Smartphony prošly v posledních letech velkým vývojem, a to jak po stránce technologií, tak používaných materiálů. Ty najdete jak z vnější části, tak uvnitř telefonů. My se v tomto článku zaměříme zejména na vnější konstrukci. Důvodů použití různých materiálů zde bylo hned několik od designu, přes různé aktuální trendy až po samotné vlastnosti materiálů.
Plasty mají spoustu výhod
Jedním z nejpoužívanějších materiálů na zádech smartphonů jsou plasty, přičemž se většinou jedná o polykarbonát. Ten má hned několik výhod. Jednak jde o cenu, jelikož se materiál dá snadno zpracovávat, výrobci si u něj mohou vymyslet různou strukturu a povrchové úpravy. Tím jak je tvárný a dá se dobře barvit se výrobcům zalíbil také v tvorbě imitací prémiových materiálů.


Polykarbonát výrobci používají u cenově dostupnějších modelů, přesto ale vždy nemusí vypadat vůbec špatně.
V mnoha případech jej tak výrobci používají u rámu telefonu, kde se stříbrnou barvou připomíná kov a na první pohled tak působí velmi prémiově. Navíc může být polykarbonát i čirý, čehož výrobci pro změnu často využívají na zádech telefonů, kde s ním simulují skleněná záda.
Narozdíl od spousty jiných materiálů je polykarbonát výhodný svou pevností, a hlavně nízkou hmotností, což je u smartphonů významnou výhodou. Nezůstává však jen u polykarbonátu. Výrobci zkoušejí využívat i jiné druhy plastů i včetně těch exotických. Například značka Realme se letos pochlubila prvním telefonem vyrobeným z tzv. BioPolymeru (SABIC LNP ELCRIN), který je více ekologický, jelikož je z části vyrobený i z recyklovaného materiálu. Na pohled i dotyk připomíná papír.
Kovy – hliník, ocel, titan
Zejména u dražších telefonů je dnes už běžným materiálem kov. V některých případech jde jen o rám nebo šasi, některé telefony z něj mají vyrobené celé tělo. V druhém případě však daní za větší odolnost bývá chybějící bezdrátové dobíjení. Nejpoužívanějším materiálem je zde hliník, která má pro účely smartphonů skvělé vlastnosti. Je relativně pevný a lehký, takže telefony lépe ochrání i proti pádům. Nevýhodou je však to, že je měkký, takže se může při kontaktu s jiným kovem či tvrdými materiály může poškrábat.

Hliník se dělí na různé třídy. Například hliník série 6000 se nechvalně proslavil u Applu svým ohýbáním. Firma tak musela přejít na odolnější sérii 7000 s přídavkem zinku a hořčíku.
Zmíněná pevnost však také není vždy úplně samozřejmostí. U hliníku se totiž ve výrobě používá různých slitin. Často používaný je tzv. hliník série 6000, který se skládá z drtivé většiny pouze z hliníku, což se jednou vymstilo Applu u iPhonu 6, který trpěl kauzou #bendgate s ohýbáním. Firma se ale rychle poučila a přešla na hliník series 7000, u kterého je do slitiny přidán hlavně zinek a hořčík, které výrazně zlepší jeho pevnost. Častokrát je označován také jako letecký hliník.
Nerezová ocel
Pro ty nejprémiovější modely smartphonů si však výrobci nechávají ještě kvalitnější materiály. Typickým příkladem je nerezová ocel, která je zárukou vysoké odolnosti vůči pádům a navíc s ní telefony vypadají mnohem prémiověji. Nevýhodou je však vyšší hmotnost a hlavně vyšší výrobní náklady, což je důvodem proč ji spatříme jen u těch nejdražších smartphonů značky.


Nerezová ocel dodává telefonům vysokou odolnost i prémiový vzhled. Jen je o něco těžší.
Některé z nedostatků řeší další z materiálů, kterým je titan. Ten totiž kombinuje to nejlepší z hliníku a oceli. Je tak dostatečně pevný, odolný, ale také lehký. Bohužel ale také drahý, což je výsledkem toho, že s mu výrobci smartphonů vyhýbají jako čert kříži a jen málokdo si po něm dovolí sáhnout. Světlou výjimkou byl například kontroverzní Essential Phone s titanovým rámem. Mnohem častěji se s titanem ale setkáme u chytrých hodinek, například i u Apple Watch.
Keramika
Čas od času výrobci sáhnou i po méně tradičních materiálech. Již mnohokrát tak u smartphonů přišla do hry například keramika. S tou je silně spojeno zejména Xiaomi a jeho řada smartphonů Mix, která keramická záda využívají už dlouhé roky, od úplně první generace, ale výrobců je více.


