Jako ze sci-fi. iPhone 2017 prý dostane celoplošný displej

Další revoluce má přijít v roce desátého výročí premiéry prvního iPhonu. Displej přes celou čelní plochu a technika naskládaná pod ním.

Už se o tom mluví delší dobu – iPhone představený letos v září nebude nijak přelomový, ale v roce 2017 má přijít technologická libůstka. Jméno je vedlejší, ale pokud se spekulace potvrdí a přijde výjimečný model, nedovedu si představit, že by Apple sáhnul po označení iPhone 7s, které dosud značilo jen evoluční mezikroky bez zásadních změn v designu.

Takže co se chystá? Je zřejmé, že změna musí být patrná na první pohled a přesně to aktuální spekulace slibují. Displej zakrývající celou čelní stranu chytí za oko a přiblíží masově používané zařízení tomu, co jsme dosud vídali jen ve vědecko-fantastických filmech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na obrázky chystaného produktu je pochopitelně ještě brzy, ale rámcovou představu už na podzim 2015 přinesl koncept studenta plzeňského průmyslového designu Marka Weidlicha.

Proč už někdo něco takového dávno nevyrábí? Možná je to jeden z těch průlomů, který čeká právě na Apple. Není až tak velký problém zvětšit displej, jde spíše o to, kam umístit ostatní prvky, které čelní strana současných smartphonů obsahuje. Jejich přesunutí, integrace nebo nahrazení jiným řešením vyžaduje řadu zatím nevídaných technologických řešení.

Home button a čtečka otisků prstů

Snímač otisků prstů ukrytý pod displejem vídáme na veletrzích už dva roky, ale do produkce jej zatím nepřinesl nikdo. Bude Apple první? Zajímavé je, že v tomto případě by nešlo o kompromis. Naopak, na ultrazvuku založená čtečka přináší řadu zajímavých možností.

Mluví se však také o čipech TDDI, které přímo Apple už déle než rok vyvíjí. Za zkratkou se skrývá „touch and display driver integration“ a jde o technologii, která integruje správu dotykové vrstvy do jediného čipu. Toto řešení umožní vestavět jak čtečku otisků prstů, tak ikonický Home button přímo do zobrazovacího panelu.

Čelní kamera a reproduktor

Pro mnohé zbytečnost, přesto si Apple nemůže dovolit jen tak ji odstranit. Nebo ano? Přece jen je řeč i firmě, která zbořila nejeden letitý standard a podle jiných spekulací se aktuálně chystá na 3,5mm jack.

Další možnost znovu naznačuje práce Marka Weidlicha. V displeji prostě bude výřez, do kterého se vejde jak optika kamery, tak další dnes obvyklé prvky. Takové hardwarové řešení by vyžadovalo softwarový protějšek (aby „v aplikacích nebyly díry“), ale to vypadá jako řešitelný problém. Výřez by se posunul výše a v uživatelském prostředí by se mohl stát součástí notifikační lišty.

Patrně nejvíce místa by v takovém výřezu zabral reproduktor. Právě to je prvek, který už loni Kyocera dokázala odstranit z povrchu smartphonu, ale co do použitelnosti nešlo o příliš šťastné řešení. Také by šlo senzory a reproduktor přesunout na horní hranu iPhonu, taková varianta však neřeší objektiv čelní kamery. Ta se pod displej ani mezi pixely jednoduše neschová.

Vzývaná revoluce

A ještě jeden zajímavý efekt by displej pokrývající celou čelní stranu měl. Zatímco teď je Apple na chvostu žebříčku poměru plochy čelní strany a plochy displeje, s takovým řešením by se dostal na samotný vrchol. Můžete namítnout, že je to jen hra s čísly, ale větší displej na stejně velkém přístroji (nebo stejně velký displej na výrazně menším přístroji) se jednoduše počítá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hrátky s displejem potvrzuje i nedávná masivní objednávka AMOLED panelů, kterou měl Apple udělat u Samsungu. Tato technologie umožní edge-to-edge design, hrátky s tvary, „vystřihování děr“, případně zaoblené rohy. (obr.: Marek Weidlich)

Přinese „iPhone 2017“ to, co Apple po hospodářské stránce tolik potřebuje a to, po čem fandové už tolik let volají? Zatím máme jen nepodložené spekulace, pár informací z dodavatelsko-odběratelského řetězce (které mohou znamenat cokoliv) a nutkání, že „Apple přece musí něco vymyslet“. Přijde tolik vzývaná revoluce? Některým věcem se jednoduše nedá poručit a někdy nepomohou ani všechny peníze světa...

Zdroj: John Gruber, via MacRumors

Diskuze (76) Další článek: Alcatel vyčlenil vlastní podznačku. Flash Plus 2 je kovový a se čtečkou

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, Spekulace, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone 7 128GB, Apple iPhone 7 256GB, Apple iPhone SE, Chvost, Prst ukrytý, Objednávka, Displej, Čelní kamera, Nahrazení, TDD, Aukro, Odběratel, Plzeň, Vědec, Jak, Zobrazovací panel, Apa, Zajímavý efekt, John Gruber, Apple iPhone na Heureka.czTvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Returnal je jednou z nejlepších novinek, které jsme si letos mohli zahrát. Studio Housemarque od něj ale ještě nedává ruce pryč.

Martin Nahodil
ReturnalSpekulace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s. Bestseller dostal ještě výkonnější čipset

Recenze mobilu Samsung Galaxy A52s. Bestseller dostal ještě výkonnější čipset

** Otestovali jsme oživenou stálici střední třídy ** Galaxy A52s podědil to nejlepší po Galaxy A52, navrch přidává výrazně výkonnější čipset ** Střední třída má nový bestseller, který se dočká tří velkých updatů Androidu. A to je stále rarita

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Zaklínač: nový trailer na druhou sezonu seriálu Neflixu slibuje válku, monstra i kouzla

Zaklínač: nový trailer na druhou sezonu seriálu Neflixu slibuje válku, monstra i kouzla

Premiéra druhé sezony Zaklínače se blíží (17.12.) a Netflix vydal druhý trailer. Ten podobně jako první představuje velké lákadlo nejen pro fanoušky tohoto seriálu.

Jaromír Puk
Netflix
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android