Jaká je vaše cena za soukromí? Freedom Phone je jen dražší kopií čínského Umidigi

Apple a Google. Dva nesmiřitelní rivalové se dokáží shodnout snad jen ve sběru a dalším nakládání s uživatelskými daty, které je přímo zakotveno v uživatelských podmínkách operačních systémů iOS a Android. Ne, tentokrát nebudeme zacházet do detailů, ale ukážeme si jiný pohled na celou záležitost. V USA startuje projekt Freedom Phone (tj. Svobodný telefon), jehož hlavním cílem je nulový sběr dat, žádné sledování uživatelů nebo aplikační obchod bez cenzury. Zní to až moc dobře? Ano, jenže pravda je trochu někde jinde...

Na úvodním videu k telefonu Freedom Phone (viz níže) prezentuje 22 letý samozvaný bitcoinový milionář Erik Finman nový telefon s vlastním systémem, u něhož se nemusíte bát vlivu nadnárodních technologických korporací, sledování (aplikací, klávesnice, GPS, apod.) ani cenzury. Jenže na webu narazíte jen na jednu fotografii telefonu, která i tak stačila ze zjištění, že se jedná o kopii modelu Umidigi A9 Pro, která je vyráběna v čínském Shenzenu. Jenže Freedom Phone stojí čtyřikrát tolik!

Ironií osudu je také „nový“ operační systém FreedomOS, které je podle Finmana složen z kódů AOSP, LineageOS, GrapheneOS a s určitým vlastním přispěním. Jinými slovy, na telefonu stále běží Android, i když se na videu tvrdí něco zcela jiného. Samozřejmě chybí ochranné mechanismy Googlu, a nulová cenzura aplikací znamená, že bude aplikací obchod velmi brzo zaplněn malwarem. Navíc je snad jen několik předinstalovaných aplikací.

Představení a vize „nezávislého“ telefonu Freedom Phone:

Jenže o telefonu nevíme zhola nic. Na oficiálním webu je umístěna jen jedna fotografie a žádné sifikace. A cena? Freedom Phone v USA vychází na rovných 500 dolarů, což dělá i se započtením DPH zhruba 13 100 Kč! K prvním zájemcům se telefon dostane v srpnu. Za „bezpečný“ telefon prakticky otevřený všem možným hrozbám, vyrobený v Číně a bez detailních specifikací, je to opravdu dost přestřelená cena. Vše tak vypadá na jeden velký podvod, z něhož budou mít v USA radost zřejmě jen voliči Donalda Trumpa. První „nezávislý telefon“ se vyloženě nepovedl.

Diskuze (5) Další článek: Amazon Store bude také podporovat App Bundle. Těžit z toho bude i Windows 11

Témata článku: , , , , , , , , , , , Free +, F +, GrapheneOS, Shenzen, Aplikace, Telefon, UmiDigi, Operační systém, Donald Trump, Sledování uživatelů,