejoblíbenější tablety
V závěru tohoto článku najdete ještě nejoblíbenější tablety v různých cenových kategoriích.
Stejné je to i s výkonem, zvukem a v neposlední řadě také s konektivitou. Stačí vám Wi-Fi nebo vyžadujete mobilní data? To jsou všechno otázky, na které je třeba si ujasnit odpověď.
Na dalším listu poradíme, jak vybrat tablet pro sebe a do domácnosti.
2. Osobní tablet, či společný do domácnosti?
Na rozdíl od jiných zařízení, jako jsou chytré hodinky, telefony nebo notebooky, nebývají tablety tak osobní zařízení. Lidé často nakoupí jeden společný tablet do domácnosti, který může sloužit všem. Využití pak najde pro čtení, prohlížení webu, sledování multimédií, nebo z něj může být šikovné centrum chytré domácnosti, například pro ovládání jiných zařízení.

Před koupí si ujasněte, zda chcete tablet pro sebe, nebo jej chcete sdílet s rodinou či jinými členy domácnosti
Pokud je i toto váš případ, je zde poměrně velký rozdíl mezi platformami. Výhodu zde mají tablety s Androidem, které jsou na toto využití připraveny a nabízejí podporu více uživatelských účtů, kde se každý může přihlásit pod svým profilem. To přináší komfort v podobě možnosti mít u účtu uložené vlastní soubory případně historii prohlížení.
V případě tabletů od Applu je situace komplikovanější, jelikož systém iPadOS stále nepodporuje více uživatelských účtů. Zde je tedy nejpraktičtějším řešením vytvořit nové Apple ID s univerzálním účtem pro všechny, tak aby v něm ostatní neměli přístup k vašim soukromým heslům či platebním údajům. V případě, že tablet kupujete čistě pro sebe, systém a výrobce nebudou hrát roli.
Na dalším listu si ukážeme, na co se hodí různé velikosti displeje a který vybrat pro vás.
3. Jak velký displej?
Jeden z prvních parametrů, který budete z pohledu výbavy řešit, je velikost displeje. Nejmenší tablety dnes startují na 8“, ty největší mají i přes 14“, kde svými rozměry už konkurují notebookům. Velikost zvolte s ohledem na plánovaný způsob použití.

Jiná velikost, jiný způsob použití. Rozsah je přitom poměrně široký.
Menší, s úhlopříčkou kolem 8“
Tablety s úhlopříčkou kolem 8“ (nejčastěji 7,9–8,3“) jsou nejmenší kategorií, která má velkou výhodu ve své přenosnosti. Zařízení už díky tenkým rámečkům často nebývá o tolik větší než největší telefony a může dobře posloužit jako rychlý zápisník. Tablety v této velikosti jsou také oblíbené pro hraní her. Menší velikost je také vhodná, když tablet chcete půjčovat malým dětem, kterým se bude lépe držet.
Střední, s úhlopříčkou kolem 10“
Velmi bohatá je nabídka tabletů s úhlopříčkami kolem 10“, konkrétně od 9,7“ až po 11“. Tato kategorie je totiž nejpopulárnější díky své univerzálnosti. Takto velký displej totiž stále najdete u vcelku kompaktních tabletů, které jsou dobře přenosné. Na druhou stranu je obrazovka již dostatečně velká pro občasnou práci a na cestách si ji zamilujete při sledování filmů.
Velký, s úhlopříčkou nad 12“
To nejvyšší kategorií jsou tablety nad 12“, často s úhlopříčkou kolem 13“. Existují však i modely s displejem o velikosti přes 14“. Všechny ty to velikosti již plnohodnotně konkurují notebooku a jsou určeny právě pro ty, kteří tablet používají k práci a vyžadují vyšší komfort. Tablet je přitom většinou stále přenosnější než většina notebooků.
Na dalším listu si rozebereme, kolik to bude stát a co v dané cenové kategorii očekávat.
4. Kolik to bude stát?
Pokud jde o cenu, je u tabletů obrovský rozptyl. Ty nejlevnější startují často i pod cenou 2 tisíce korun. Nejdražší přitom dosahují částek kolem 60 tisíc korun, za kterou by se nemusely stydět ani výkonné počítače. Platí přitom, že čím dražší tablet bude, tím lépe by měl uspokojit náročnější uživatele.

Tablety mají velký cenový rozsah. Dobře si rozmyslete, na co tablet budete potřebovat.
Tablety do 5 tisíc Kč
Jde o základní tablety pro méně náročné uživatele, většinou pouze s Wi-Fi konektivitou, které se hodí pro prohlížení webu, sledování videí či čtení knih. Tablet v této cenové relaci postačí jako základní multimediální zařízení pro domácí použití
Tablety od 5 do 10 tisíc korun
Je to optimální třída pro uživatele, kteří chtějí rychlé zařízení bez zasekávání, vyžadují vyšší rozlišení displeje a rádi by třeba měli i LTE konektivitu. Vzhledem k vyššímu výkonu lze očekávat, že tablet může být déle použitelný, protože jeho výbava za dva roky nezastará.
Tablety od 10 do 20 tisíc korun
V této cenové třídě najdeme tablety pro náročné uživatele a poloprofesionály kteří hodně koukají na výkon i kvalitu displeje. U tabletu berou skoro jako samozřejmost mobilní data a často sáhnou po větší úhlopříčce obrazovky, protože zařízení chtějí občas použít jako náhradu počítače.
Tablety nad 20 tisíc korun
Zde už jde o ty nejlepší tablety na trhu s prvotřídní výbavou bez kompromisů a často velkou porcí paměti a samozřejmě mobilní konektivitou. Po nejdražších tabletech často sáhnou grafici či jiní uživatelé, kde tablet může být nutným pomocníkem k jejich profesi. Tablety z této cenové kategorie díky velkému displeji již dokážou téměř plnohodnotně nahradit počítač.
Na dalším listu si ujasníme, kdy a jaký operační systém zvolit.
5. Jaký operační systém zvolit?
Na trhu existuje hned několik operačních systémů. Za ty nejrelevantnější ale považujeme dominující platformy Android a iPadOS. Pokud tedy nemáte speciální požadavky a nechcete některé z okrajových platforem jako HarmonyOS, ChromeOS nebo tablet s Windows, je pak rozhodování jednodušší.
Stačí si položit první otázku: Vlastníte nějaké jiné zařízení od Applu? Pokud ano, získáte volbou iPadu s operačním systémem iPadOS značné výhody ve skvělém propojení v rámci ekosystému Applu.


Systém iPadOS a Android se za poslední roky hodně přiblížily, přesto mají svá specifika.
V opačném případě budou hrát roli další kritéria, jako je uživatelská zkušenost, cena nebo očekávaná životnost. Pokud jste odkojení Androidem, budete na tabletu s tímto systémem jako doma, pouze se zvětší displej. Po Androidu také pravděpodobně sáhnete, pokud potřebujete instalovat aplikace mimo oficiální obchody nebo máte omezený rozpočet a nechcete kupovat starší jablečné zařízení.
Pokud jste se dosud v žádném z předchozích argumentů nenašli, klíčovým parametrem pro vás bude zřejmě doba, na jakou si tablet pořizujete. V případě tabletů s iPadOS totiž většinou platí delší softwarová podpora (až 5 let a více) a zařízení s tímto systémem jsou celkově optimalizována pro dlouhou životnost. Situace na Androidu se však každým rokem nepatrně zlepšuje.
Výhody a nevýhody obou hlavních platforem:
Android
+ Otevřenost systému
+ Široká přizpůsobitelnost
+ Často cenově dostupnější
– Kratší softwarová podpora
iPadOS
+ Skvělé propojení s dalšími zařízeními Apple
+ Dlouhá softwarová podpora
+ Systém pomaleji zastarává
– Tablety jsou dražší
– Systém nepodporuje více uživatelů
– Uzavřenost systému
Tablet na práci, nebo zábavu? Na co si dát pozor, se dozvíte na dalším listu.
6. Tablet na práci nebo zábavu?
Pokud tablet potřebujete kvůli práci, vyplatí se dívat na kvalitu displeje a celkové zpracování. Při pracovním nasazení výrazně zvýší komfort používání.


Na práci oceníte co největší úhlopříčku. Pokud chcete tablet na hraní může být vhodnější se drže někde uprostřed.
Pokud chcete tablet pro práci, určitě sáhněte po větší úhlopříčce, se kterou budete produktivnější. Dívejte se také po tom, zda a jak k tabletu připojíte klávesnici. Některé tablety ji totiž dokážou krásně integrovat do přídavného pouzdra, což je elegantní i praktické.
Když hledáte tablet pro zábavu, zpracování je spíše druhořadé. Spíše posuzujte výkon a kvalitu displeje, kterou oceníte po každé, když si na zařízení pustíte hru či film. Nepodceňujte také zvuk. U tabletu pro zábavu se určitě vyplatí sáhnout po takovém, který má minimálně dvojici stereo reproduktorů. V těch dražších najdete klidně i čtyři.
Na dalším listu si rozebereme, kdy začít uvažovat o využití stylusu.
7. Potřebujete tužku či stylus?
Pero či stylu ve většině případů lze k tabletu dokoupit. Zamyslete se tedy nejdřív, zda je podpora stylusu pro vaše používání klíčová. Pokud ne, pořiďte si libovolný tablet a stylus k němu můžete případně dokoupit..


Pokud chcete stylus používat často, myslete na to, abyste jej měli u tabletu kam uchytit.
Jestli ale hodně píšete, kreslíte, anotujete nebo zkrátka víte, že stylus bude vaším každodenním pomocníkem, určitě se vyplatí podívat po tabletu, kde tužku dostanete už s ním. Případně hledejte takový tablet, který s takovým používáním počítá v samotném designu.
Takovéto tablety typicky mají na boku či zádech vyhrazené místo pro magnetické přichycení stylusu, tak abyste jej nemuseli nikam odkládat a měli jej stále při ruce. Ve vyhrazeném prostoru dokonce stylus i bezdrátově dobíjí, takže nemusíte myslet na nabíječku. Dříve se řešilo také, zda je stylus pasivní nebo aktivní, dnes díky přidaným chytrým funkcím většinou jde o aktivní řešení.
Kdy se hodí stylus?
- Na kreslení a malování
- Na ruční psaní či podpis dokumentů
- Na anotaci a poznámky
Na dalším listu si shrneme, kdy se vyplatí koupit tablet s Wi-Fi a kdy i s mobilními daty.
8. Stačí Wi-Fi, nebo připlatit za mobilní data?
Otázku by šlo pro lepší pochopení přeformulovat na to, zda budete tablet primárně používat doma/v práci nebo venku na cestách. V prvním případě bohatě stačí verze s Wi-Fi, která zajistí rychlou konektivitu a navíc i výrazně ušetříte. Tato varianta bývá častokrát i o několik tisíc korun levnější. Vzácné využití v terénu se pak dá pohodlně vyřešit mobilním hotspotem z chytrého telefonu.
Pokud hodně cestujete, pracujete v terénu a vaše činnost vyžaduje velkou mobilitu, rozhodně se vyplatí příplatek za variantu s mobilní konektivitou. Tím je myšleno LTE či sítě 5G, které v obou případech často plnohodnotně nahradí i pevné připojení. Tablety pro připojení využívají nanoSIM, nebo již naleznete modely s integrovanou eSIM, kde k aktivaci stačí pouze QR kód.
S tablety s podporou mobilních dat je však vždy spjatá vyšší cena, kterou si vašimi nároky musíte být schopni obhájit. U levnějších tabletů počítejte i s tím, že přidaná konektivita může být vykoupena jiným ústupkem ve výbavě. Na druhou s daty většinou získáte i podporu polohových služeb či kompasu, které bývají často součástí stejného čipu.
Uvažujete o tabletu jako o náhradě počítače? Výhody i úskalí se dozvíte na následujícím listu.
9. Tablet jako náhrada počítače?
Výrobci tabletů prosazují vnutit myšlenku, že tablet je dnes nová, moderní podoba počítače. Ostatně po stránce hardwaru už dokážou počítače plnohodnotně nahradit. V některých případech tyto dva světy tak splynuly, že se stejný čip používá pro notebook i tablet.
Výkon procesorů ARM za poslední roky totiž udělal takový skok, že tradiční desktopové procesory výkonem i překoná. V tabletech najdete také špičkové displeje, navíc dotykové. Nechybí ani kvalitní ozvučení a díky úsporné architektuře počítače často trumfnou i výdrží baterie. Podpora připojení klávesnice i myši je navíc u všech tabletů dnes naprostou samozřejmostí.

Podpora klávesnice i myši je dnes samozřejmostí, přesto z tabletu plnohodnotný počítač nemusí udělat
Přesto ale otázka, zda chcete tablet jako náhradu počítače zůstává. Vše totiž závisí na softwaru a na tom, co od tabletu očekáváte. Navzdory excelentnímu hardwaru totiž tablety stále využívají mobilní operační systémy, které mohou být častokrát překážkou.
Pokud je vaší prací psaní textů a poznámek, práce na webu či občasné editace fotek či videí, tablet s vysokým výkonem a větším displej vám počítač může nahradit. Jakmile vás ale živí programování, příprava tabulek, případně hromadné práce s větším množstvím souborů, u tabletu časem tvrdě narazíte. Nevýhodou operačních systémů tabletů je také omezený multitasking a stále nepříliš pohodlná práce s více okny či aplikacemi najednou.
V poslední části článku najdete nejoblíbenější tablety v různých cenových kategoriích.
Nejoblíbenější tablety s cenou do 5 tisíc korun
Všechny tablety v této cenové kategorii
Nejoblíbenější tablety s cenou 5–10 tisíc
Všechny tablety v této cenové kategorii
Nejoblíbenější tablety s cenou 10–15 tisíc
Všechny tablety v této cenové kategorii
Nejoblíbenější tablety s cenou 15–25 tisíc
Všechny tablety v této cenové kategorii
Nejoblíbenější tablety s cenou nad 25 tisíc
Všechny tablety v této cenové kategorii
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium