Jak vytvořit vlastní vyzvánění pro mobil

Telefonů, ve kterých můžete používat vlastní vyzváněcí melodii, je čím dál víc. V tomto článku vám prozradíme, jak se můžete snadno stát mobilním skladatelem.
Jak vytvořit vlastní vyzvánění pro mobil
Ivan Lukáš:Telefonů, ve kterých můžete používat vlastní vyzváněcí melodii, je čím dál víc. V tomto článku vám prozradíme, jak se můžete snadno stát mobilním skladatelem.

Tentokrát necháme stranou mobilní telefony, do kterých je možné nahrát melodii z počítače nebo poslat z internetové stránky v textové zprávě. Na to, abyste si vybrali melodii, kterou chcete, a poslali ji do mobilu nepotřebujete žádné speciální dovednosti. Zaměříme se na telefony, do kterých můžete zadat melodii pomocí klávesnice.

Nechceme však, abyste podle našich instrukcí jen mačkali určená tlačítka – chtěli bychom, abyste věděli, proč mačkáte zrovna je. K tomu jsou ale třeba alespoň základní hudební znalosti a právě teď je dostanete.

V tomto článku se budeme věnovat čtyřem mobilním značkám: Alcatelu (řadě 30x), Ericssonu (prakticky všem), Nokii (3210, 3310) a Siemensu (C/S 25 a C/M/S 35)

Krátký kurz hudební nauky

Všechno, co slyšíme kolem sebe, jsou zvuky. Některé z nich nazýváme tóny, a to jsou takové zvuky, které je možné zahrát nebo zazpívat. Zbytek je obyčejný hluk a ten nás nezajímá. V hudbě je možné každý tón podle jeho výšky (pro techniky: frekvence) nějak pojmenovat. Muzikanti si ale nepotrpí na velké řeči, a proto jim k názvům tónů stačí pouze sedm písmen, tzv. stupnice: C, D, E, F, G, A, H. Ze školních lavic si je určitě pamatujete jako hudební básničku do, re, mi, fa, sol, la, si. Představte si písničku „Kočka leze dírou“ a i když jste to možná nechtěli, právě jste zazpívali začátek stupnice, konkrétně tóny C D E F G G.

Pouhých sedm tónů by ale k velkému umění nestačilo, proto se stupnice za sebou několikrát opakuje (… AH CDEFGAH CDEF …) až vytvoří dlouhou řadu, kterou představují například bílé klapky klavíru. Potom ale k určení tónu nestačí, když řeknete prosté , protože na klavíru tento tón najdete několikrát. Musíte ještě dodat číslo tzv. oktávy. Zůstaňme u klavíru: prvních osm klapek je první oktáva, dalších osm druhá oktáva, další tvoří třetí oktávu … (Než se na mě sesypou hudební vědci, tak musím dodat, že to není úplně přesné, ale pro naše účely toto vysvětlení stačí). Každý hudební nástroj zvládne zahrát určitý rozsah – zatímco na klavíru to můžete rozbalit v sedmi oktávách, flétna zahraje jen dvě. Podobně je to i u mobilních telefonů: Ericsson nabízí dvě oktávy, Nokia tři atd.

Někdy jsou dva tóny od sebe příliš daleko a nedá se nic dělat, musí se mezi ně vejít ještě jeden. Říkáme mu půltón a v životě jej představují černé klapky klavíru. Rovněž půltóny mají své názvy, které jsou odvozeny od základních tónů přidáním koncovky –is. Mezi bílými klapkami C a D najdete černý tón Cis, vedle je Dis, následují Fis, Gis a Ais. Stejně jako černé klapky klavíru nenajdete mezi všemi bílými, tak i půltónů je v oktávě jen pět – Eis a His prostě neexistuje. Kromě zvyšování, které jsme si právě předvedli, se tóny dají i snižovat. Pak mají koncovku –es, takové tóny ale mobilní hudebník nepotřebuje.

Tóny mají kromě své výšky, kterou představuje označení tónu a číslo oktávy, také délku. Délka vyjadřuje, jak dlouho bude tón znít – tedy jak dlouho jej uslyšíme, než zazní další tón.

Aby to nebylo tak jednoduché

Tóny se v hudbě zapisují notami. Podle toho, kde se v pětilinkové notové osnově nachází hlavička noty, muzikant pozná, jaký má tón výšku, tvar noty mu řekne o délce tónu. Nejdelší je nota celá. O polovinu kratší než nota celá je nota půlová, zní tedy o polovinu kratší dobu. Opět o polovinu kratší než půlová, je nota čtvrťová. Podle stejného principu můžeme vytvořit ještě noty osminové, šestnáctinové, dvaatřicetinové atd.

Zvláštní notou je tzv. pomlka – vyjadřuje dobu, po kterou je ticho, a charakterizuje ji délka, které může nabýt obdobných parametrů jako u tónů (celá, půlová …).

Mobilní telefony dokážou zahrát noty a pomlky různé délky. Ericssony jsou na tom nejhůře, vytvoří totiž pouze krátké nebo dlouhé tóny odpovídající přibližně osminovým a čtvrťovým notám jiných mobilů. Lépe je na tom Alcatel OT 30x, který umí vyloudit čtvrťové, osminové a šestnáctinové noty. Nokia a Siemens na tom jsou nejlépe: zvládnou široký interval od celé noty po dvaatřicetinovou. Zvláštností u telefonů Nokia je tzv. tečkovaná nota, která možnosti telefonu ještě rozšiřuje.

Délka noty je velice proměnlivá veličina. Protože nikde není napsáno, že například čtvrťová nota musí trvat tři desetiny sekundy, musíme si pomoci tzv. tempem, které říká, kolik not se odehraje za jednotku času, třeba minutu.

Koncert pro mobil a orchestr

Pokud jste dokázali vstřebat tyto základy hudební teorie, tak už bude hračkou pochopit, že každá vyzváněcí melodie se skládá z řady tónů, které následují za sebou. Když u každého tónu budeme znát jeho název, oktávu a délku, pomocí následující tabulky budete schopni melodii zadat do mobilu. Podobně jako se na housle hraje jinak než na klavír, tak se melodie do každého mobilu zadává jinak. Poradí vám také příručka k vašemu telefonu.

Mobil Tóny zadáváme Délku tónů volíme Pomlku vložíme Tón změníme na půltón Oktávu nastavíme
Alcatel tlačítky 1 až 7 tlačítkem 8 tlačítkem 0 tlačítkem # tlačítkem *
Ericsson tlačítky 1 až 9 delším stisknutím tlačítek 1 až 9 při zadávání tónů tlačítkem * tlačítkem # tlačítkem 0
Nokia tlačítky 1 až 7 tlačítky 8 a 9 (telefon si pamatuje nastavenou délku) tlačítkem 0 tlačítkem # tlačítkem * (telefon si pamatuje nastavenou oktávu)
Siemens C a M tlačítky 1 až 7 délkou držení tlačítek 1 až 7 při zadávání tónů tlačítkem 0 tlačítkem * tlačítkem #
Siemens S tlačítky 1 až 7, svislými šipkami lze měnit výšku noty bočními tlačítky (telefon si pamatuje nastavenou délku) tlačítkem * tlačítkem # Tlačítky 8 a 0

Zatímco houslista, klavírista i zpěvák používají stejné noty v pěti stejných linkách (opět to pro naše účely zjednodušuji), každý mobil zapisuje melodie jinak. Jen se podívejte na sloupek Cililink. V další tabulce proto najdete několik příkladů konkrétních tónů a jejich podobu na displeji jednotlivých mobilů.

Vidíte, že název tónu je vždy s výjimkou Alcatelu součástí kódu, který se objeví na displeji mobilu. Ostatní čísla a znaky označují délku tónu, oktávu, případně půltón. Alcatel tónům místo písmen přiřazuje čísla: tónu C odpovídá při zobrazení na displeji číslo jedna, tónu D číslo 2 … až tónu H odpovídá sedmička.

S chutí do toho

Teď už se v podstatě můžete považovat za začínající muzikanty. Už víte, co znamenají řady číslic a znaků na internetových stránkách s mobilním vyzváněním, a je vám jasné, jak je dostanete do telefonu. Když zavzpomínáte na nenáviděné hodiny klavíru, možná budete schopni sami zkomponovat vyzváněcí melodii podle písničky, kterou si vyberete.
Diskuze (14) Další článek: Kancelář v dlani I. - klienti elektronické pošty

Témata článku: Ostatní, Oktáva, MOBI, Mobil, Vyzvánění, JakVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony