Rozhodnuto. Výrobci musí v EU povinně přejít na nabíječky s USB-C. Ano, i Apple

  • Za jednotný dobíjecí konektor byl v Evropě zvolen USB-C
  • Výrobci jej budou muset použít ve veškeré osobní elektronice
  • Návrh prošel finálním hlasováním, bude platit za dva roky

Oživeno 4. října | Evropský parlament dnešním hlasováním definitivně schválil sjednocení nabíječek u telefonů, tabletů a dalších přenosných zařízení. Pro přijetí bylo 602 hlasů, proti pouze třináct. Nová pravidla budou na území EU platit od podzimu roku 2024, tedy za 24 měsíců od jejich odhlasování. Součástí nového nařízení jsou i notebooky, výrobci však mají čas na zavedení jednotných nabíječek až do konce roku 2026.

Poslední fázi rozprav před dnešním hlasováním ozdobilo výmluvné gesto. Maltský europoslanec, který formoval konečně znění normy, u řečnického pultíku zvedl nad hlavou klubko adaptérů a kabelů se slovy: „Toto už je minulost“. Následně ukázal jednu nabíječku s USB-C a dodal: „Toto je současnost“.

EU tak konečně učinila krok správným směrem. Od sjednocení nabíjecího konektoru se slibuje úspora až 1 000 tun elektronického odpadu ročně. Zaznívají však i kritické hlasy, podle nichž trvalo sjednocení nabíječek až neúměrně dlouho. Nejhlasitějším kritikem sjednocených nabíjecích konektorů v Evropě byl dlouhodobě Apple. I ten se však za dva roky bude muset novým pravidlům podvolit. V opačném případě by na území EU nemohl prodávat iPhony a iPady.


Oživeno 7. června | Tak a je rozhodnuto. Evropský parlament i Evropská komise se dnes dohodly na přijetí zákona, který udělí výrobcům spotřební elektroniky povinnost používat standardizovaný konektor USB-C.

Nařízení vejde v platnost na podzim roku 2024 a týkat se bude všech chytrých telefonů, tabletů, čteček, sluchátek, konzolí, reproduktorů a fotoaparátů prodávaných v zemích EU. Stávající zařízení úpravou zákona nijak zasažena nebudou.

Ode dne, kdy nové požadavky vejdou v platnost, dostanou výrobci lhůtu 40 měsíců, aby na jednotný konektor přizpůsobili také všechny notebooky.

Zákazníci budou mít nově na výběr, zda chtějí přístroj koupit s adaptérem v balení, nebo bez něj. Kromě toho budou muset také zpřístupnit technologie rychlého nabíjení, aby spotřebitelé mohli svá zařízení rychle dobít jakoukoliv kompatibilní nabíječkou.


Nejoblíbenější telefony s konektorem USB-C

Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 6 679 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB
nabízí 95 obchodů za ceny od 7 840 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 11S 6GB/128GB Xiaomi Redmi Note 11S 6GB/128GB
nabízí 71 obchodů za ceny od 5 349 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
nabízí 99 obchodů za ceny od 4 588 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A52s 5G A528B 6GB/128GB Samsung Galaxy A52s 5G A528B 6GB/128GB
nabízí 91 obchodů za ceny od 7 930 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené telefony s USB-C


Evropská komise si od nového zákona slibuje zjednodušení anabází s nabíjením, ale také zelenější nakládání s materiálem a snížení objemu produkovaného elektroodpadu. Tím, že spotřebitel bude jasně vědět, s jakou nabíječkou je jeho zařízení kompatibilní, by se mělo ročně ušetřit až 250 milionů eur za nadbytečné nákupy dalších nabíjecích adaptérů. To by mělo odhadem ušetřit až 11 000 tun elektronického odpadu za rok.

Loni v srpnu jsme se ptali čtenářů Živě v anketě, jak se jim záměr EU zamlouvá. Zde jsou výsledky:


Povinné USB-C zase o krok blíž. Návrh postoupil Evropským parlamentem a nově zahrnuje i notebooky

Oživeno 21. dubna 2022 | Návrh povinně používaného konektoru typu USB-C v osobní elektronice se opět posunul blíž realizaci. Ve středu 20. dubna 2022 návrh schválil výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, a to vcelku jednoznačně. Pro povinné použití konektoru USB-C ve smartphonech, tabletech, digitálních kamerách a dalších elektronice hlasovalo 43 členů Evropského parlamentu, pouze 2 byli proti.

Klepněte pro větší obrázek
Výbor Evropského parlamentu rozhodl jasně. Pokud návrh projde i posledním jednáním v květnu, budou se muset výrobci připravit na povinné USB-C.

Návrh byl nově rozšířen i o další zařízení, jako jsou přenosné herní konzole a laptopy. Nyní už celý návrh čeká pouze finální jednání v Evropském parlamentu, které proběhne v květnu 2022. Pokud dojde i zde ke schválení, budou moci europoslanci začít jednat s jednotlivými vládami zemí EU a také se samotnými výrobci. 

Členové Evropského parlamentu také chtějí, aby výrobci u nových produktů začali poskytovat jasné a srozumitelné informace o možnostech nabíjení a také to, zda balení přístroje obsahuje nabíjecí adaptér. To by podle nich mělo spotřebitelům usnadnit výběr. Nově se chtějí také zaměřit na populární bezdrátové dobíjení, u nějž by Evropská komise do konce roku 2026 rovněž měla předložit návrh na sjednocení používaných technologií.


Původní článek vyšel 26. ledna 2022 s následujícím titulkem:

Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

Před necelým půl rokem přišla Evropská komise s návrhem na jednotný typ konektoru pro nabíječky ke smartphonům a další osobní elektronice. „Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku,“ prohlásila tehdy místopředsedkyně EK pro digitalizaci Margrethe Vestagerová.

Komise za onen sjednocený konektor vzhledem k nejširšímu rozšíření a funkčním možnostem vybrala typ USB-C. Ten už nyní velká část výrobců smartphonů, notebooků, tabletů i další elektroniky používá. Ostatní se budou muset – minimálně na trzích zemí EU – přizpůsobit.

Na přechod bude dost času

Za největšího odpůrce jednotného dobíjení je považován Apple, který ve svých iPhonech používá proprietární konektor Lightning a na konto návrhu EK prohlásil, že „řešení komise brzdí inovace namísto toho, aby je podporovalo“ a že rozhodnutí (pokud by bylo přijato) „poškodí spotřebitele v Evropě, ale i po celém světě“.

Následky pro spotřebitele jistě nebudou tak katastrofické, jak to Apple ve svých předpovědích vykresluje, ačkoli mnoho příslušenství je dnes vyráběno právě na míru applovskému Lightningu. Návrh EK se nicméně v těchto dnech dostává do další fáze, kdy jej členské země posvětily a předají k dalšímu projednání Evropskému parlamentu.

Pokud bude návrh komise EP přijat a schválen Radou, začne běžet přechodné období v délce 24 měsíců, během kterých budou muset výrobci zařízení na území EU naplnit literu nařízení – tzn. prodávat zařízení s nabíjecím USB-C konektorem, neomezovat rychlost nabíjení (pokud to povaha zařízení nevyžaduje), prodávat nabíječky zvlášť od samotných zařízení a pro spotřebitele uvádět přehledné informace o nabíjení a jeho rychlosti.

Komise reaguje na problémy pro spotřebitele a životní prostředí tím, že od roku 2009 podporuje společné řešení pro nabíjení mobilních telefonů a podobných elektronických zařízení. Poprvé Komise zprostředkovala dobrovolnou dohodu výrobního odvětví v roce 2009; jejím výsledkem bylo přijetí prvního memoranda o porozumění a snížení počtu dosavadních řešení pro nabíjení mobilních telefonů na trhu ze 30 na 3 (USB-C, microUSB, Lightning).

Nabíječky to začaly. Co se dá z balení telefonů ještě odstranit?

Diskuze (406) Další článek: Na barvě telefonu záleží. Motorola si nechá poradit, které odstíny nejvíc táhnou

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: USB-C, EU, Nabíjení, Evropská unie, Konektor, Evropská komise, Regulace, Lightning, Jednotná nabíječka, Notebook, Rada, Elektronika, Mir, Spotřebitel, Nabíječka, Lightningu, Vestagerová, Výrobce, Zařízení, Podzim, Evropa, Návrh, Evropský parlamentVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Jeho telefon bez vazeb na Google se pomalu chystá do prodeje

Martin Chroust
Android 11SmartphonyBezpečnost
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

** V Číně proběhla premiéra telefonu Redmi Note 12 ** Novinky jsou hned čtyři, nezajímavější je Discovery Edition ** Nabídne 200Mpx foťák a rekordní 210W rychlodobíjení

Martin Chroust
200 MpxRychlé nabíjeníSmartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě