Je k něčemu dobrý antivirus v mobilu? Pomůže, ale jinak, než si myslíte. Android i iOS mají vlastní ochranu

  • Opravdu potřebujete antivirus v mobilu?
  • Android i iOS mají zabudované základní ochrany
  • Mobilní antiviry plní trochu jinou funkci, než na desktopu...

Stejně jako u počítačů, jsou i u smartphonů velkou hrozbou mobilní viry. Existují v celé řadě podob, které můžeme sjednotit do označení „škodlivý software“. Mobilní operační systémy mají zabudované základní ochrany zabudované , popř. v oficiálních obchodech, ze kterých si stahujete aplikace, tyto ochrany však ne vždy fungují na sto procent. Do telefonů si však můžete nainstalovat i různé antiviry. Jak moc ale pomůžou, a neduplikují vlastně jen základní úroveň ochran systémů?

Napadení mobilních systémů je v drtivé většině možné jen prostřednictvím instalace infikované aplikace, které musíte současně povolit kritická systémová oprávnění. Problémy jsou tedy nejčastěji při stahování aplikací mimo Google Play a App Store.

Základní ochrana Androidu – Play Protect

V Androidech už se před sedmi lety objevila ochrana Play Protect, která je svázaná s aplikačním obchodem Google Play. V základním stavu je funkce zapnutá, a jejím hlavním smyslem života je kontrola aplikací, které jsou v telefonu nainstalované.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bezpečnostní funkce Play Protect na Androidu

Historicky Google nejprve porovnával nainstalované aplikace s interním seznamem škodlivých aplikací, nově však aplikace kontroluje ještě před jejich instalací, a poté průběžně při používání telefonu, aby bylo zajištěno, že do nich nepřibyl žádný škodlivý kód. Pokud Play Protect nainstalovanou aplikaci nepozná, můžete ji anonymně poslat k její bližší analýze. Detekce hrozeb v reálném čase je zatím k dispozici u Pixelů 6 a novějších, a v dalších měsících by měla dorazit i na další mobilní značky. Funkce využívá Private Compute Core, což zajišťuje, že při ochraně uživatelů nejsou sbírána žádná uživatelská data.

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

Po přihlášení můžete také
diskutovat pod články

Diskuze (99) Další článek: České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak. Jízdenku v podobě QR kódu si můžete poslat do Peněženky Google i Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Aplikace, Instalace, AVG, Play protect, Telefon, Private Compute Core,