Jednu bitvu prohrál, ale válka ani zdaleka nekončí. Epic si stěžuje na Apple u Evropské komise

Jednu bitvu prohrál, ale válka ani zdaleka nekončí. Epic si stěžuje na Apple u Evropské komise

Herní studio Epic Games (Fortnite, Gears of War, Unreal Tournament, ale také Unreal Engine, na kterém staví tisíce dalších her) se pustilo do dalšího boje s Applem. Podle serveru Business Insider podal Epic stížnost u generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise. Jde o další z řady právních kroků, které firma podnikla. Zpráva přichází po prvním dílčím vítězství Applu:

„Prostřednictvím řady pečlivě navržených protisoutěžních kroků poškodila společnost Apple naši konkurenceschopnost a možnosti distribuce našich produktů,“ uvádí Epic Games v prohlášení, které zveřejnil na svých stránkách. „Spotřebitelé mají právo instalovat aplikace ze zdrojů podle jejich rozhodnutí a vývojáři mají právo soutěžit na férovém trhu,“ dodal v prohlášení šéf formy Tim Sweeney.

Apple s obviněními nesouhlasí. „Epic byl jedním z nejúspěšnějších vývojářů v App Store a vyrostl v multimiliardový obchod, který oslovoval a stále oslovuje miliony zákazníků systému iOS po celém světě, včetně EU. Epic však využil situace a poskytl hráčům vlastní platební systém, čímž porušil naše pravidla a pokyny v rámci App Store, které platí stejně pro každého vývojáře a chrání uživatele iOS.“ Chování Epiku udělalo ze zákazníků pouhé „pěšáky“ v této „válce“. Těšíme se, až všechny naše argumenty vůči Epiku budeme moci oznámit Evropské komisi,“ uvedl v reakci Apple.

Válka o peníze

Spor obou společností trvá už od loňského srpna. Tehdy umožnil Epic hráčům používat vlastní platební systém, čímž se vzepřel jednomu z pravidel App Storu, které vyžaduje používání výhradně platebního systém od Applu.

Postup Applu byl očekávaný. Úspěšná a vysoce oblíbená multiplayerová hra Fortnite zmizela z App Storu. Epic podal na Apple žalobu ve které tvrdil, že společnost ukládá vývojářům nepřiměřená omezení. Tahanice nepolevily ani během podzimu. Po vytvoření hashtagu #FreeFortnite a vyzvě hráčům, aby dali najevo nespokojenost, podala herní společnost v listopadu další žalobu na Apple. Tentokrát v Austrálii.

„Stejně jako v případě žaloby podané ve Spojených státech se snažíme ukončit monopolní zásady distribuce aplikací společnosti Apple, které potlačují konkurenci a ohrožují schopnost vývojářů inovovat a vytvářet nové druhy her, aplikací a dalších projektů,“ uvedl tehdy Epic.

Epic a Apple směřují k velké válce, která vypukne v květnu zahájením soudního procesu. Zúčastnit se mají i nejvýše postavení zástupci obou stran – generální ředitel Applu Tim Cook a generální ředitel Epic Games Tim Sweeney.

Diskuze (3) Další článek: Potvrzeno: Huawei Mate X2 bude ohýbací skládačka s displejem dovnitř

Témata článku: Apple, Aplikace, Kauzy, Evropská komise, Žaloba, USA, Evropská unie, Hry, Tim Cook, Fortnite, Soudní spory, Austrálie, Gears of War, Files, Business Insider, EPIC Games, Unreal engine, Epic, Vývojář, App Store, Válka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40