K bezpečnosti se přidává použitelnost. Google Authenticator lze konečně přenést do jiného telefonu

Google Authenticator slouží ke generování jednorázových přihlašovacích klíčů k účtům chráněným dvoufázovým ověřením. V těchto dnech konečně získává možnost exportovat a následně importovat data do jiného zařízení, aniž byste museli všechny účty nastavovat ručně.

Nová funkce je zatím dostupná jen v aplikaci pro Android (Google Play), v menu hledejte položku Přenést účty. Na rozdíl od některých konkurenčních TOTP (např. Microsoft Authenticator) Google nepodporuje cloudovou zálohu nastavení. To je bezpečnější (data zůstávají lokálně v zařízení), ale také méně pohodlné řešení. Pokud ztratíte mobil s Authenticatorem, máte smůlu a budete muset projít všechny účty a dvoufázové ověření přenastavit.

Záloha s trikem

Google nastavení zašifruje do jednoho nebo více QR kódů, které pak načtete na druhém zařízení. Vhod to přijde ve chvíli, kdy si koupíte nový mobil a máte u sebe pořád i ten starý. Pokud byste nastavení chtěli zálohovat pro případ ztráty, budete si muset QR kód(y) někam uložit či vytisknout a importovat, až to budete potřebovat.

Google tvrdí, že k přenesení účtů potřebujete internet, osobně jsem ale vyzkoušel, že není potřeba. Oba mobily jsem přepnul do režimu letadlo a účty přenesl. Narazil jsem ale na jinou svízel. V Authenticatoru mám 18 účtů a Google jejich nastavení uložil do dvou QR kódů. Ty však byly natolik jemné (obrázek s vysokým rozlišením), že je druhý mobil nedokázal rozluštit. Řešením bylo při exportu vybrat účty ručně vždy po šesti, tak jsem získal tři „hrubší“ QR kódy, které už druhý mobil přečetl a importoval.

Diskuze (3) Další článek: Xiaomi Amazfit Ares jsou chytré hodinky připravené i na skok z letadla

Témata článku: Google, Android, Google Play, Bezpečnost, Dvoufázové ověření, QR kód, Account, Účet, Authenticator, Mobil, Použitelnost, Jin, Internet, Telefon, Generování, Google Authenticator, Kód, Telefony s Androidem na Heureka.cz