Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

  • Systém Windows můžete odemknout z jakéhokoliv Androidu
  • Budete potřebovat jeden modul a mobilní aplikaci
  • Pokud překousnete reklamy, bude vám bezplatná verze stačit

Desktopový systém Windows již delší dobu nabízí různé možnosti pro odemknutí zařízení. Služba Windows Hello umožňuje přihlášení či odemknutí počítače pomocí skenu obličeje nebo otisku prstu, jenže potřebujete kompatibilní zařízení. Androidy si poradí jen s odemykáním Chome OS zařízení (funkce Smart Lock), libovolné Windows PC zase odemknete ze smartphonu od Samsungu. Dnes si však ukážeme univerzální řešení, jak pomocí otisku prstu na Android telefonu odemknut jakýkoliv počítač s Windows.

Aplikace Remote Fingerprint vznikla na webu XDA-Developers, a její součástí jsou dva moduly. Do Windows (Vista a novější, x64 či x86) je třeba stáhnout a nainstalovat samostatnou aplikaci Windows Fingerprint Credential Module. Do telefonu s Androidem pak doinstalujte aplikaci Remote Finferprint Unlock.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá modul Remote Fingerprint Unlock na zamykací obrazovce Windows

Jistě, zejména desktopová aplikace stahovaná z Google Drive může budit obavy, vývojář však za poslední týdny vyladil aplikaci natolik, že už nevzbuzuje falešně pozitivní hlášení antivirových programů. K bezpečnosti aplikace se autor blíže vyjadřuje v tomto vláknu na webu XDA. Instalátor je navíc možné dekompilovat, a podívat se, co je vlastně „uvnitř“.

Windows modul a mobilní aplikace

Mobilní aplikace má za sebou přes 500 tisíc stažení s hodnocením 4,1/5, takže ani zde bychom se ohledně bezpečnosti příliš nebáli. Každopádně volba je na vás. Vývojář uvádí, že komunikace mezi oběma moduly probíhá šifrovaně přes TLS (SSL), přihlašovací údaje jsou šifrovány klíčem, který se vygeneruje na základě vašeho otisku prstu. Ten je uložen v tzv. Trusted Execution Environment (TEE) prostor, který je součástí čipsetu telefonu. Aplikace jako taková neukládá žádná hesla a ani pro svůj běh nevyžaduje připojení k internetu. Nic tedy nikam nezasílá.

Aby bylo možné počítač či notebook s Windows odemknout, je třeba, aby byl počítač a telefon na stejné Wi-Fi síti. Počítá se s tím, že máte k místnímu či Microsoft účtu své stávající heslo, a pokud ne, je třeba si heslo nejprve vytvořit, resp. spárovat účet s počítačem. V mobilní aplikaci následně vyhledáte dostupný počítač, který musí být uzamčen. Na zamykací obrazovce desktopu ještě předtím v levém spodním rohu překlikněte na obrazovku Remote Fingerprint.

Klepněte pro větší obrázek
Do mobilní aplikace Remote Fingerprint musíte přidat název svého účtu v PC včetně hesla, aby se mohl počítač po přiložení prstu ke čtečce v mobilu odemknout

Jakmile jej aplikace najde, je třeba aby jste si ověřili, že v telefonu a v tabletu je uveden stejný SHA veřejného certifikátu. Po potvrzení je nutné přidat do aplikace účet, pod kterým se přihlašujete na desktopu. Tedy jméno a heslo, které se rozpoznáním otisku prstu „načte“ do Windows. Jakmile máte hotovo, můžete si odemknutí vyzkoušet v praxi. Stačí být na zamykací obrazovce Windows (není třeba mít vybranou jakoukoliv metodu pro přihlášení), přiložit otisk prstu, a máte odemknuto.

Bezplatná verze aplikace si poradí jen s přidáním jednoho počítače s jedním účtem, navíc se po odemknutí může na displeji telefonu zobrazit reklama. Placená verze aplikace (cca 50 Kč) vám pak odstraní reklamy, přidá widgety i podporu WoL (Wake on LAN), tedy zapnutí vypnutého počítače přes počítačovou síť. Do Pro verze aplikace si přidáte více počítačů, a ke každému z nich lze přidružit více uživatelských účtů.

Zdroj: XDA

Diskuze (19) Další článek: Myšlenka Steam Decku dotažena k dokonalosti. GPD Win 4 má výkonnější čipset, Dual Boot a slot pro nanoSIM

Témata článku: Android, Návody, Mobilní aplikace, Windows, Internet, Jak..., Tipy a triky, Čtečka otisků prstů, Biometrie, Smart Lock, Windows Hello, Prst, Unlock, WoL, F +, Windows PC, TLS, Google Drive, Počítač, Vyhledat, Modul, Vista, Wake on LAN, Otisk, Otisky prstů, Telefony s Androidem na Heureka.cz