Jaké je LTE na doma? Prošli jsme nabídky operátorů

Bez kabelu nebo bez drátu? Nebo raději internet „Air“? Jaké jsou FUP limity, kdo vás nechá stahovat v noci a jaké jsou ceny? Všechno víme.
Jaké je LTE na doma? Prošli jsme nabídky operátorů

Příjmy z hovorů a SMS klesají a operátoři (kteří konečně disponují použitelnou datovou sítí) hledají cesty, jak zhodnotit LTE frekvence za miliardy. Vodafone už delší dobu nabízí Připojení bez kabelu, nyní se k němu připojil i T-Mobile se službou Internet bez drátu. Jen na webu O2 není nic podobného vidět, ale kdo si dá práci, najde Internet Air.

Jak už je patrné z názvů, jde o připojení přes mobilní datovou síť, které konkuruje kabelovému xDSL, nebo lokálním Wi-Fi poskytovatelům. Je to připojení, pro které není za potřebí kabel (ale toho elektrického se nezbavíte). Můžete ho mít doma, v kanceláři, na chatě, připojit notebooky, tabtely i smartphony přes Wi-Fi síť, kterou vytvoří router.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekModemy/routery, ke kterým pomocí Wi-Fi připojíte zařízení v celé domácnosti (obr.: t-mobile.cz, vodafone.cz, o2.cz)

Parametry modemů:

  • T-Mobile Huawei E5180: až 32 zařízení přes Wi-Fi a 1 LAN port
  • Vodafone B3000: až 32 zařízení přes Wi-Fi, 4 LAN port a USB port pro tiskárnu nebo externí disk
  • O2 Alcatel OT H850: až 20 zařízení přes Wi-Fi, 2 LAN port a USB port pro tiskárnu nebo externí disk

Vodafone pro noční tvory

Co se týče tarifů, cen a jejich parametrů, mají jedno společné: operátoři neomezují surfování na webu FUPem, takže po i překročení limitu se vám stránky budou načítat plnou rychlostí. Omezí však všechny náročnější formáty: typicky stahování a video. Vodafone a T-Mobile nabízejí jeden tarif s FUP 30 GB, O2 dva tarify s 20 a 25 GB.

U Vodafonu platí dvě příjemné výjimky. Ani po překročení FUP nezpomalí VoIP (volání přes internet) a v čase od půlnoci do šesti do rána jede vše plnou rychlostí, i když už jste FUP limit vyčerpali. Ale pozor, tato výhoda nestojí mimo FUP, takže pokud se první noc v měsíci „rozšoupnete“ a prodatujete 30 GB, budete zbytek měsíce přes den zpomaleni. Vodafone a T-Mobile vm nezakazují modem libovolně převážet, naopak O2 (ceník, str. 14) trvá na jedné lokalitě a její změnu bude schvalovat.

Ach ty ceny...

Je třeba rozlišit variantu s úvazkem na dva roky a bez úvazku. Jako obvykle platí, že když se upíšete, budete mít lepší podmínky. U T-Mobilu a Vodafonu můžete mít v takovém případě modem za zvýhodněnou cenu a navíc na splátky, takže vás nezruinuje počáteční investice do hardwaru. Pokud se uvážete na dva roky, platí následující:

  • T-Mobile: modem Huawei E5180 za 1 Kč, zbytek ve 23 měsíčních splátkách po 100 Kč. Cena tarifu (30 GB) činí 399 Kč měsíčně. Rychlost až 20/5 Mb/s, po FUP 16 kb/s. Dokup dat po překročení FUP: 10 GB za 200 Kč
  • Vodafone: modem Vodafone B3000 za 1 Kč, zbytek ve 24 měsíčních splátkách po 100 Kč. Cena tarifu (30 GB) činí 449 Kč měsíčně. Rychlost až 8/4 Mb/s, po FUP 256 kb/s (od 24 do 6 hod. bez omezení rychlosti). Dokup dat po překročení FUP: nelze
  • O2: modem Alcatel OT H850 za 3 600 Kč nebo 150 Kč měsíčně po dobu 24 měsíců, cena tarifu (20 GB/25 GB) činí 499/599 Kč měsíčně (platí sleva 100 Kč pro uživatele tarifu Free nebo [kůl]). Rychlost download až 20/40 Mb/s, upload až 2 Mb/s, po FUP 64 kb/s. Dokup dat po překročení FUP: nelze

V případě, že se úvazku na dva roky chcete vyhnout, cena za svobodu je následující:

  • T-Mobile: modem za plnou cenu 3 451 Kč (cena na splátky 2 301 Kč)
  • Vodafone: modem za plnou cenu 4 377 Kč (cena na splátky 2 401 Kč), tarif dražší o 105 Kč měsíčně
  • O2: tarif dražší o 250 Kč měsíčně

Mapa pokrytí:

Pokud máte o tento druh připojení zájem, jako nejlepší alternativa se jeví buď Vodafone nebo T-Mobile. O2 bych doporučil snad jen v případě nejlepšího pokrytí (pokud se nacházíte v Praze nebo v Brně, jinde operátor síť sdílí s T-Mobilem). Modem O2 nesmíte přemísťovat, služba je dražší, operátor nedotuje modem a má menší objem dat. Nevyplatí se ani zákazníkům operátora, kteří mají nárok na slevu 100 Kč za využívání telefonního tarifu.

T-Mobile Vs. Vodafone

Výhoda T-Mobilu oproti Vodafonu je vyšší teoretická rychlost a nižší cena tarifu. Naproti tomu ale Vodafone neblokuje VoIP, pouští rychlost v noci a také má vyšší rychlost po dosažení FUPu. Zejména u T-Mobilu pozor na rychlost po FUP, pokud jste na vlastní kůži okusili 16 kb/s v jeho režii, asi mi dáte za pravdu, že v tomto režimu je služba prakticky nepoužitelná. Dobrá zpráva je, že při pořízení služby máte měsic na vyzkoušení, jak Vodafone tak T-Mobile nabízí 30denní záruku spokojenosti.

Diskuze (13) Další článek: Cat B30: levný obrněnec s klasickým displejem a tlačítky

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, LTE, Ceník, Externí disk, Pro +, Teoretická rychlost, Jak, Omezení rychlosti, Operátor, Cena tarifů, Počáteční investice, Nejlepší pokrytí, Nejlepší alternativa, Internet Air, Připojení bez kabelu, Externí pevné disky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
I na starých počítačích se nabízí upgrade na Windows 11. Zázrak? Ne, chyba
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows InsiderMicrosoft
Apex Legends Mobile vyjde už v květnu. Zahrajete si na Androidu a iOS

Apex Legends Mobile vyjde už v květnu. Zahrajete si na Androidu a iOS

Fanoušci tohoto battle royale hitu se konečně dočkali.

Michal Maliarov
Apex LegendsBattle RoyaleMobilní hry