Kalorické tabulky letos redesignovaly web. Minulý týden vyšla zbrusu nová aplikace pro iOS (App Store), která vznikla úplně od nuly v rozhraní SwiftUI. A verze pro Android (Google Play) zase od podzimu nabízí AI. Časem funkce dorazí i na druhou platformu.
Vývojáři z hradeckého Dine4Fit zapojili umělou inteligenci do foťáku. Stačí namířit na talíř a aplikace rozpozná, jaké potraviny se na něm nacházejí a jaká je jejich energetická hodnota. Tu už Kalorické tabulky díky obrovské databázi potravin znají, ale výzva bude v onom rozpoznání jídla. Jestli je před objektivem trdelník, nebo klobása. A roli také bude hrát správný odhad hmotnosti.
Tvůrci zatím funkci popisují jako experimentální. Multimodální LLM jako GPT-4o jsou v rozpoznávání objektů velmi schopné, ale zároveň dělají velké chyby. A dokud do mobilů nezamíří molekulární spektrometry – pár prototypů už přitom vzniklo – nebudou moci potravinu skutečně ověřit.
Pro Kalorické tabulky ale může být AI způsob, jak usnadnit zapisování příjmu potravy pro lidi, kteří hubnou nebo si chtějí udržovat hmotnost. Vážení a vypisování potravin je totiž velká otrava. U balených jídel obvykle stačí vyfotit čárový kód a výživové hodnoty se načtou z databáze. K jídlu v restauraci ale žádnou tabulku nedostanete.
Rozpoznávání jídel pomocí AI je však placená funkce. Kalorické tabulky nabízí měsíční předplatné za 149 Kč, roční za 699 Kč. Oproti bezplatné verzi doposud mělo tři hlavní výhody -- detailnější statistiky, přehled o příjmu soli a cukru a aplikaci/web bez reklam. Kalorické tabulky mají přes 7 milionů registrovaných uživatelů a asi 1,5 milionu aktivních, kteří aplikaci používá každý měsíc. Kromě Česka jsou uživatelé také ze Slovenska, Polska, Maďarska a Ukrajiny.