Jaké jsou rychlosti, schopnosti a jiné záludnosti USB-C v iPhonech 15?

Představení nových iPhonů 15 máme za sebou. Nejskloňovanější novinkou ještě dlouho před včerejší keynote byla výměna letitého konektoru Lightning za USB-C, který používá i zbytek mobilního průmyslu a který bude v EU od příštího roku povinný.

Apple samotný konektor jen letmo zmínil, přináší s sebou ale více novinek než jen potřebu zasouvat jiný kabel. V případě iPhonů 15 Pro a Pro Max totiž firma využila rozhraní USB 3.2 Gen 2, jež zvýší přenosové rychlosti na 10 Gb/s (1,25 GB/s). To se bude hodit při přesunu několikagigových videí točených v ProResu. Základní iPhony 15 a 15 Plus ale zůstaly stejně jako Lightning na USB 2.0 s propustností 480 Mb/s (60 MB/s).

S videem souvisí i další novinka. Na Lightning existoval AV adaptér pro připojení k televizoru. Na výstupu ale bylo rozlišení pouze 1080p, což je pod možnostmi dnešních TV i iPhonů. Spolu s USB-C do „patnáctek“ ale míří tzv. DisplayPort Alt Mode, takže půjde použít všelijaké již existující adaptéry pro notebooky a jiná zařízení, navíc až do rozlišení 4K včetně HDR.

  iPhone 15 Pro iPhone 15 iPhone 14
konektor USB-C USB-C Lightning
rozhraní USB 3.2  Gen 2 (10 Gb/s) USB 2.0 (480 Mb/s) USB 2.0 (480 Mb/s)
reverzní nabíjení ano ano ne
video výstup 2160p HDR 2160p HDR 1080p

iPhony 15 vůbec poprvé přinášejí i reverzní nabíjení, takže s příslušným kabelem se budou chovat jako powerbanka, která doplní šťávu AirPodů, Watch apod. Apple ale nikde ve specifikacích neuvádí výstupní výkon. Tají však i ten vstupní. Šuškalo se, že by telefony mohly podporovat až 35W nabíjení. V popiscích však firma uvádí akorát rychlosti s 20W adaptéry.

USB-C mimochodem bude mít ještě jednu výhodu – možnost připojit hromadu příslušenství bez různých redukcí nebo speciálních iphonových verzí. To se bude hodit hlavně pro připojení flashek, externích SSD, mikrofonů, čteček karet, fotoaparátů nebo třeba bezpečnostních klíčů typu Yubikey.

Diskuze (119) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Identifikace opeřenců, správce zahrádky a přehledy pohybových aktivit

Témata článku: iPhone, USB-C, Evropská unie, Konektor, Lightning, SSD, Watch, USB, AirPods, Rychlost, Záludnost, Adaptér, Pro Max, Apple iPhone na Heureka.cz