Povinný USB-C konektor schválila i česká vláda. Známe datum, od kdy na jednotnou nabíječku musí přejít všichni

 • Za jednotný dobíjecí konektor byl v Evropě zvolen USB-C
 • Výrobci jej budou muset použít ve veškeré osobní elektronice
 • Návrh odsouhlasila i Vláda ČR, nejdřív se bude týkat telefonů

Oživeno 13. července 2023 | Zavedení jednotného nabíjecího konektoru pro smartphony a další osobní elektroniku v zemích EU se blíží. Dnes původní návrh Evropské komise posvětila také Vláda ČR, na Twitteru o tom informoval ministr Petr Hladík. Používat se budou konektory a kabely s koncovkou typu USB-C.

Jak upřesnil ministr životního prostředí, sjednocení nabíjecího konektoru neznamená automaticky povinnost přikládat adaptér rovnou do balení s telefonem: „Lidé si ho pořídí jen v případě, kdy ho opravdu potřebují, a tím se sníží i elektronický odpad,“ dodal Hladík. Výrobci elektroniky dostanou dostatečnou lhůtu na to, aby USB-C konektorem nově prodávaná zařízení vybavili. U smartphonů, kde povinnost začne platit na konci příštího roku, používá USB-C konektor drtivá většina výrobců už nyní, výjimkou je z velkých výrobců pouze Apple.

Návrh na jednotný nabíjecí port představila Evropská komise už v roce 2021. Její iniciativa postupně prošla hlasováním členských zemí i europarlamentem. Nyní už zbývá jen implementace na úrovni jednotlivých národních států. Nařízení se netýká jen telefonů a tabletů, ale i další osobní elektroniky. Nejdelší lhůtu na implementaci USB-C konektorů dostanou výrobci notebooků.

Od kdy se musí začít používat povinně USB-C:

28. prosince 2024 pro tyto typy nově prodávaných zařízení:

 • kapesní mobilní telefony
 • tablety
 • digitální fotoaparáty
 • sluchátka
 • náhlavní soupravy
 • ruční videoherní konzole
 • přenosné reproduktory
 • elektronické čtečky
 • klávesnice
 • myši
 • přenosná navigační zařízení
 • bezdrátová sluchátka do uší

28. dubna 2026 pro tyto typy nově prodávaných zařízení:

 • laptopy (notebooky)

Zdroj: Úřední věstník EU


Oživeno 20. prosince 2022 | Nedávno vydaná aktualizovaná Směrnice EU obsahuje mimo jiné údaj klíčový pro všechny výrobce osobní elektroniky, kteří chtějí svá zařízení prodávat v zemích Evropské unie. Od roku 2024, resp. nejpozději od roku 2026 musí k nabíjení používat jednotný konektor USB-C.

Stanovena byla konkrétní dvě data, od kdy nařízení začíná platit. Pro smartphony, tablety, sluchátka a další drobnější elektroniku je to 28. prosince 2024. Pro notebooky je stanoveno pozdější datum 28. dubna 2026. Nařízení nemá retroaktivní účinek, tzn. týká se pouze nově uvedených, resp. prodávaných zařízení od daného data, nikoli všech zařízení tou dobou již rozšířených mezi zákazníky.

Směrnice pamatuje také na technologii rychlého dobíjení, která se v posledních letech u jednotlivých výrobců začala od standardu Power Delivery „rozjíždět“ na různé strany. Své vlastní řešení má například Huawei/Honor, Oppo/OnePlus a další. Nezřídka se může stát, že pokud rychlou nabíječku jednoho výrobce použijete k telefonu jiné značky, dobíjí se mnohem pomaleji.

Klepněte pro větší obrázek
Taková směsice konektorů za dva roky (alespoň v EU) skončí. Používat se bude USB-C prakticky ve všech typech zařízení

Tomuto zamezí nové nařízení, které říká, že pokud dané zařízení podporuje nabíjecí příkon alespoň 15 W, musí být kompatibilní se standardem Power Delivery, neboli USB-PD. Ten je schopen dodat příkon až 100 W, takže výrobci mají dostatečný prostor osadit technologii rychlého dobíjení s požadovaným výkonem. To také naznačuje, že experimenty s co nejvyšší rychlostí dobíjení na vlastní technologii se výrobcům nebudou vyplácet. Organizace spravující standard USB navíc už vyvinula aktualizovanou specifikaci, která do budoucna umožní přes USB-C dodávat příkon až 240 W.

