Je příliš drahý! Výrobci hledají náhradu za supervýkonný Snapdragon 865

Mobilním čipsetům v současné době vévodí Snapdragon 865. Konkurenci sice poráží na plné čáře, ovšem má to neblahý důsledek. Čipset je příliš drahý, takže od něj mobilní výrobci paradoxně dávají ruce pryč. V základních návrzích telefonů se přitom často s čipsetem počítá, ovšem v rámci škrtů kvůli nižší pořizovací ceně, je čipset první na ráně. A není se co divit, výrobci mají totiž k dispozici zajímavou, a také podstatně levnější, alternativu.

Pokud chtějí výrobci topmodelů špičkový smartphone s podporou 5G, prakticky nemají na výběr nic jiného, než sáhnout po Snapdragonu 865 se samostatným 5G modemem X55, který je jeho povinným doplňkem. Pokud se však trochu uskromní, mají k dispozici ekonomicky i prostorově efektivnější Snapdragon 765G s integrovaným 5G modemem. A ten je jen o krok níže pod 865kou. A ví to i sami výrobci, na Snapdragonu 765G běží nedávno představená Nokia 8.3, stejný čipset má pohánět i chystanou řadu Pixel 5 od Googlu nebo třeba LG V9 ThinQ.

Oba zmiňované čipsety jsou vyráběny 7nm procesem. Snpadragon 865 nabízí čtyři jádra Cortex-A77 a čtyři jádra Cortex-A55. Snapdragon 765G zase staví na dvou starších jádrech Cortex-A76 a šesti jádrech Cortex-A55. Připravte se tedy letos na záplavu výkonných smartphonů, které poběží právě na Snapdragonu 765G, příp. na alternativních levnějších čipsetech s podporu 5G, např. na Exynosu 980 nebo na MediaTeku Dimensity 1000.

Představovací video Snapdragonu 765G:

Zdroj Naver

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (9) Další článek: Oppo Find X2 Lite bude věrnou kopií OnePlus 8 Lite. Sluchátkový jack zůstává

Témata článku: Sítě 5G, Smartphony, Qualcomm, Snapdragon, Mobilní čipsety, Snapdragon 865, Pixel, 7nm, Šup, Náhrada, Snpadragon, Výrobce, Čipset, Jádro, Dimensity


Určitě si přečtěte