Jak vypadá české prostředí Sony Ericssonu P990i?

V redakci máme Sony Ericsson P990i s českou verzí nového Symbianu UIQ 3.0. Podívejte se s námi, jak vypadá nabídka v našem jazyce. Je obsáhlá, plná uživatelských možností. Mohla si ale odpustit animace. Dost řečí, screenshoty poví víc.

Včera jsme vám přinesli obsáhlou galerii Sony Ericssonu P990i. Pro fanoušky značky, mobilní nadšence a náročné uživatele to byl svátek, netrpělivě očekávaný model se konečně dostal až k nám a my se s vámi rádi podělíme o první dojmy z nabídky zbrusu nového Symbianu. Sony Ericsson používá ve svých smartphonech verzi UIQ, poslední nese označení 3.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson P990i

Krátký bazén

Obrovský dotykový displej je tradičně sestřihnut odklopným flipem s alfanumerickou klávesnicí. V takovém stavu nefunguje stylus a musíte si vystačit s ovladači na těle telefonu. To není problém, všechno potřebné je po ruce. Jednotlivé položky se vybírají kolečkem Jog Dial. To bohužel ztratilo pohyby nahoru a dolů ve směru osy jeho otáčení. „Vracečka“ je jak na flipu, tak pod kolečkem. Programovatelné tlačítko je na pravém boku, standardně slouží pro vstup na web.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každý ze směrů hlavní klávesy včetně potvrzovacího středu má přiřazenu jednu volbu z pohotovostní nabídky. Dá se tak rovnou vejít do zpráv, kalendáře, aktivního pohotovostního režimu „Dnes“ a sekce „Moji zástupci“, výpisu volání a hlavní nabídky. Ta je koncipována jako matice devíti obrovských ikon, z nichž vybraná ještě více vystoupí. Ikony nejsou animované. Podle přání uživatele je možné nechat hlavní nabídku zobrazit jako seznam.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení při zavřené klávesnici

Hned na úvod si musím postěžovat na efektní animace v nabídce. Myslím, že u schopného komunikátoru pro práci by měla být k dispozici možnost vypnout všechna přikrášlovadla. Bohužel to v případě Sony Ericssonu P990i možné není. Opravdu mě nebavilo dívat se na sekundové rozbalování nabídky do stran, tady nejde o krásu. Po prvním provedení konkrétní animace jsou všechny další stejného typu o chlup rychlejší, ale ve spěchu uživatele stále působí jako polínka pod pero.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Složa "Dnes" • složka "Moji zástupci"

Do některých úrovní nabídky se při zavřené plošince s klávesnicí nedostanete. Proto prakticky všechny screenshoty pořídím v otevřeném stavu s plnou plochou displeje. Znovu nás čeká podivně stylizovaná čtveřice ikon pohotovostní nabídky a maticové či seznamové menu. Seznam teď ukáže logicky mnohem více položek než se zavřenou klávesnicí. Po kliknutí na dvojitou šipku vlevo dole se rozbalí možnosti rychlé aktivace často používaných voleb, jako jsou zprávy, e-maily, události kalendáře, vstup do adresáře či správa připojení a nastavení hlasitosti. Chytré, rychlé, účelné a silně návykové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní obrazovka • hlavní nabídka v matici • ve formě seznamu • rychlá aktivace častých voleb

Po kliknutí na ikonku baterie můžete kromě zjištění aktuálního stavu kapacity akumulátoru ještě rovnou upravovat energetické nároky ve formě podsvícení displeje apod. Pravý symbol zapletených šipek spouští správce úkolů. Ten má dvě složky – naposledy spuštěné aplikace a právě probíhající procesy. Spuštěné aplikace tady můžete zavírat a ihned vidíte, kolik místa v paměti telefonu zabírají. Z tohoto zobrazení se dá rovněž vstoupit do základního zobrazení nebo hlavní nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení po zmáčknutí ikonky baterie • celkové nastavení

Poznámka: Zaplnil jsem paměť pro spuštěné aplikace a chtěl spustit další. Telefon mi sice slušně oznámil, že je paměť zaplněna, jenže se mě následně nezeptal, které programy si přeji zavřít. Rovnou zavřel všechny, sám.

Znovu ve škole

Jako každý Sony Ericsson, i P990i má pár vestavěných grafických témat, kterými se změní vzhled přístroje co se displeje týče. U toho komunikátoru se na grafická témata vážou i tóny v nabídce a vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V telefonu jsou standardně čtyři témata

Zprávy mají snad všechno. I když vypadá na první pohled jejich nabídka složitě, je veškeré její ovládání docela intuitivní a až si po pár pokusech zvyknete, nebudete si ji moci vynachválit. Jen se listuje doleva a doprava, pak potvrdíte, jestli si přejete vstoupit do zpráv na SIM, v telefonu, konceptů, do odeslaných atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor zpráv • psaní textovky • softwarová klávesnice

Složitější je to se samotnou tvorbou textu. Nejsnazší se zdá být použití klasické klávesnice na flipu. Když se nechcete připravit o velký prostor displeje, použijete softwarovou klávesnici a ťukáte perem. To jde rychle, pozice znaků jsou stejné jako na počítači. Třetí varianta je obdobná, psaní na hardwarové QWERTZ klávesnici. Její tlačítka působí na pohled nepoužitelně malým dojmem, ale i s velkým palcem je možné psát rychle a bez překlepů. Čtvrtou možností je vkládání textu psaním dotykovým perem. Velká písmena je třeba protáhnout nad značku poloviny displeje, vše co je pod ní bude zapsáno jako malý znak. Techniku psaní přímo na displej jsem dlouhou dobu nepoužíval a tak se znovu učím podle manuálu a prsty si musí zvyknout jako kdysi ve škole.

Aplikace Telefon je typická; velká tlačítka pro volání zadaného čísla se dají v případě potřeby mačkat přímo palcem. V adresáři samotném jsou pro každý nový kontakt připraveny čtyři záložky, nechybí rychlé volby s fotografiemi účastníků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volání zadáním čísla • položky kontaktu • rychlé volby

Kalendář využívá prostor na displeji, přehledně dělí soboty a neděle, pracovním dnům ponechává více místa. Měsíční náhled se díky vysokému rozlišení dobře čte a pod kalendářem je spousta místa pro aktuální výpis denních povinností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • měsíční náhled

Sony Ericsson P990i disponuje Wi-Fi rozhraním, sítě skenuje i připojuje se rychle. Internetový prohlížeč spolupracuje prioritně s vyhledávačem Google, jinou službu není možné kvůli „exkluzivnímu svazku“ nastavit. V prohlížeči, stejně jako v aplikacích QuickOffice pro čtení dokumentů .doc a tabulek .xls či dokumentů .pdf lze používat libovolně lupu – přiblížení, zvětšení písma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení Wi-Fi • vyhledávač Google • možnoti internetového prohlížeče

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dokument Word • Dokument Excel • dokument PDF

Ukázka dalších standardních aplikací:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů • kalkulačka • převodník jednotek • stopky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budíky • přehrávač médií

Diskuze (65) Další článek: První evropský UMA telefon v prodeji

Témata článku: Sony, , , Huawei P9, Sony Ericsson P990i, Son, Programovatelné tlačítko, Eri, Prostředí, Třetí varianta, Pro +, České prostředí, Jak