Je Sony Ericsson na prodej? (úvaha)

Světoznámá švédsko-japonská firma Sony Ericsson prý hledá potenciálního kupce svých akcií. Fáma, mýtus nebo drsná realita?

Podle nepotvrzených informací, které na svém blogu zveřejnil známý ruský novinář Eldar Murtazin, prý značka Sony Ericsson hledá kupce. Murtazin jako zdroj uvádí dvě nejmenované čínské společnosti, se kterými prý měly už v březnu proběhnout první namlouvací schůzky. Jedním ze zájemců o koupi zavedené značky by mohl být čínský Foxconn, který vyrábí množství elektronických součástek pro různé společnosti, mezi nejznámější odběratele patří Apple.

Proč se o koupi začalo spekulovat až teď, když největší krizi Sony Ericsson prodělal předloni a od té doby se značka začíná znovu vzpamatovávat? Odpověď je jednoduchá: čekalo se na restrukturalizaci společnosti. Není tajemstvím, že poslední dobou obdržel Sony Ericsson obrovské finanční injekce pohybující se řádově ve stovkách milionů eur. Návratnost ale zatím není taková, jakou by si vedení Sony Ericssonu představovalo. Nízké tržby za první čtvrtletí tohoto roku nedokázaly zastavit pád akcií společnosti zhruba o 20%. Ani do budoucna to s prodejem mobilních zařízení Sony Ericsson podle Murtazina nevypadá nikterak růžově.

Historie se opakuje?

Vzpomínate na konec německé mobilní divize Siemens? Scénař se vesměs opakuje. Připomeňme, že tehdy se vedení společnosti dohodlo s taiwanským výrobcem elektroniky Benq, existence společné značky Benq-Siemens však neměla dlouhého trvání, produkty z této éry se téměř neprosadily. Taiwanci začali přemýšlet, jak zabránit obrovským ztrátám a propadu tržeb. Jediným řešením bylo ukončení produkce mobilů.

V současné době se situace opakuje a na tuto trnitou cestu by se mohl vydat i Sony Ericsson. Pro výrobce bude velmi důležité najít kupce co nejrychleji, nejlépe do konce roku, dokud společnost vykazuje alespoň malý zisk. Co se týče současných akcionářů firmy, nejspíš budou ochotni podstoupit tento radikální krok, ale pouze za stamilionové "odstupné". Kdo ale bude ochotný za značku Sony Ericsson zaplatit takové sumy?

Podle Murtazinových úvah čeká Sony Ericsson nejistá budoucnost. Výrobce potřebuje najít tu správnou cestu. Dokud nepřijdou radikální a přelomová řešení, bude se nejspíš plácat v louži drobných zisků, která však časem může vyschnout a další tradiční mobilní značka padne jako kdysi Siemens. Sony Ericsson čeká podle všeho nelehké období. Co si o tom myslíte vy? Jakou vidíte budoucnost u značky Sony Ericsson?

TIP: Na SEmanii si můžete přečíst, proč by se Sony Ericsson naopak prodávat neměl.

Diskuze (21) Další článek: Herní Xperia a tři odolné novinky v prodeji (ceník)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Kauzy, Murtazina, Úvaha, Stovky milionů, Prodej, Eri, Son, Finanční injekce, Radikální krok, Mobilní značka, Injekce, Nejistá budoucnost, Pro +, UVAJaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Assassin

Assassin's Creed Valhalla dostane závěrečné DLC ještě před koncem roku. Bude zdarma

I když Valhalla vyšla téměř před dvěma lety, stále se pro ni chystá nový obsah.

Martin Nahodil
Assassin's Creed ValhallaDLC
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Jak fotí Motorola Edge 30 Ultra. 200Mpx snímač je skvělý, nikoli však revoluční

Jak fotí Motorola Edge 30 Ultra. 200Mpx snímač je skvělý, nikoli však revoluční

** Motorola je jedním z prvních mobilů s 200Mpx snímačem ** Nejen hlavní foťák má vysokou kvalitu ** Dobrý dojem kazí nepříjemné odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobily