Jak by vypadalo MeeGo, kdyby Nokia neukončila jeho vývoj po spolčení s Microsoftem? Na to do jisté míry odpoví smartphone Jolla se Sailfish OS.
Jolla je mezi současnými smartphony tak trochu kuriozita. Rozhodně nepatří mezi masově prodávané telefony, v nabídkách obchodů s elektronikou ji nenajdete. Ani po hardwarové stránce to není nijak zvlášť zajímavý telefon. Výbavou se řadí do střední třídy a neobsahuje parametry, které by nás nějak oslnily. Vše zajímavé se však točí okolo původu telefonu, jeho designu a hlavně použitého operačního systému.




Není tajemstvím, že za vznikem smartphonu Jolla s operačním systémem Sailfish OS stojí bývalí zaměstnanci Nokie, kteří pracovali na vývoji platformy MeeGo. Po změně strategie a oznámení partnerství s Microsoftem v roce 2011 byl vývoj MeeGo zcela zastaven. Nokia postupně propustila celou řadu vývojářů. Část z nich vstoupila do nově založeného projektu Jolla Ltd. s ústředím ve finských Helsinkách a pokračovala v práci na open-source linuxové mobilní platformě nazývané nově jako Sailfish OS.
Smartphone Jolla je tak vlastně spíše referenčním zařízením, které slouží pro testování platformy Sailfish OS. Zajímají se o něj vývojáři, nejrůznější mobilní nadšenci, ale také konzervativní uživatelé, kteří se nikdy tak úplně nesmířili s tím, že prakticky celý trh se smartphony ovládly asijské firmy. Jolla je jako jedna z mála stále z větší části evropským, konkrétně finským telefonem, i když výroba a kompletace zařízení probíhá jako dnes u většiny značek v Číně.
Ukázky prostředí:





Sailfish OS je přímým nástupcem platformy MeeGo (předtím i Maemo), od které přebírá přímočaré ovládání pomocí tahových gest a přehlednou jednoduchost. V aktuální verzi systému jsou některé funkce možná až příliš očesané, na limity v používání ale narazí opravdu spíše vývojář než běžný uživatel. Na klasické potřeby požadované od současných smartphonů Jolla bohatě postačuje, i když samozřejmě nejde o žádné high-end zařízení. Jollu je potřeba chápat jako alternativu k současné nabídce a hlavně další nový směr, kterým by se smartphony mohly ubírat. Ani přes kvality systému se však nedá očekávat, že by Sailfish OS v dohledné době dosáhl významnějšího podílu na trhu mobilních platforem.
Ukázkové fotografie:



Designově atraktivní telefon Jolla obsahuje snímatelný zadní kryt. Základní barvou je bílá nebo černá. Jolla přišla s nápadem vyměnitelných krytů, které systém telefonu identifikuje a změní v souladu s barvou krytu témata a tapety v prostředí. Ani tento projekt nazvaný The Other Half (v překladu „druhá půlka“) není úplně původní. Stejným způsobem dokázala pomocí kontaktů v krytu rozpoznat jeho barvu např. i Nokia N79 už někdy v roce 2008. Na víc takových reminiscencí Nokie narazíte při delším používání telefonu.
Ukázkové video:
Jolla je zkrátka poctivý finský telefon, který díky platformě Sailfish OS hledí do budoucnosti mnohem sebevědoměji, než Nokia kolem roku 2010, kdy celé její portfolio stálo na Symbianu a firma pořádně nevěděla, co dál. Systém Sailfish je navíc kompatibilní s androidovým hardwarem a firma má v plánu nabízet ROM některým čínským výrobcům. Smartphone Jolla může zakoupit každý zájemce ze zemí EU na e-shopu firmy. Prodává se za 399 eur, což je po přepočtu a s přičtením poštovného zhruba 11 500 Kč.