Jiné než kabelové dobíjení zatím Evropská komise nesjednocuje, ale všímá si i možnosti bezdrátového dobíjení. Nejpozději do 28. prosince 2024 chce stanovit standard, na kterém bude potřeba sjednotit i bezdrátové nabíjení. Zde ale trh zdaleka není tak roztříštěný, většina zařízení schopných bezdrátového dobíjení používá technologii konsorcia WPC známou jako Qi.


Oživeno 4. října 2022 | Evropský parlament dnešním hlasováním definitivně schválil sjednocení nabíječek u telefonů, tabletů a dalších přenosných zařízení. Pro přijetí bylo 602 hlasů, proti pouze třináct. Nová pravidla budou na území EU platit od podzimu roku 2024, tedy za 24 měsíců od jejich odhlasování. Součástí nového nařízení jsou i notebooky, výrobci však mají čas na zavedení jednotných nabíječek až do konce roku 2026.

Poslední fázi rozprav před dnešním hlasováním ozdobilo výmluvné gesto. Maltský europoslanec, který formoval konečně znění normy, u řečnického pultíku zvedl nad hlavou klubko adaptérů a kabelů se slovy: „Toto už je minulost“. Následně ukázal jednu nabíječku s USB-C a dodal: „Toto je současnost“.

EU tak konečně učinila krok správným směrem. Od sjednocení nabíjecího konektoru se slibuje úspora až 1 000 tun elektronického odpadu ročně. Zaznívají však i kritické hlasy, podle nichž trvalo sjednocení nabíječek až neúměrně dlouho. Nejhlasitějším kritikem sjednocených nabíjecích konektorů v Evropě byl dlouhodobě Apple. I ten se však za dva roky bude muset novým pravidlům podvolit. V opačném případě by na území EU nemohl prodávat iPhony a iPady.


Oživeno 7. června 2022 | Tak a je rozhodnuto. Evropský parlament i Evropská komise se dnes dohodly na přijetí zákona, který udělí výrobcům spotřební elektroniky povinnost používat standardizovaný konektor USB-C.

Nařízení vejde v platnost na podzim roku 2024 a týkat se bude všech chytrých telefonů, tabletů, čteček, sluchátek, konzolí, reproduktorů a fotoaparátů prodávaných v zemích EU. Stávající zařízení úpravou zákona nijak zasažena nebudou.

Ode dne, kdy nové požadavky vejdou v platnost, dostanou výrobci lhůtu 40 měsíců, aby na jednotný konektor přizpůsobili také všechny notebooky.

Zákazníci budou mít nově na výběr, zda chtějí přístroj koupit s adaptérem v balení, nebo bez něj. Kromě toho budou muset také zpřístupnit technologie rychlého nabíjení, aby spotřebitelé mohli svá zařízení rychle dobít jakoukoliv kompatibilní nabíječkou.


Nejoblíbenější telefony s konektorem USB-C

Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 89 obchodů za ceny od 24 995 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 128GB Apple iPhone 15 128GB
nabízí 89 obchodů za ceny od 19 350 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G 8GB/256GB
nabízí 67 obchodů za ceny od 7 179 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 13 Pro 8GB/256GB
nabízí 58 obchodů za ceny od 5 599 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 13 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 13 8GB/256GB
nabízí 80 obchodů za ceny od 4 390 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené telefony s USB-C


Evropská komise si od nového zákona slibuje zjednodušení anabází s nabíjením, ale také zelenější nakládání s materiálem a snížení objemu produkovaného elektroodpadu. Tím, že spotřebitel bude jasně vědět, s jakou nabíječkou je jeho zařízení kompatibilní, by se mělo ročně ušetřit až 250 milionů eur za nadbytečné nákupy dalších nabíjecích adaptérů. To by mělo odhadem ušetřit až 11 000 tun elektronického odpadu za rok.

