Je Sony Ericsson na prodej? (úvaha)

Světoznámá švédsko-japonská firma Sony Ericsson prý hledá potenciálního kupce svých akcií. Fáma, mýtus nebo drsná realita?
Je Sony Ericsson na prodej? (úvaha)

Podle nepotvrzených informací, které na svém blogu zveřejnil známý ruský novinář Eldar Murtazin, prý značka Sony Ericsson hledá kupce. Murtazin jako zdroj uvádí dvě nejmenované čínské společnosti, se kterými prý měly už v březnu proběhnout první namlouvací schůzky. Jedním ze zájemců o koupi zavedené značky by mohl být čínský Foxconn, který vyrábí množství elektronických součástek pro různé společnosti, mezi nejznámější odběratele patří Apple.

Proč se o koupi začalo spekulovat až teď, když největší krizi Sony Ericsson prodělal předloni a od té doby se značka začíná znovu vzpamatovávat? Odpověď je jednoduchá: čekalo se na restrukturalizaci společnosti. Není tajemstvím, že poslední dobou obdržel Sony Ericsson obrovské finanční injekce pohybující se řádově ve stovkách milionů eur. Návratnost ale zatím není taková, jakou by si vedení Sony Ericssonu představovalo. Nízké tržby za první čtvrtletí tohoto roku nedokázaly zastavit pád akcií společnosti zhruba o 20%. Ani do budoucna to s prodejem mobilních zařízení Sony Ericsson podle Murtazina nevypadá nikterak růžově.

Historie se opakuje?

Vzpomínate na konec německé mobilní divize Siemens? Scénař se vesměs opakuje. Připomeňme, že tehdy se vedení společnosti dohodlo s taiwanským výrobcem elektroniky Benq, existence společné značky Benq-Siemens však neměla dlouhého trvání, produkty z této éry se téměř neprosadily. Taiwanci začali přemýšlet, jak zabránit obrovským ztrátám a propadu tržeb. Jediným řešením bylo ukončení produkce mobilů.

V současné době se situace opakuje a na tuto trnitou cestu by se mohl vydat i Sony Ericsson. Pro výrobce bude velmi důležité najít kupce co nejrychleji, nejlépe do konce roku, dokud společnost vykazuje alespoň malý zisk. Co se týče současných akcionářů firmy, nejspíš budou ochotni podstoupit tento radikální krok, ale pouze za stamilionové "odstupné". Kdo ale bude ochotný za značku Sony Ericsson zaplatit takové sumy?

Podle Murtazinových úvah čeká Sony Ericsson nejistá budoucnost. Výrobce potřebuje najít tu správnou cestu. Dokud nepřijdou radikální a přelomová řešení, bude se nejspíš plácat v louži drobných zisků, která však časem může vyschnout a další tradiční mobilní značka padne jako kdysi Siemens. Sony Ericsson čeká podle všeho nelehké období. Co si o tom myslíte vy? Jakou vidíte budoucnost u značky Sony Ericsson?

TIP: Na SEmanii si můžete přečíst, proč by se Sony Ericsson naopak prodávat neměl.

Diskuze (21) Další článek: Herní Xperia a tři odolné novinky v prodeji (ceník)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Kauzy, Ericsson, Son, Eri, Murtazina, Finanční injekce, UVA, Nejistá budoucnost, Prodej, Stovky milionů, Radikální krok, Mobilní značka, Injekce, Úvaha


Určitě si přečtěte