Jaké aplikace táhnou v Rusku po vypuknutí války? Žebříčky na Androidu i iOS okupují VPN

Analytik Alex Kokcharov včera na Twitteru ukazoval, jak se v Rusku mezi únorem a březnem výrazně proměnily žebříčky nejstahovanějších aplikací na mobilních platformách. Jeho tabulku jsme ověřili a rozšířili pomocí nástroje Data.ai (dříve AppAnnie), který se na hloubkové průzkumy App Storu a Play Staru specializuje.

Zatímco v únoru byly v Top 10 na Androidu i iOS téměř výhradně zábavní aplikace (hry, sociální sítě) sem tam doplněné o nějaký e-shop nebo aplikaci veřejné správy, o měsíc později nezůstal kámen na kameni. Dobrou pozici udržely aplikace Telegram a VK, ale z hloubi pole se nahoru dostaly hlavně služby typu VPN.

Virtuální privátní sítě umožňující mj. obejít státní cenzuru v březnu obsadily polovinu žebříčku. Navíc je doplnila appka 1.1.1.1 od Cloudflaru, která na mobilu přenastaví DNS a rovněž umí obejít černou listinu zakázaných webů, pokud je stát či operátoři blokují jen na úrovni internetových domén (což je nejjednodušší).

Nejstahovanější aplikace pro Android a iOS v Rusku

Android (únor) iOS (únor) Android (březen) iOS (březen)
1. AliExpress 1. Telegram 1. Secure VPN 1. VPN Proxy Master
2. Telegram 2. WhatsApp 2. Telegram 2. VPN Super Unlimited
3. Ozon 3. Instagram 3. Talking Ben the Dog 3. 1.1.1.1
4. Twerk Race 3D 4. TikTok 4. 1.1.1.1 4. Telegram
5. Yappy 5. AliExpress 5. VPN Proxy Master 5. VPN Fast Unlimited
6. Yandex Keyboard 6. Ozon 6. My Singing Monster 6. VK
7. Wildberries 7. Zoom 7. Mir Pay 7. Turbo VPN
8. Getcontact 8. Госуслуги (Veřejné služby) 8. Turbo VPN 8. ProtonVPN
9. TikTok 9. VK 9. VPN Super Unlimited 9. Привет, Мир! (Ahoj světe, cashback a slevy)
10. Ground Digger 10. YouTube 10. Авито (Avito, e-shop) 10. TikTok

Před invazí na Ukrajinu a sankcemi ze strany západních společnostní byly VPN v žebříčku prakticky neviditelné. Data.ai zveřejňuje jen sto nejstahovanějších aplikací – na iOS byl VPN Proxy Master na 30. a VPN Super Unlimited na 88. místě. Na Androidu o VPN zájem nebyl.

Skokany měsíce, kteří se z míst daleko za tisícovkou dostali mezi Top 50 nejstahovanějších aplikací, jsou například také Rutube (ruská variace na YouTube) a ЯRUS (Yarus, sociální síť).

Diskuze (3) Další článek: Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Nejstahovanější aplikace, AppAnnie, Turbo, Žebříček, TOP, App Store, Válka, Aplikace, Vypuknutí,