Povinné USB-C zase o krok blíž. Návrh postoupil Evropským parlamentem a nově zahrnuje i notebooky

  • Za jednotný dobíjecí konektor byl v Evropě zvolen USB-C
  • Výrobci jej budou muset použít ve veškeré osobní elektronice
  • Návrh úspěšně prošel dalším schvalováním, platit má za dva roky

Oživeno 21. dubna 2022:

Návrh povinně používaného konektoru typu USB-C v osobní elektronice se opět posunul blíž realizaci. Ve středu 20. dubna 2022 návrh schválil výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, a to vcelku jednoznačně. Pro povinné použití konektoru USB-C ve smartphonech, tabletech, digitálních kamerách a dalších elektronice hlasovalo 43 členů Evropského parlamentu, pouze 2 byli proti.

Klepněte pro větší obrázek
Výbor Evropského parlamentu rozhodl jasně. Pokud návrh projde i posledním jednáním v květnu, budou se muset výrobci připravit na povinné USB-C.

Návrh byl nově rozšířen i o další zařízení, jako jsou přenosné herní konzole a laptopy. Nyní už celý návrh čeká pouze finální jednání v Evropském parlamentu, které proběhne v květnu 2022. Pokud dojde i zde ke schválení, budou moci europoslanci začít jednat s jednotlivými vládami zemí EU a také se samotnými výrobci. 

Členové Evropského parlamentu také chtějí, aby výrobci u nových produktů začali poskytovat jasné a srozumitelné informace o možnostech nabíjení a také to, zda balení přístroje obsahuje nabíjecí adaptér. To by podle nich mělo spotřebitelům usnadnit výběr. Nově se chtějí také zaměřit na populární bezdrátové dobíjení, u nějž by Evropská komise do konce roku 2026 rovněž měla předložit návrh na sjednocení používaných technologií.


Původní článek vyšel 26. ledna 2022 s následujícím titulkem:

Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

Před necelým půl rokem přišla Evropská komise s návrhem na jednotný typ konektoru pro nabíječky ke smartphonům a další osobní elektronice. „Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku,“ prohlásila tehdy místopředsedkyně EK pro digitalizaci Margrethe Vestagerová.

Komise za onen sjednocený konektor vzhledem k nejširšímu rozšíření a funkčním možnostem vybrala typ USB-C. Ten už nyní velká část výrobců smartphonů, notebooků, tabletů i další elektroniky používá. Ostatní se budou muset – minimálně na trzích zemí EU – přizpůsobit.

Na přechod bude dost času

Za největšího odpůrce jednotného dobíjení je považován Apple, který ve svých iPhonech používá proprietární konektor Lightning a na konto návrhu EK prohlásil, že „řešení komise brzdí inovace namísto toho, aby je podporovalo“ a že rozhodnutí (pokud by bylo přijato) „poškodí spotřebitele v Evropě, ale i po celém světě“.

Následky pro spotřebitele jistě nebudou tak katastrofické, jak to Apple ve svých předpovědích vykresluje, ačkoli mnoho příslušenství je dnes vyráběno právě na míru applovskému Lightningu. Návrh EK se nicméně v těchto dnech dostává do další fáze, kdy jej členské země posvětily a předají k dalšímu projednání Evropskému parlamentu.

Pokud bude návrh komise EP přijat a schválen Radou, začne běžet přechodné období v délce 24 měsíců, během kterých budou muset výrobci zařízení na území EU naplnit literu nařízení – tzn. prodávat zařízení s nabíjecím USB-C konektorem, neomezovat rychlost nabíjení (pokud to povaha zařízení nevyžaduje), prodávat nabíječky zvlášť od samotných zařízení a pro spotřebitele uvádět přehledné informace o nabíjení a jeho rychlosti.

Komise reaguje na problémy pro spotřebitele a životní prostředí tím, že od roku 2009 podporuje společné řešení pro nabíjení mobilních telefonů a podobných elektronických zařízení. Poprvé Komise zprostředkovala dobrovolnou dohodu výrobního odvětví v roce 2009; jejím výsledkem bylo přijetí prvního memoranda o porozumění a snížení počtu dosavadních řešení pro nabíjení mobilních telefonů na trhu ze 30 na 3 (USB-C, microUSB, Lightning).

Nabíječky to začaly. Co se dá z balení telefonů ještě odstranit?

Diskuze (143) Další článek: Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Témata článku: USB-C, Nabíjení, Evropská unie, EU, Konektor, Evropská komise, Lightning, Regulace, Jednotná nabíječka, Vestagerová, Návrh, Elektronika, Rada, Notebook, Evropský parlament, Mir, Nabíječka, Zařízení, Výrobce, Spotřebitel, Evropa, LightninguSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída