Jaký bude český mobilní svět roku 2006?

Příští rok bude vpravdě multimediální. Hudbě v mobilu se zadaří, televizi nikoli a bude se telefonovat levněji. Celý rok s číslicí „6“ na konci bude ve znamení rychlých dat v sítích UMTS a razantního boje operátorů. Pojďte na exkurzi do budoucnosti!

Devět, osm, sedm...

Knot letošního roku je už téměř na plechovém podstavci a za malý okamžik začne doutnat. Český mobilní svět toho prožil nemálo a prakticky sdílel trendy zbytku zeměkoule; tedy s výjimkou asijské části, kde jsou několik let před námi. Podívejme se nejprve krátce, co se za jedenáct měsíců pátého léta tisíciletí s dvojkou na začátku událo nejdůležitějšího.

Nejvíce hnuly deskami trhu prodeje dvou ze tří českých operátorů zahraničním investorům. Oskar se stal členem světové mobilní sítě Vodafone. Teď jej známe ještě jako Oskar Vodafone, pravděpodobně od února 2006 ale zmizí z loga čtvereček s úsměvem i jeho vlastní jméno.

O Eurotel projevila zájem španělská Telefónica a koupila jej spolu s otcem, Českým Telecomem. Rošáda ve vedení na sebe nenechala dlouho čekat. T-Mobile si už od dubna 2002 razí cestu započatou pradávnou změnou názvu z původního „Paegas“ sám, Eurotelu dal po nedávné úpravě sčítání zákazníků své prvenství okázale najevo.

Siemens odchází, DVB-H přichází

Mezi výrobci mobilních telefonů se o největší rozruch postaral Siemens. Jeho mobilní divize vykazovala trvalou ztrátu a nabízela se dvě možná řešení. Prvním by bylo úplné ukončení výroby. Znamenalo by však citelnou „rozumovou“ škodu, protože za léta svého působení si německá značka vychovala početnou základnu uživatelů a přívrženců. Došlo tedy na „plán B“, Siemens našel investora. Je jím tchajwanský Benq a v průběhu příštího roku částečně nahradí štítky s původním označením Siemens právě východoasijské jméno. Směrem doprava na mapě světa by se časem kompletně přesune určitě i výroba, přestože Benq zatím musel odborářům slíbit, že německé dělníky nepropustí.

Na podzimním veletrhu Invex jsme poprvé viděli pravou mobilní televizi v mobilu, tedy ne jen streamované video. Živé vysílání přes DVB-H představil ve svém pavilonu T-Mobile, zatím jen na speciálním zařízení značky Siemens. Kousek vedle a o pár hodin dřív se s digitální televizí ukázal i Český Telecom a Eurotel. Podporu standardu budou mít i klasické telefony, třeba chystaná Nokia N92.

Eurotel stihnul zprovoznit síť UMTS. Zatím funguje jen v Praze a v Brně, její budování bude stát mnoho času a tak ještě neopadne zájem o CDMA a EDGE. Za T-Mobile bojuje představený rychlý Internet 4G, který má rovněž základ v UMTS, ale nejde o plnohodnotnou mobilní sítí s hlasovými službami. Oskar Vodafone stojí jaksi v pozadí. Jen zatím. Licenci pro provoz 3G sítí má už v kapse, a protože ji dostal levněji než zbylí dva operátoři, byl Eurotelu i T-Mobilu prodloužen termín pro spuštění o jeden rok.

Skype a jeho známí zavelí „vpřed“

Internetová telefonie existuje dlouho. Snad až příliš dlouho na to, jak málo se využívá. Blýská se ale na úspěšnější časy. Snad nejznámější provozovatel VoIP na světě, Skype, uzavírá jeden pakt s klasickým mobilním operátorem za druhým, zejména v západní Evropě. Ve spojení s mobilními sítěmi bude telefonování přes internet silným kalibrem – díky velkému počtu zákazníků nabízí nízké ceny a do konkurence je zapojen nový hráč. V rychlých datových sítích 3G sítě začíná mít mobilní VoIP smysl, na větší rozšíření si ale ještě budeme muset počkat. 

Jen troška úspěchu čeká také televizní vysílání. I když se podle prvních zkušeností televize v mobilu sledovat dá, nebudou uživatelé zatím příliš svolní k investicím do přístrojů s podporou DVB-H. Na telefony rozumějící si s tímto standardem budeme minimálně půlrok čekat. O něco větší šanci tak dostává streamované video v UMTS. To ale využívá jen poskytnutý datový prostor a menší kapacita sítě je rázem znát. Datový přenos navíc není nejlevnější, takže se živějšího zájmu dočkáme jen u zpráv, sportovních utkání a klipů ... nebo erotiky.

Fenomény v hudbě, fotografiích a zábavě

Před dvanácti měsíci byl telefon přehrávající MP3 něco výjimečného. Dnes je hudebních mobilů spousta a vytvořil se nový prostor pro konfrontaci značek. Nejvýsostněji se může tvářit Sony Ericsson, lepší telefon s hudebním přehrávačem než jeho W800i jsme zatím nevyzkoušeli. Značka Sony a její zkušenosti s přenosnou elektronikou zabodovaly. Nejsilnějším soupeřem je americká Motorola, která se spojila s iTunes a narodil se Rokr E1 (neboli převlečená Motorola E398).

V této branži očekáváme rozšíření integrace paměťových slotů do těl telefonů a na druhé straně i zvyšování vnitřní paměti bez toho, aby se daly vkládat paměťové karty. Přehrávače hudebních souborů se stanou součástí střední třídy a objeví se početné množství vyspělých drahých telefonů s propracovanou správou skladeb a s plnohodnotným dálkovým nebo tlačítkovým ovládáním na telefonu.

S tím je spjata tržní příležitost ke vzniku nového druhu operátora. Zaměřil by se jen na zábavní obsah. Počítá se i se vznikem čistě „mobilních televizních stanic“. To je spíše světová předpověď, ale i u nás se dočkáme rozmachu prodeje celých skladeb neupravených pro vyzvánění v telefonech, a snad i kompletních hudebních alb.

Nejen akordy a tóny, ale i obrazové body se poženou kupředu. Když jsme začínali psát letošní rok, jeden megapixel v mobilním telefonu budil pozdvižení a bedlivě se porovnávala kvalita snímků pořízených soky konkurenčních značek. Dnes se takové bojůvky vedou ve třídě o megapixel vyšší a do konce roku 2006 očekáváme prodej telefonů s fotoaparáty zvládajícími až 4 Mpx.

To bude high-end, stávající špička se posune do střední třídy a fotografie dostačující pro ilustrační účely zachytí i levné telefony. V asijských kruzích to není nic zvláštního, pro Evropana ale jistě velký posun vpřed. Současně se zvýšením fyzického rozlišení bude třeba vylepšit vlastnosti optiky a dočkáme se i prvního optického zoomu.

Rozhodčí soud pro 3G a 2G

Eurotel už UMTS má, T-Mobile jen datovou verzi a Oskar Vodafone zatím ani jedno z toho. V příštím roce se však „výbavy“ všech tří operátorů srovnají a začne tuhý boj o zákazníky. Ano, vůbec bychom se nedivili, kdyby „pravé“ UMTS nakonec spustil i T-Mobile. Uživatelé jsou po vyzkoušení 3G světa lační. Dnes ještě narazí na dvě překážky, v budoucnu jen na jednu:

Počet mobilních telefonů podporujících 3G je i v evropském měřítku v porovnání s klasickými GSM přístroji nízký. Kolem České republiky i uvnitř ní se ale na infrastruktuře sítí třetí generace pracuje ve dne v noci. Rok 2006 by mohl znamenat zvýšení počtu 3G přístrojů přibližně na jednu čtvrtinu modelů významných značek tak, aby šlo výhod sítí UMTS využít naplno a aby se výrobci i operátoři „nabažili“ ještě při počátečním nadšení z jejich zavedení. První nedostatek tak padá.

Jenže druhým a dlouho přetrvávajícím problémem se stane nedostatečná zajímavost obsahu. Operátoři zatím nebudou vymýšlet nová lákadla vedle živého vysílání televize a videohovorů, a to začne být po čase málo. Videohovory jsou k tomu kontroverzní záležitostí. Jedni je po vyzkoušení vynášejí do nebes, druzí zatracují. Navíc zkušenosti ze zahraničí poukazují na vlažný zájem o tuto službu. Prostý hlasový přenos je zřejmě strop spokojenosti, kterého mobilní komunikace v lidské interakci dosáhla a přenos obrazu zůstane nadlouho výsadou internetu.

Diskuze (12) Další článek: Na rozhraní 3G a GSM: co se děje s hovory, videem a daty?

Témata článku: , Motorola E398, Motorola Rokr E1, Nokia N92, Mobil, Internetová telefonie, Český, Tuhý boj, MOBI, Velký posun, Zahraniční investor, Počáteční nadšení, Český Mobil, Mobilní svět, Vlažný zájem, Svět, Největší rozruch, Podzimní veletrh, Rok, Jak, Německá značka