Japonci předvedli olympijské medaile. Kov na ně vytěžili ze staré elektroniky

Už s koncem olympiády v Riu (2016) Japonci oznámili, že medaile pro jejich tokijské hry (2020) vyrobí z kovů vytěžených z nepotřebné elektroniky. Obsah tohoto vzkazu byl zřejmý – elektronika je součástí japonské národní kultury a recyklací chce Japonsko jít světu příkladem. Ale nejde pouze o medaile, ekologie má být nedílnou součástí celých her.

Z akce se stala záležitost celonárodní hrdosti, řadoví občané nosili zejména staré telefony na sběrná místa a výsledkem bylo na 80 tisíc tun elektroniky, včetně 6,21 milionů vysloužilých mobilů, které obsahují drahých kovů nejvíce. Výsledkem je 30,3 kg zlata, 4 tuny stříbra a 2,7 tuny bronzu, což by mělo stačit na neuvěřitelných pěti tisíc medailí pro olympioniky a paralympioniky. Teď tedy známe i jejich design.

Nutno dodat, že myšlenka není úplně nová, měli ji už ve Vancouveru (zima 2010) a dokonce i ve zmíněném Riu, ale tam recyklát tvořil jen 30 % materiálu použitého na medaile.

Medaile v detailu na videu:

Zdroj: www.olympic.org

Váš názor Další článek: Další špatné čtvrtletí pro mobilní divizi LG. Na vině jsou agresivní Číňané a stěhování výroby do Vietnamu

Témata článku: , , Elektron, Recyklát, Japonec, Rio, Elektronika, Sportovec, Olympiáda, Vancouver, Medaile, Olympic, Drahý kov, Tuna, Pře, Kovy, Med, Japonsko