Oživeno 21. dubna 2022:
Návrh povinně používaného konektoru typu USB-C v osobní elektronice se opět posunul blíž realizaci. Ve středu 20. dubna 2022 návrh schválil výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, a to vcelku jednoznačně. Pro povinné použití konektoru USB-C ve smartphonech, tabletech, digitálních kamerách a dalších elektronice hlasovalo 43 členů Evropského parlamentu, pouze 2 byli proti.

Výbor Evropského parlamentu rozhodl jasně. Pokud návrh projde i posledním jednáním v květnu, budou se muset výrobci připravit na povinné USB-C.
Návrh byl nově rozšířen i o další zařízení, jako jsou přenosné herní konzole a laptopy. Nyní už celý návrh čeká pouze finální jednání v Evropském parlamentu, které proběhne v květnu 2022. Pokud dojde i zde ke schválení, budou moci europoslanci začít jednat s jednotlivými vládami zemí EU a také se samotnými výrobci.
Členové Evropského parlamentu také chtějí, aby výrobci u nových produktů začali poskytovat jasné a srozumitelné informace o možnostech nabíjení a také to, zda balení přístroje obsahuje nabíjecí adaptér. To by podle nich mělo spotřebitelům usnadnit výběr. Nově se chtějí také zaměřit na populární bezdrátové dobíjení, u nějž by Evropská komise do konce roku 2026 rovněž měla předložit návrh na sjednocení používaných technologií.
Původní článek vyšel 26. ledna 2022 s následujícím titulkem:
Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu
Před necelým půl rokem přišla Evropská komise s návrhem na jednotný typ konektoru pro nabíječky ke smartphonům a další osobní elektronice. „Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku,“ prohlásila tehdy místopředsedkyně EK pro digitalizaci Margrethe Vestagerová.
Komise za onen sjednocený konektor vzhledem k nejširšímu rozšíření a funkčním možnostem vybrala typ USB-C. Ten už nyní velká část výrobců smartphonů, notebooků, tabletů i další elektroniky používá. Ostatní se budou muset – minimálně na trzích zemí EU – přizpůsobit.
Na přechod bude dost času
Za největšího odpůrce jednotného dobíjení je považován Apple, který ve svých iPhonech používá proprietární konektor Lightning a na konto návrhu EK prohlásil, že „řešení komise brzdí inovace namísto toho, aby je podporovalo“ a že rozhodnutí (pokud by bylo přijato) „poškodí spotřebitele v Evropě, ale i po celém světě“.
Následky pro spotřebitele jistě nebudou tak katastrofické, jak to Apple ve svých předpovědích vykresluje, ačkoli mnoho příslušenství je dnes vyráběno právě na míru applovskému Lightningu. Návrh EK se nicméně v těchto dnech dostává do další fáze, kdy jej členské země posvětily a předají k dalšímu projednání Evropskému parlamentu.
Pokud bude návrh komise EP přijat a schválen Radou, začne běžet přechodné období v délce 24 měsíců, během kterých budou muset výrobci zařízení na území EU naplnit literu nařízení – tzn. prodávat zařízení s nabíjecím USB-C konektorem, neomezovat rychlost nabíjení (pokud to povaha zařízení nevyžaduje), prodávat nabíječky zvlášť od samotných zařízení a pro spotřebitele uvádět přehledné informace o nabíjení a jeho rychlosti.
Komise reaguje na problémy pro spotřebitele a životní prostředí tím, že od roku 2009 podporuje společné řešení pro nabíjení mobilních telefonů a podobných elektronických zařízení. Poprvé Komise zprostředkovala dobrovolnou dohodu výrobního odvětví v roce 2009; jejím výsledkem bylo přijetí prvního memoranda o porozumění a snížení počtu dosavadních řešení pro nabíjení mobilních telefonů na trhu ze 30 na 3 (USB-C, microUSB, Lightning).
Nabíječky to začaly. Co se dá z balení telefonů ještě odstranit?