Jsou nové podmínky 5G aukce zfušované? Některé body mohou být v rozporu s právem EU

Jsou nové podmínky 5G aukce zfušované? Některé body mohou být v rozporu s právem EU

Stopka pro dva roky pečlivě připravovanou a již opřipomínkovanou 5G aukci, kterou v lednu letošního roku Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) vystavilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), přinesla všeobecné rozčarování na telekomunikačním trhu. Došlo k výměně na postu předsedy Rady ČTÚ a narychlo se začaly přepracovávat podmínky, které tentokrát budou v souladu se zadáním od MPO, aby aukce nenabrala příliš velký skluz.

ČTÚ včera zveřejnil kompletní návrh nových podmínek (více zde). Vyjádřit se k nim během následujícího měsíce v rámci veřejných konzultací mohou všechny zainteresované subjekty. A mezi ty zcela jistě patří trojice stávajících operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, sdružených pod hlavičkou Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Operátoři si ještě před začátkem veřejných konzultací nechali vypracovat právní posudek na nové podmínky, který odhalil možné rozpory s evropským právem.

Podle renomované advokátní kanceláře Squire Patton Boggs podmínky obsahují řadu pravidel s potenciálem zásadně pokřivit soutěž na trhu. „Podmínky aukce, zejm. v části tzv. národního roamingu, se jeví jako deformující trh a mohou představovat nedovolenou veřejnou podporu,“ říká Hana Gawlasová, partner kanceláře Squire Patton Boggs.

Národní roaming jádrem sporu

Z právního posudku vyplývá, že zejména podmínky národního roamingu, který zajistí téměř okamžitý cenově regulovaný přístup k celostátnímu pokrytí a plnému výkonu sítě bez podstatných investic a bez motivace stát se skutečným etablovaným operátorem na trhu, jsou způsobilé představovat nedovolenou veřejnou podporu v rozporu s národními i evropskými právními předpisy.

Stávající operátoři se netají tím, že jsou ochotni se bránit u příslušných orgánů Evropské unie. „APMS připravuje rovněž zadání externího ekonomického posudku, který zanalyzuje dopad na tržní prostředí. Tyto posudky by pak mohly být využity u Evropské komise a dalších orgánů, aby se zabránilo protiprávnímu postupu,“ doplňuje Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Aukce kmitočtů 5G rozhodne o budoucnosti českého telekomunikačního trhu, službách pro české občany, podnikatele i průmysl v nadcházejících 15 letech. Pokud nebude provedena správně a korektně podle všech platných norem, nejen že poškodí českého spotřebitele, ale může znamenat i škody pro celý stát.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: ČEZ: „Zvažujeme účast v aukci 5G frekvencí“

Témata článku: Operátoři, Sítě 5G, Aukce, ČTÚ, Evropská komise, Roaming, APMS, Evropská unie, Rozpor, Rada ČTÚ, Nová podmínka, Jiří Grund, Operátor, Národní roaming


Určitě si přečtěte

Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace