Kalkulačka dTestu má nové funkce, chce certifikaci ČTÚ

Tarifní kalkulátor spotřebitelského časopisu dTest pomůže s výběrem tarifu pro volání, SMS i data. Umí toho mnohem víc a zakládá si na nezávislosti.
Kalkulačka dTestu má nové funkce, chce certifikaci ČTÚ

Od konce prosince loňského roku funguje tarifní kalkulátor spotřebitelského časopisu dTest. Je nezávislý, je určen pro běžné spotřebitele a umí toho čím dál tím víc. Funguje jednoduše – uživatel vloží do formuláře počet měsíčně provolaných minut, odeslaných SMS a přenesených megabajtů a databáze dTestu vyhledá vhodný tarif a k němu několik alternativ. Důraz je kladen na jednoduchost a relevanci informací, takže se spotřebitel dozví i to, o čem prodejci operátorů raději mlčí. Například o účtování hovorů.

Spotřebitelé mohou navíc vyhledávat dle dalších kritérií jako je smlouva a její délka, vybírat z tarifů pro mladé či pro seniory nebo zohlednit vlastnictví průkazu ZTP. Dokonce přibyla volba „zahraniční tarify.“ Přes všechna zjevná pozitiva zatím kalkulátor tarifů dTestu nedisponuje certifikací Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), oslovili jsme proto Občanské sdružení spotřebitelů TEST a zeptali jsme se na pár věcí.

Klepněte pro větší obrázek
Kalkulátor najdete na adrese dtest.cz/tarify

Za dTest odpovídala Tereza Gáliková, která má tvorbu a správu kalkulátoru na starosti:

  • Vaše kalkulačka tarifů funguje téměř půl roku, co se od prosince loňského roku změnilo? Pracujete stále na výpočetních algoritmech?

dTest: Kalkulačku provozujeme zhruba 4 měsíce. Od té doby jsme do výpočtů nově zařadili i dočasné, tzv. akční nabídky operátorů. Dále jsme zahrnuli speciální, ne zcela veřejné tarify (např. tarify k ČD In-kartě od Vodafone), doplnili další podmínky týkající se jednotlivých tarifů (smluvní pokuty, možnosti předčasného ukončení smlouvy apod.).

Zahrnuli jsme také nabídky našich operátorů ve srovnatelných zemích v zahraničí. Důležitou součástí kalkulačky jsou nabídky internetu v mobilu, které mnoho dalších srovnávačů opomíjí přesto, že stále větší část uživatelů mobilních telefonů internet v mobilu využívá. V současnosti připravujeme tarify a zvýhodněné nabídky pro osoby se ZTP.

  • Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se rozhodl udělovat tzv. certifikace kalkulátorů. Máte v plánu se o certifikát ČTÚ ucházet?

dTest: O certifikaci ČTÚ zájem máme a posledních několik týdnů pracujeme na úpravě srovnávače tak, aby požadavkům publikovaným na stránkách ČTÚ vyhovoval.

  • Jakým způsobem shromažďujete data, respektive jak často aktualizujete databázi možných tarifů?

dTest: Data pro výpočty aktualizujeme vždy minimálně jedenkrát měsíčně, plus v případě publikování nového ceníku některým z mobilních operátorů i mimo tyto pravidelné aktualizace. Datum poslední aktualizace mohou uživatelé nalézt přímo na stránce naší kalkulačky. Snažíme se změny sledovat, abychom vždy nabízeli co nejvíce aktuální tarify, ač to není úplně jednoduché. Operátoři své nabídky i podmínky tarifů mění několikrát do měsíce a vyhledávání změn na stránkách a v cenících nás stojí nemalé úsilí.

  • Váš kalkulátor obsahuje i volbu „zahraniční tarify“. Můžete nám vysvětlit, k čemu tato volba slouží?

dTest: Zahraniční tarify jsme do srovnávače přidali zejména z důvodů porovnatelnosti nabízených tarifů v ČR a ve srovnatelných zahraničních zemích. Zahrnuli jsme jen nabídky operátorů působících na našem území. Pokud si uživatelé zaškrtnou políčko „zahraniční tarify“ zjistí, že tarify nabízené našimi operátory v cizině jsou podstatně levnější a výhodnější a tyto nabídky se pohybují na předních místech seznamu vyhledaných tarifů. Z tohoto srovnání je pak jednoznačně zřejmé, že ceny na českém trhu jsou v porovnání s jinými zeměmi velmi vysoké.

  • Kolik uživatelů si za těch necelých šest měsíců přišlo na vaše stránky spočítat a ověřit, zda mají nastavený optimální tarif?

dTest: Kalkulačka je v provozu od 28. prosince 2011, tedy něco málo přes 4 měsíce. Za tu dobu bylo provedeno 600 000 výpočtů optimálních tarifů. Jednotliví uživatelé samozřejmě provádějí vyhledávání pro několik různých kombinací minut volání, poslaných SMS a požadovaného objemu dat.

  • V čem je vaše kalkulačka lepší konkurence?

dTest: Ke každému z tarifů nabízených na trhu máme zpracovaný kompletní přehled podmínek, cenami za související služby počínaje, přes podmínky užití tarifů, možnostmi jeho zrušení či přechodu na jiný tarif, způsoby nakládání s poskytnutými osobními údaji, informacemi o používaném typu tarifikace a smluvními pokutami konče.

Upozorňujeme spotřebitele na pro ně na první pohled neviditelné zádrhele a kličky, které bývají často schovány ve všeobecných obchodních podmínkách či cenících a na které operátoři své klienty sami nijak neupozorňují. Takový souhrn všech podmínek užití tarifů nenabízí žádný jiný srovnávač na našem trhu.

  • Je dTest finančně závislý na prodeji mobilních tarifů?

dTest: Naší velikou předností je opravdová nezávislost na jakýchkoliv platbách od operátorů. Není v našem zájmu kohokoliv propagovat a mít zisk ze zprostředkovatelské činnosti. Můžeme si tedy dovolit zařadit i takové tarify, které se nedají přeprodat. Pro spotřebitele je důležité, aby uměl rozlišit, který kalkulátor mu sdělí nabídku, na které ušetří, a ne takovou, za kterou dostane zprostředkovatel největší provizi.

Na našem webu může spotřebitel navíc najít i další informace k problematice, takže pokud má zájem, získá kompletní přehled a snáze se zorientuje v nabídkách jednotlivých operátorů i podmínkách jimi nabízených mobilních tarifů.

Diskuze (9) Další článek: Windows 8 mohou zlepšit prodeje Windows Phone, tvrdí šéf AT&T

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Ostatní, ČTÚ, Hospodaření a finance, dTest, Kalkulačka, Nabízený tarif, CERT, Zahraniční tarif, Nov, ZTP, Funkce, Smluvní pokuta


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze