Jaký materiál chcete mít na telefonu? Plast a sklo jsou nejběžnější, některé značky se nebojí ani drahých kovů

  • Smartphony se mohou chlubit pestrou nabídkou materiálů
  • Na trhu najdeme modely z plastu, kovu či kůže
  • Jaké mají výhody a jaká omezení?

Smartphony prošly v posledních letech velkým vývojem, a to jak po stránce technologií, tak používaných materiálů. Ty najdete jak z vnější části, tak uvnitř telefonů. My se v tomto článku zaměříme zejména na vnější konstrukci. Důvodů použití různých materiálů zde bylo hned několik od designu, přes různé aktuální trendy až po samotné vlastnosti materiálů.


Plasty mají spoustu výhod

Jedním z nejpoužívanějších materiálů na zádech smartphonů jsou plasty, přičemž se většinou jedná o polykarbonát. Ten má hned několik výhod. Jednak jde o cenu, jelikož se materiál dá snadno zpracovávat, výrobci si u něj mohou vymyslet různou strukturu a povrchové úpravy. Tím jak je tvárný a dá se dobře barvit se výrobcům zalíbil také v tvorbě imitací prémiových materiálů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Polykarbonát výrobci používají u cenově dostupnějších modelů, přesto ale vždy nemusí vypadat vůbec špatně.

V mnoha případech jej tak výrobci používají u rámu telefonu, kde se stříbrnou barvou připomíná kov a na první pohled tak působí velmi prémiově. Navíc může být polykarbonát i čirý, čehož výrobci pro změnu často využívají na zádech telefonů, kde s ním simulují skleněná záda.

Narozdíl od spousty jiných materiálů je polykarbonát výhodný svou pevností, a hlavně nízkou hmotností, což je u smartphonů významnou výhodou. Nezůstává však jen u polykarbonátu. Výrobci zkoušejí využívat i jiné druhy plastů i včetně těch exotických. Například značka Realme se letos pochlubila prvním telefonem vyrobeným z tzv. BioPolymeru (SABIC LNP ELCRIN), který je více ekologický, jelikož je z části vyrobený i z recyklovaného materiálu. Na pohled i dotyk připomíná papír.

Diskuze (18) Další článek: Vivo vyhlíží školní rok, nejen pro studenty připravilo slevy na telefony. Ušetřit můžete až dva tisíce korun

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple Watch, Vlajková loď, Gorilla Glass, Kovová konstrukce, Krycí sklo, Zlato, Hliník, Plastová konstrukce, Materiál, Luxus, Titan, Kůže, Drahý kov, Essential Phone, Kovy, Mohs, Biopolymer, Plast, Tvrdost, Země, Diamant, Sklo, Apple Watch na Heureka.cz