Loni v srpnu jsme se ptali čtenářů Živě v anketě, jak se jim záměr EU zamlouvá. Zde jsou výsledky:


Povinné USB-C zase o krok blíž. Návrh postoupil Evropským parlamentem a nově zahrnuje i notebooky

Oživeno 21. dubna 2022 | Návrh povinně používaného konektoru typu USB-C v osobní elektronice se opět posunul blíž realizaci. Ve středu 20. dubna 2022 návrh schválil výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, a to vcelku jednoznačně. Pro povinné použití konektoru USB-C ve smartphonech, tabletech, digitálních kamerách a dalších elektronice hlasovalo 43 členů Evropského parlamentu, pouze 2 byli proti.

Klepněte pro větší obrázek
Výbor Evropského parlamentu rozhodl jasně. Pokud návrh projde i posledním jednáním v květnu, budou se muset výrobci připravit na povinné USB-C.

Návrh byl nově rozšířen i o další zařízení, jako jsou přenosné herní konzole a laptopy. Nyní už celý návrh čeká pouze finální jednání v Evropském parlamentu, které proběhne v květnu 2022. Pokud dojde i zde ke schválení, budou moci europoslanci začít jednat s jednotlivými vládami zemí EU a také se samotnými výrobci. 

Členové Evropského parlamentu také chtějí, aby výrobci u nových produktů začali poskytovat jasné a srozumitelné informace o možnostech nabíjení a také to, zda balení přístroje obsahuje nabíjecí adaptér. To by podle nich mělo spotřebitelům usnadnit výběr. Nově se chtějí také zaměřit na populární bezdrátové dobíjení, u nějž by Evropská komise do konce roku 2026 rovněž měla předložit návrh na sjednocení používaných technologií.


Původní článek vyšel 26. ledna 2022 s následujícím titulkem:

Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

Před necelým půl rokem přišla Evropská komise s návrhem na jednotný typ konektoru pro nabíječky ke smartphonům a další osobní elektronice. „Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku,“ prohlásila tehdy místopředsedkyně EK pro digitalizaci Margrethe Vestagerová.

Komise za onen sjednocený konektor vzhledem k nejširšímu rozšíření a funkčním možnostem vybrala typ USB-C. Ten už nyní velká část výrobců smartphonů, notebooků, tabletů i další elektroniky používá. Ostatní se budou muset – minimálně na trzích zemí EU – přizpůsobit.

Na přechod bude dost času

Za největšího odpůrce jednotného dobíjení je považován Apple, který ve svých iPhonech používá proprietární konektor Lightning a na konto návrhu EK prohlásil, že „řešení komise brzdí inovace namísto toho, aby je podporovalo“ a že rozhodnutí (pokud by bylo přijato) „poškodí spotřebitele v Evropě, ale i po celém světě“.

Následky pro spotřebitele jistě nebudou tak katastrofické, jak to Apple ve svých předpovědích vykresluje, ačkoli mnoho příslušenství je dnes vyráběno právě na míru applovskému Lightningu. Návrh EK se nicméně v těchto dnech dostává do další fáze, kdy jej členské země posvětily a předají k dalšímu projednání Evropskému parlamentu.

Pokud bude návrh komise EP přijat a schválen Radou, začne běžet přechodné období v délce 24 měsíců, během kterých budou muset výrobci zařízení na území EU naplnit literu nařízení – tzn. prodávat zařízení s nabíjecím USB-C konektorem, neomezovat rychlost nabíjení (pokud to povaha zařízení nevyžaduje), prodávat nabíječky zvlášť od samotných zařízení a pro spotřebitele uvádět přehledné informace o nabíjení a jeho rychlosti.

Komise reaguje na problémy pro spotřebitele a životní prostředí tím, že od roku 2009 podporuje společné řešení pro nabíjení mobilních telefonů a podobných elektronických zařízení. Poprvé Komise zprostředkovala dobrovolnou dohodu výrobního odvětví v roce 2009; jejím výsledkem bylo přijetí prvního memoranda o porozumění a snížení počtu dosavadních řešení pro nabíjení mobilních telefonů na trhu ze 30 na 3 (USB-C, microUSB, Lightning).

Nabíječky to začaly. Co se dá z balení telefonů ještě odstranit?

Diskuze (477) Další článek: Google chce změnit režim Letadlo. U Androidů se zapne automaticky, Wi-Fi a Bluetooth nijak neovlivní

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , Směrnice EU, Elektronika, Lightningu, Mir, Vláda ČR, Spotřebitel, Návrh, USB-PD, Rada, Nabíječka, Podzim, Evropa, Evropský parlament, Zařízení, Příkon