Letošní rok se pomalu chýlí ke konci, a tím výraznější jsou mobilní očekávání z roku 2024. V tomto článku se zaměříme na nejvýznamnější události příštího roku, tedy na to, co nás v mobilním světě čeká a nemine.
Samsung a Apple si jistě i nadále zachovají své dominantní postavení, americký gigant však bude muset přijmout pravidla EU a otevřít platformu iOS. Musí na ní pustit alternativní obchody a zpřístupnit sideloading. Umělá inteligence bude hrát u smartphonů daleko důležitější roli, než dříve. Čekat můžeme první telefony, které se budou označovat jako „AI smartphony“. Mobilní trh se má v roce 2024 dostat na „předcovidová“ čísla, a pomoci k tomu mají i nové konstrukce skládacích telefonů. Mobilní výrobci vylepší původní návrhy, a něco nám říká, že už by mohly jít do akce i první rolovačky. Příští mobilní rok bude určitě ještě zajímavější, než byl ten letošní.
Velké mobilní premiéry
Jaký bude rok 2024 z mobilního pohledu, nám napoví již leden. Samsung totiž chystá představení řady Galaxy S24, jejíž premiéra je oproti řadě Galaxy S23 o pár týdnů uspíšena. Na podzim nás čeká ještě uvedené skládacích Galaxy Z Flip6 a Galaxy Z Fold6, které mají přinést větší vnější i vnitřní displej, a samozřejmě také výkonnější hardware, než u aktuálních „pětek“. Někdy v průběhu roku čekáme premiéru „hvězdy“ střední třídy - Galaxy A55, která se na trh zřejmě dostane společně s levnější verzí Galaxy A35. A zapomenout nemůžeme ani na Galaxy Watch 7, což by měl být opět lídr hodinek se systémem Wear OS.
První živé fotografie Samsungu Galaxy S24 Ultra
Zahálet nebude ani Apple, který má na příští rok v plánu uvedení řady iPhone 16, jubilejní 10. generace hodinek Apple Watch, a zřejmě dojde i na premiéru iPhonu SE 4. A to se nebavíme o nových iPadech. Apple má každý rok dva hlavní představovací termíny, menší na jaře, větší na podzim. A oba budou centrem mediální pozornosti.
Mobilní zařízení od Googlu začínají v Česku rychle zvyšovat podíl na trhu, a i proto bude důležitá premiéra Pixelů 9 a Pixelů 9 Pro. To však Google zřejmě stihne až na podzim, společně s uvedením Androidu 15. V první polovině roku by však mělo dojít i na Pixel 8a, tedy telefon vyšší střední třídy, který bude vycházet z letošních Pixelů.
Své premiéry bude mít samozřejmě i spousta dalších značek, výše popsaná trojice však bude tím nejdůležitějším. Samsung ukáže, kterou cestou chce pokračovat dále, Apple se bude muset rozhodnout, zda s iPhony skutečně naskočí do vlaku s cílovou stanicí „umělá inteligence“, nebo bude stále přešlapovat na místě. A Google zase musí vymyslet nové směřování Androidu. Změny mezi Androidem 13 a Androidem 14 nebyly zase až tolik zásadní, není čas ve vývoji operačního systému od Googlu trochu „zvolnit“, a připravovat novou verzi každé dva roky?
Platformu iOS čeká velký třesk.
Sideloading, alternativní obchody a RCS
Zřejmě největší velkou věcí, která se příští rok stane, je otevření platformy iOS. Jak pro alternativní obchody včetně sideloadingu, tak pro RCS. Ovšem jen v Evropě, kde Apple ke změně stávajících pořádků „donutila“ Evropská Unie. Z App Storu se totiž dle pravidel DMA stal tzv. GateKeeper, a tak je nutná jeho regulace. Apple se sice brání, že App Store nemá tak velký počet uživatelů, protože každá platforma má „svůj“ vlastní App Store. Jenže to Applu nic platné nebude, když na svém webu hrdě vystavuje banner s heslem „Různá zařízení, jeden App Store“.
Už jen čeká na to, až dostane zelenou. Jedním z prvních alternativních obchodů pro iOS má být aplikace Setapp. Dostupná bude pouze v Evropě (Zdroj: Setap)
Apple má na vpuštění alternativních obchodů čas do března příštího roku. Pokud to nestihne, nevyhne se pokutě ve výši 20 procent jeho globálního ročního obratu. A to je slušná motivace k tomu nenechávat nic na poslední chvíli. Softwarová aktualizace iOS 17 pak v Evropě odemkne instalaci aplikačních balíčků stažených mimo App Store či aplikační obchody vůbec. Připravte se na to, že se Apple bude navenek bránit a vychvalovat bezpečnost App Storu, a to proto, že mu hrozí výrazný úbytek peněz, které získává z nákupů aplikací. Čekáme však ještě nějakou „kulišárnu“, třeba to, že si Apple bude brát poplatky z transakcí i mimo jeho obchod, a to kvůli „správě platformy iOS“.
EU by Apple dotlačila i k otevření iMessage, a tak raději Apple, zdánlivě sám od sebe, po letech ignorace konečně přistoupil na podporu RCS. Tedy něco, po čem Google volá už řadu let. Jenže, bubliny Androidistů budou neutsále zelené, a na tom se zřejmě nikdy nic nezmění.
Spíše než snahu o funkční textovou komunikaci mezi iOS a Androidem v tom vidíme jakousi ochrannou páku proti tomu, aby se iMessage nemusela obdobným způsobem otevírat alternativním komunikačním aplikacím. Pro Apple je iMessage stěžejní služba, a i nedávné výpovědí pod přísahou v rámci soudních řízení Epic vs. USA a Google vs. USA ukazují, že Apple vidí iMessage jako svou klíčovou službu. Když o její exkluzivitu přijde, obává se o odliv uživatelů. V březnu by se mělo rozhodnout, zda bude regulace týkat i služby iMessage, a pro budoucnost mobilního trhu doufáme v pozitivní reakci ze strany EU.
Google v Česku zprovotní oficiální obchod s Pixely.
Google vstoupí s Pixely do Česka
Jestli vás mobilní svět alespoň trochu zajímá, toto bude „pecka“ číslo dvě. Exkluzivně jsme vás informovali o tom, že do Česka příští rok oficiálně dorazí hardwarové produkty od Googlu, tedy produkty značek Pixel (telefony, hodinky, tablety a skládačky), Fitbit a Nest. Proběhla už prý různá jednání a vše směřuje k tomu, že si příští rok na podzim koupíme nové Pixely z oficiálního obchodu od Googlu. A to znamená primárně to, že budou levnější, protože za současné situace je dovážely mobilní e-shopy „na vlastní triko“, a nabízely je s několikatisícovou přirážkou. A pro uživatele Pixelů to bude mít i další výhody.
Samsungu naroste konkurence ve světě skládacích telefonů (Pixel Fold), mimo nižší ceny produktů budou moci zákazníci očekávat i dodatečné služby, které fungují jen na trzích, kde má Google svůj vlastní obchod. Telefony budou testovány i v českých sítích, které jsou z globálního pohledu hodně specifické, protože v nich spolupracuje síťové vybavení asi pěti různých značek. Co by jinde ve světě neprošlo, u nás funguje, a s trochou nadsázky se na naši mobilní infrastrukturu „jezdí dívat z celého světa“. A pokud budou v našich sítích telefony důkladněji testovány, je to jen a jen dobře.
Google Asistent v češtině je v tuto chvíli jen zbožným přáním. Na druhou stranu, pokud se vstup hardwarových produktů do Česka v příštím roce skutečně odehraje, bude to o důvod víc k tomu, aby se asistent konečně naučil mluvit česky. To by dokázalo, že je Česko pro Google zajímavý trh, v němž vidí velký potenciál růstu.
Updaty na Android 14 budou dotaženy až v příštím roce.
Doběhnou aktualizace na Android 14
Zatímco Apple už má dávno „hotovo“, OEM výrobci smartphonů s Androidem mají před sebou ještě plno práce. Řeč je o aktualizacích telefonů na Android 14, které už u některých výrobců vypukly naplno, jiní se začínají snažit, a další značky zase už nyní mají jasno v tom, že budou mít kompletně hotovo až příští rok.
Králem aktualizací je mimo Googlu, který nový systém pošle do Pixelů hned první den, jednoznačně Samsung. Už teď má aktualizovanou většinu svého portfolia, což bývá posledními roky nepsaným pravidlem. Na příští rok mu zbyde jen pár modelů nižší a střední třídy. A to za situace, kdy se updatu dočká několik desítek telefonů z modelové řady Galaxy.
Jiné značky mají telefonů podstatně méně, a přesto jim implementace nového systému zabere hodně času. Ti nejpomalejší mohou Android 14 dostat do svých telefonů až ve druhé polovině příštího roku. A to v době, kdy se bude pilovat finální verze Androidu 15. I v příštím roce tak nečekáme nic, co by updaty Androidů nějak výrazněji urychlilo.
Umělá inteligence má být v příštím roce mobilní trend číslo jedna.
Vzrůstající zájem o umělou inteligenci
Kdo dnes nevyužívá umělou inteligenci, jako by nebyl. A přesto, že už proběhly první integrace ChatGPT do telefonních asistentů (hlasový asistent Folax od Infinixu), má být až příští rok prvním rokem mobilní umělé inteligence. Připravte se na to, že se na trhu objeví i první „AI smartphony“. Prvním modelem má být Galaxy S24 Ultra od Samsungu. A hned zkraje roku bude jasné, zda má umělá inteligence v mobilu šanci prosadit se, a nebo se bude v podání Samsungu jednat spíše o promarněnou příležitost.
ChatGPT už má svou vlastní aplikaci v Androidu. Jenže integrace podobně robustního AI enginu přímo do Androidu a uživatelské nadstavby – to může být daleko složitější oříšek
Lídrem světa umělá inteligence je ChatGPT, za nímž následuje Copilot (dříve Bing Chat). Samsung oznámil svou vlastní umělou inteligenci Gauss, která by se měla dostat právě do řady Galaxy S24. Zatím však nevíme, co vše bude umět. Máme se těšit na hlasového asistenta s pokročilou umělou inteligencí? Možná že se bude jednat o něco na způsob mobilní aplikace ChatGPT, se kterou si už nyní popovídáte v češtině. A pokud by se místo aplikace jednalo o modul, který by „dosáhnul“ do všech zákoutí systému, mohlo by to fungovat.
Do světa AI se však zřejmě nepustí jen Samsung. Kdo v příštím roce nebude mít svůj AI engine (nebo využívat Copilot či ChatGPT), zřejmě mu už velmi výrazně ujede vlak. A to je hozená rukavice pro Apple, který sice uvádí, že umělou inteligenci dlouhodobě vyvíjí, jen hledá její ideální využití. V příštím roce však už bude muset, chtě nechtě, vyložit karty na stůl. A může se klidně stát, že iPhony půjdou jinou cestou, než Androidy...
Těšíme se na rolovačky, prsteny a brýle...
Rolovačky, prsteny a brýle
Telefony skládací konstrukce se na trhu už dostatečně prosadily. Sice zatím nepřešly do mainstreamu (i díky stále vysoké pořizovací ceně), už se na ně však přestává hledět přes prsty. A právě to je ideální půda pro start další konstrukce telefonů – rolovacích zařízení. Až dosud to byly jen koncepty, a prototypy, v příštím roce by mohl tento segment odstartovat naplno. Telefony v ruličce jsou jen zbožnou představou, mnohem reálněji vypadá telefon klasické nebo skládací konstrukce, kterému se v případě potřeby vysune doplňková displejová část.
Samsung zřejmě příští rok nabídne svůj první chytrý prsten Galaxy Ring. Přidají se i další?
Samsung hodlá příští rok udělat další výraznou stopu v oblasti nositelností, a tak se živě spekuluje o chytrém prstenu Galaxy Ring. Pokud bude dostatečně zajímavý, mohly by svůj prsten nabídnout i další značky, které k této nositelnosti dosud přistupovaly spíše váhavě.
A pak tu máme ještě brýle Apple Vision Pro, které se dostanou ke svým prvním majitelům. A něco nám říká, že konkurence bude chtít nabídnout vlastní brýle pro mixovanou realitu, které by mohly vychytat některé mouchy. Je to už rok od oznámení spolupráce Samsungu, Googlu a Qualcommu na samostatných brýlích, a je na čase ukázat plody spolupráce i na veřejnosti. Podle šéfa Samsungu hrají i ve světě mixované reality hlavní roli stále smartphony, a kdy jindy novou funkcionalitu ukázat, než u nové generace legendární řady Galaxy S.
Příští rok se dočkáme novbých verzí dvou nejpoužívanějších mobilních systémů.
Nové verze operačních systémů
Apple na příští rok plánuje vydání iOS 18, který má přinést jeden z největších počtů mezigeneračních změn a novinek. Systém se má soustředit na generativní umělou inteligenci a na vylepšení klíčových aplikací a součástí – Siri, Zprávy a Apple Music. Apple se údajně soustředí na co nejlepší softwarovou stránku, protože hardware u řady iPhone 16 nemá být zase až tolik novinek. Součástí iOS 18 bude i podpora standardu RCS.
iOS 18 má přinést velké množství softwarových novinek. Zřejmě největší počet za poslední roky
Veřejné betatestování iOS 18 by mělo odstartovat v červenci, a to měsíc po vývojářské konferenci WWDC 24, kde Apple nejnovější verzi systému zřejmě formálně představí. Do iPhonů by pak měl systém zamířit v září příštího roku. Kompatibilita s iOS 18 zřejmě vyloučí iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone XR. Můžeme předpokládat, že systém dorazí na poslední dvě generace iPhonu SE, a také na iPhony 11 a novější modely.
Google si na příští rok chystá Android 15, který nese kódové označení „Vanilla Ice Cream“. Od nové verze se očekává další dělení systému na jednotlivé modely, které by mohlo možné v budoucnu snadněji aktualizovat. To se týká např. NFC, které v oddělené podobě doplní modely s Bluetooth, Wi-Fi a UWB. Funkce Androidu 15 jsou zatím v nedohlednu, ovšem seznamy přání se plní zejména funkcemi, které se dříve objevily v systému iOS, např. widgety na lockscreenu. Základní představu však budeme mít už v květnu, kdy Google na akci I/O formálně oznámí Android 15 a pochlubí se jeho nejvýraznějšími novinkami.
Čínské novinky primárně pro Čínu, do Evropy dorazí později nebo vůbec.
Čína první, na Evropu dojde čas později
V příštím roce očekáváme, že na rozvírajících se nužkách mezi Čínou a Evropou se nic výrazného nezmění. Skládací telefony čínských značek tak nebudou mít příliš důvodů k rozšíření dostupnosti na starý kontinent. A rozdělení bude platit i u operačních systémů.
Harmony OS
HyperOS od Xiaomi se má sice dostat i do globálních variant telefonů, v tuto chvíli je však omezen jen na čínské verze smartphonů. A HarmonyOS v globálním měřítku nemá příliš velké šance, protože mimo Čínu existuje výrazná orientace směrem ke Google službám. Pokud se některé tyto systémy dostanou do evropských zařízení, čekáme spíše jen epizodní roli, nic trvalého. Konzervativní uživatelé v Evropě budou zřejmě dále upřednostňovat Android a iOS. HarmonyOS sice už najdete i v Česku u některých tabletů značky Huawei, u telefonů však stále dominují starší verze Androidu s nadstavbou EMUI.
I příští rok se opět uskuteční (nejen) mobilní veletrhy...
Mobilní veletrhy
Zatímco ještě před pěti až deseti lety byly světové veletrhy ´mobilní událostí číslo jedna, dnes už to neplatí. Pro nás nejdůležitější trojice veletrhů sice stále otevírá své brány novinářům a běžným návštěvníkům, obsah prezentovaných produktů se ale změnil. Na veletrzích už dochází k minimálnímu počtu premiér nových telefonů, vystavovatelé se soustředí v daleko větší míře na software nebo na síťová řešení.
Hned začátkem ledna (9. – 12. 1. 2024) se uskuteční veletrh CES 2024 v Las Vegas. A ten je veletrhem spotřební elektroniky. Občas se na něm objeví i nějaká „mobilní“ záležitost, většinou je však veletrh zaměřen na bílou techniku, televize, roboty, autonomní vozidla, apod.
Nejzajímavější mobilní událostí roku bude i tentokrát veletrh MWC 2024 v Barceloně, který se uskuteční v termínu 26. – 29. února. I tentokrát zde bude kladen důraz na konektivitu v datových sítích či na nová hardwarová zařízení. Některé značky si navíc MWC vybírají k premiéře svých telefonů, takže nemusí pořádat samostatné akce pro novináře.
Přelom srpna a září je tradičně v režii veletrhu IFA 2024 v Berlíně. Ten bývá často dějištěm lokálním premiér, např. vloni v Berlíně došlo k premiéře skládacího Honoru Magic V2 na evropské půdě. Příští ročník veletrhu se odehraje v termínu 6. – 10. září 2024. Z pohledu mobilní důležitosti se jedná o veletrh číslo dvě.
Spousta mobilních značek však bude i nadále věrná svým vlastním tiskovým akcím, které nezapadnou v mumraji veletrhu. Jejich termíny však samozřejmě zatím neznáme. Přesto všechno se už teď rýsuje mobilní rok 2024 velmi zajímavě...
A jaké máte od roku 2024 mobilní očekávaní vy? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium