Jedeme do Londýna se smartphonem Series 60

Chystám se na výlet do Londýna. Podíval jsem se, jaké má možnosti cestovatel vybavený chytrým telefonem se Symbianem Series 60. Nezapomenu ale ani na Symbian UIQ a v článku si na své přijdou i ti, kdo míří do jiných destinací.
Jedeme do Londýna se smartphonem Series 60
Už od doby, kdy se objevily první kapesní počítače, volím raději datový soubor než papírový dokument. Papír je sice často praktický, ale zároveň těžký, zabírá místo, informace se z něj špatně zálohují ... mám zkrátka radši digitální svět. Kapesní počítač jsem ale asi už před rokem odložil do šuplíku, odkud ho vytahuji jen kvůli čtení elektronických knih. Všechny ostatní činnosti, pro které jsem PDA dřív používal, nyní zvládají chytré telefony a vyhovuje mi, když toho po kapsách nemusím tolik nosit.

Chytrý telefon dokáže cestovateli v cizím městě velmi pomoci. Hledal jsem proto programy, které bych mohl v Londýně využít. Možná by se má zjištění a odkazy na vybrané aplikace mohly někomu hodit.


Jedeme metrem

Métro

Pro kapesní počítače, chytré telefony se Symbianem UIQ a zařízení Microsoft Smartphone existuje skvělá aplikace Métro. Je zcela zdarma a obsahuje data o podzemních drahách snad všech světových metropolí (samozřejmě těch, které si stáhnete a nainstalujete). Zadáte odkud cestujete a kam, program spočítá optimální trasu a poradí, kde přestoupit, na co nasednout, kam raději jít chvíli pěšky ... a jak dlouho cestování bude trvat. Ve větších městech, kde jsou víc než tři linky metra, to je neocenitelný pomocník.

Na stránkách už lze stáhnout betaverzi programu určenou pro Series 60 a zrovna mapy londýnského metra jsou pro ni k dispozici. Program je ale trochu nestabilní a třeba na Nokii 6630 na rozdíl od modelu 7610 téměř nefungoval. Pro Symbian UIQ existuje vyladěná verze.

    
Výběr města • zadání startu a cíle • dvakrát popis cesty • volba linek

Program: Métro
Cena: zdarma
Další informace: surf.to/metro

Tube London

Stejné služby jako Métro nabídne program Tube London. Není ale zadarmo, musíte za něj zaplatit 18 dolarů a není tak uživatelsky přítulný. Zatímco u předchozího programu stačilo znát turisticky oblíbená místa, na která se chcete dostat, do Tube London musíte zadat přímo název zastávky. Sami si nějak musíte zjistit, že třeba k Trafalgar Square se nejlépe dostanete z Charing Cross Underground.

Jinak stačí zadat počáteční a cílovou stanici, program zbytek vypočítá. Výsledek se může zobrazit buď jako textový itinerář (kam jet, kam přestoupit, jak to bude dlouho trvat), nebo jako animaci na grafické mapě linek londýnského metra.

   
Počáteční zadání • cesta ve formě animace • dvakrát textový popis

Program: Tube London
Cena: 18 dolarů
Další informace: Visual IT


Mapy a navigace

Chytrý telefon lze použít i místo papírové mapy. Stejně jako u kapesních počítačů se zde ale negativně projeví malá velikost displeje. Někdy se zkrátka hodí možnost rozložit celou mapu to metrového archu. Pro detaily smartphone stačí, na přehled je lepší papír.

Route 66

O navigačním systému Route 66, určeném pro symbianové telefony, jsem v lednu připravil rozsáhlý článek. Není to žádná náhražka, ale plnohodnotný konkurent jednoúčelových navigátorů. Dodávaný GPS modul se k telefonu připojí přes Bluetooth, doinstalujete mapy a řeknete, odkud a kam chcete jet. Route 66 spočítá optimální trasu a několika způsoby, včetně hlasového, vás po ní naviguje.

Minulý týden jsme s Route 66 na CeBITu vyzkoušeli novou hlasovou navigaci, která komunikuje v češtině. Ještě o ní připravíme článek.

Problém je, že Route 66 je aplikace určená hlavně motoristům. I když má v nabídce možnost optimalizace trasy pro pěší turisty, používání s mobilem v ruce není úplně to pravé. Nemohu ani příliš doporučit pořizovat Route 66 jen kvůli mapě. Vyjde to zbytečně draho a práce s mapami ve vektorové grafice není příliš svižná.

   
V mapě je celá Velká Británie a Irsko • dvě různá měřítka • perspektivní pohled na mapu

Obrovskou výhodou je ale kvalitní databáze měst, ulic a popisných čísel. Jsou zde rovněž turisticky zajímavá místa a zájmové body: např. restaurace apod. K nim se lze snadno nechat navést.

  
Plánování cesty • vypočtená trasa • jeden ze způsobů navigace

Program: Route 66
Cena: liší se podle konfigurace
Další informace: Digital Media a naše recenze

TomTom CityMaps

Tento program nabízí v podstatě stejné funkce jako Route 66. Má jen trochu jiné grafické prostředí a práce s ním mi připadla trochu rychlejší. Mohlo to ale být Nokií 6630, na které jsem jej zkoušel a která je svižnější než ostatní smartphony této řady.

Poznámka: Zdá se, že TomTom už tento produkt nenabízí a novou verzi ještě neprodává

Program: TomTom CityMaps
Cena: nezjištěna
Další informace: TomTom

London Street Map

Tato aplikace na rozdíl od předchozích dvou neslouží pro navigaci, neumí najít trasu mezi dvěma zadanými místy. Je to ale perfektní náhrada autoatlasu: zobrazení připomíná opravdovou mapu, práce s programem je rychlá a nechybí ani vyhledávání ulic.

London Street Map jsem si nakonec i koupil, i když 19 dolarů za střed Londýna (100 čtverečních kilometrů) je trochu dost na to, že se jedná v podstatě o obrázek papírové mapy doplněný databází ulic. Nic výhodnějšího jsem ale nenašel, takže jsem se smířil. Existuje také rozšířená verze, která pokrývá 400 kilometrů čtverečních a stojí 30 dolarů.

    
Hledání ulice • výsledek se napřed ukáže na základní mapě • potom v detailu •
pohyb mapou • některé texty jsou už nezřetelné

Program: London Street Map
Cena: 19 nebo 30 dolarů podle rozsahu
Další informace: Lumisoft


Průvodce a UIQ

Žádný použitelný průvodce pro Symbian Series 60 jsem bohužel nenašel. Musím proto závidět majitelům Sony Ericssonů se Symbianem UIQ, pro které se zrovna před několika dny objevila aplikace Rough Guide Map London (20 dolarů). Přesně tohle bych potřeboval, protože průvodce z edice Rough Guide jsou opravdu skvělé.

Pro Symbian UIQ je také k dispozici aplikace Tube London Pro (28 dolarů), která kombinuje navigaci v podzemní dráze spolu s bitmapovou mapou Londýna. Anebo také program London Jubilee Walkway Guide (14 dolarů) s nejlepšími procházkami.

Počasí

Při cestování je velmi důležité počasí a i v tomto případě dokáže pomoci smartphone se Symbianem. Můžete začít aplikací Weather (zdarma), která ale ukáže pouze aktuální počasí, nenabízí předpověď. V tomto ohledu je mnohem lepší Weather Center s týdenní předpovědí, musíte za ni ale zaplatit 15 dolarů.

   
Weather ukáže jen aktuální počasí • Weather Center zná i předpověď

Diskuze (16) Další článek: Samsung D600: nová vlajková loď na vlastní oči

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Series, Rozšířená verze, Papírový dokument, Londýn, Smartphone, Neocenitelný pomocník, Plnohodnotný konkurent


Určitě si přečtěte