Keramika na zádech telefonů pomáhá k vyšší odolnosti proti poškrábání.
Keramika má spoustu výhod, jednak stylově vypadá a je příjemná na dotek, tak ale hlavně zaujme svou odolností. Narozdíl od hliníků skla či jiných materiálů je totiž keramika velice tvrdý materiál, což u telefonů znamená velmi vysokou odolnost proti poškrábání. Bohužel tomuto materiálu ale nedělají dobře pády.
Sklo jako velká alchymie
Když se řekne sklo, každý má s využitím u smartphonu jasno. Ve skutečnosti jde ale o naprostou alchymii. Každé je totiž trochu jiné s různými vlastnostmi a jinými způsoby využití. Sklo se zde využívá primárně na čelní straně, ale častokrát jej výrobci využívají na zádech. Sklo dobře vypadá, a to v libovolném zpracování. V některých případech bývá transparentní, ale výrobci jej často barví a využívají u něj i různých povrchových úprav, aby vytvářela efektní odlesky na slunci.
V některých případech se výrobcům podařilo sklo modifikovat tak, že na dotyk i první pohled mohou připomínat i kov. Každopádně ale platí, že v běžném stavu bývá sklo pevné, ale také křehké, což poznáte zejména v při pádech. Právě proto firmy přišly s tvrzenými skly, které díky různým příměsím významně mění své vlastnosti.
Nejoblíbenější voděodolné smartphony
Další oblíbené voděodolné smartphony
Zejména se jedná o tvrdost a pevnost. K určování tvrdosti se zde tradičně používá tzv. Mohsova stupnice, která tvrdost hodnotní na škále od 1 do 10, kde materiály s tvrdostí 1 snadno poškrábete i nehtem, zatímco tvrdost 10 má akorát diamant, který je považován za nejtvrdší materiál na Zemi. Běžné sklo na ní mývá tvrdost 5, což není pro využití ve smartphonech příliš praktické.

Není sklo jako sklo. Výrobci používají sklíčka různých tvrdostí. Některé jsou odolnější na poškrábání, ale hůře si poradí s pády (obr.: nps.gov)
Zde tak proto našla své místo již zmíněná tvrzená skla, který mívají tvrdost většinou 6 - 8 na Mohsově stupnici. Takže skvěle odolávají poškrábání. Jsou pak ale často křehčí a hůře odolávají pádům. Speciální kategorií je pak safírové sklíčko. Jedná se o sklo vznikající krystalizací korundu při velmi vysokých teplotách a je prakticky nejtvrdším materiálem, který se u smartphonu, ale i jiné elektroniky používá.
Na Mohsově stupnici totiž dosahuje 9. stupně tvrdosti, tedy pouze o stupeň za diamantem. Jak lze ale očekávat, tak je drahé a u smartphonů se používá pouze v malém množství na kritických místech. Například Apple jej používal jako ochranné sklíčko pro fotoaparáty případně čtečku otisků prstů.
Kůže pro pořádnou patinu
Ať už pravá nebo umělá, kůže vždycky dokázala zaujmout. Smartphony s koženými zády jsou totiž známkou luxusu a také se s nimi telefon postupně vyvíjí, tím jak kůže získává správnou patinu. Výhodou je i váha a to, že nevadí pro bezdrátové dobíjení jako například kov. Problém však může pak být s voděodolností.


Kůži výrobci používají zejména u prémiových smartphonů, po čase si zachovává nezaměnitelnou patinu.
Starší ikonou pro kožené smartphony se před lety stalo LG G4, které přineslo tento materiál do mainstreamu. Materiál pak čas od času využívají i další výrobci u prémiových telefonů případně speciálních edic, ať už jde o Huawei, Vivo a další. V některých případech šlo o pravou přírodní kůži, ale v posledních letech se většinou jedná o koženku, kterou výrobci označují jako veganskou kůži. Samostatnou kapitolou jsou pak luxusní značky telefonů, které využívají pravé kůže z exotičtějších zvířat jako je například krokodýl, krajta a podobně.
Zlato a diamanty
Zlato, diamanty, pravá kůže a další materiály nejsou u smartphonů zrovna tradiční. Přesto jsou značky, které si na nich potrpí. Známá tím byla například značka Vertu, ale jsou i firmy, které se specializují na výrobu luxusních předělávek jiných známých smartphonů, ať už jde o Apple iPhony či vlajkové smartphony od Samsungu.


Zlato a drahé kameny se kromě šperků používají i u luxusních telefonů.
Zde asi nikdo nebude kvalitu materiálů nikdo rozporovat. Většinou se jedná o 18-karátové nebo 24-karátové zlato, které bývá zdobeno diamanty či jinými drahými kameny. Nutno však podotknout, že se jedná o luxusní zařízení s cenou ve stovkách tisíc či milionech korun. Většinou tak zapomeňte na sériovou výrobu, ale spíše se jedná o specialitky vyrobené v limitovaných edicích o jednotkách kusů.
Někteří výrobci vyrábí smartphony i ze zlata:
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium