Jaké telefony se vyplatí koupit? Hledáme nejlepší poměr cena/výkon

Pokud nepodléháte emocím a vybíráte si svůj mobilní telefon s rozvahou, určitě je pro vás jedním z nejdůležitějších parametrů při srovnání poměr ceny a výkonu. Proto jsme pro vás připravili přehled telefonů, které mají právě tento poměr velmi výhodný.
Jaké telefony se vyplatí koupit? Hledáme nejlepší poměr cena/výkon
Kapitoly článku
Ať už kupujete cokoli, jistě vždy chcete za investované peníze dostat co nejvíce. To stejné platí i u mobilních telefonů. Snad každý by chtěl za co nejméně peněz, atraktivní mobil s co nejvíce funkcemi a pohodlným ovládáním. Výběr je pak založen na hledání kompromisu mezi cenou a výbavou, protože cokoli navíc něco stojí.

Do popředí zájmu se při takovém hledání rychle dostanou zejména starší telefony, u kterých již razantně klesla cena, ale přesto jsou stále funkčně dostačující. S přehledem zastíní novinky, které za stejnou cenu nabízí chudší výbavu. Pokles cen bývá někdy velmi prudký, přesvědčit jste se o tom mohli díky sérii článků, ve kterých jsme zpětně sledovali průběh cen mobilů značek Motorola, Nokia, Samsung, Siemens a Sony Ericsson.

V následujícím přehledu najdete telefony, které podle nás za svoji cenu nabízí v dané kategorii nejvíce. Vždy jsme vybrali tři nejatraktivnější mobily. Při výběru jsme vycházeli z hodnocení telefonů v katalogu mobilů, ale také ze subjektivního hodnocení designu, kvality konstrukce a ovládání. Vliv ceny je samozřejmě nejvýznamnější.

Nejlevnější telefony

V oblasti low-endů lze srovnávat telefony podle poměru ceny a výkonu jen velmi těžko. Ceny se liší jen minimálně, stejně jako omezená výbava. Při výběru jsme narazili na nenápadný telefon LG B2050. Ten se nabízí pouze u T-Mobilu, kde je k dostání v Twist sadě za necelé dva tisíce. Za tuto cenu dostanete atraktivní telefon klasické konstrukce s barevným displejem, podporou MMS, vícepoložkovým adresářem a jednoduchým organizérem. Mezi nevýhody patří zejména zkracování textových zpráv při psaní se slovníkem T9 a absence Javy. Potěší naopak GPRS třídy 10, kvalitní vyzvánění a skutečnost, že v ceně máte i SIM kartu T-Mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Něco málo přes dva tisíce zaplatíte ve volném prodeji za Siemens A65. Opět se jedná o malý mobil klasické konstrukce s barevným displejem. Jeho výbava je trochu chudší, atraktivnější je po stránce designu a intuitivnosti ovládání. Chybí mu vícepoložkový seznam, kalendář a vyzvánění je pouze 16hlasé, pro mnohé bude podstatnější, že slovník T9 nezkracuje textové zprávy a že se jich do telefonu vejde rovná stovka. Ještě levněji se dá sehnat starší model A60, který nabízí v podstatě tytéž funkce, ale v daleko méně atraktivním balení.

Do výběru se dostala i Motorola C115, která si svoji pozici vybojovala zdrcující cenou lehce převyšující pouze tisíc korun. Výbava telefonu je však velmi chudá. Nabízí pouze černobílý displej, spokojit se musíte s monofonním vyzváněním a veškerou paměť obstarává karta SIM. Chybí i datové přenosy a v telefonu najdete jen pár doplňkových funkcí. Pokud nevyžadujete žádnou z pokročilých funkcí dnešních mobilů, nemáte důvod platit více jiný přístroj. Možná vás k tomu ale donutí svérázný design.

Mnoho funkcí za málo peněz

Ve střední třídě je pěkně nabito a výběr nebyl snadný. Nejlepší poměr ceny a výkonu jsme stanovili u Sony Ericssonu T630, u kterého došlo k dalšímu zlevnění a je nyní k dostání za cenu kolem 3 700 Kč. V této cenové kategorii nenajdete jiný telefon s Bluetooth, Sony Ericsson navíc nabízí kvalitní displej, fotoaparát, organizační funkce a přehlednou nabídku. Nechybí ani možnost synchronizace a datové přenosy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za tři a půl tisíce je dnes k sehnání rok starý Siemens CX65. Telefon vyniká především velkým displejem a výborným telefonním seznamem a organizačními funkcemi. Hodí se tedy jako pracovní nástroj, k úplné spokojenosti chybí jen Bluetooth, které částečně zastupuje infraport. Telefonu neschází datové přenosy a pestrá nabídka doplňkových funkcí. Konstrukční zpracování je bohužel horší, což se projevuje vrzajícími kryty a usazováním prachu pod sklíčkem displeje.

Pár stovek navíc musíte zaplatit za Nokii 3220. Telefon je oproti ostatním dvěma nejmladší a zatím nejméně zlevněný, přesto nabízí poměrně mnoho. Především je to pohodlné ovládání a intuitivní nabídka prostředí Series 40. Dále je to originální design, který dotváří světelné efekty a možnost umístění papírového obrázku pod zadní průhledný kryt. Telefon je určen především mladým uživatelům, kteří se chtějí odlišovat. Barevný displej a fotoaparát jsou samozřejmostí, stejně jako pohodlná práce se zprávami a přehledný telefonní seznam a organizér. Bohužel chybí možnost bezdrátové komunikace s jinými telefony či počítačem.


V druhé kapitole
vybreme výhodná véčka, telefony pro náročnější uživatele a smartphony.

Témata článku: LG, Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Telefony, LG B2050, Motorola C115, Motorola E398, Motorola MPx200, Nokia 3220, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Philips 639, Samsung X480, Siemens A65, Siemens CF62, Siemens CX65, Siemens S65, Siemens SX1, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T630, Jak, Nejlepší poměr, Poměr cena/výkon


Určitě si přečtěte