Kamera ukrytá v displeji. Pro správné fungování použilo ZTE sedmivrstvé sklo

Čínské ZTE v uplynulých týdnech uvedlo na trh nový smartphone ZTE Axon 20 5G. Kromě toho, že jde o vcelku slušně vybavené zařízení vyšší střední třídy s 5G konektivitou, obsahuje i jedno světové prvenství – selfie kamera je ukrytá pod plochu zobrazovače a není tak při běžném pohledu viditelná. Při její aktivaci OLED diody pohasínají, aby umožnily průchod světla na senzor.

Výrobce se tak poměrně elegantním způsobem zbavil problému „kam s ním“, tedy kam s objektivem, aby příliš nerušil plochu displeje. Široké vaničkovité výřezy už jsou dnes až na iPhony passé, malé kapkovité zase vypadají lacině. Nejčastěji se dnes prostor pro selfie kameru řeší pomocí tzv. „průstřelu“, tedy malé dírky buď v rohu nebo v ose displeje. Pár výrobců zkusilo i vysouvací „pop up“ foťáček, ten je ale náročnější na výrobu a není ideální kvůli nemožnosti odemykat telefon obličejem.

7 vrstev a umělá inteligence

Foťák skrytý v displeji se tak jeví jako ideální řešení, ale i při jeho návrhu a konstrukci muselo ZTE zdolat mnoho překážek. Samotná obrazovka není jediná homogenní vrstva, pod kterou se jednoduše umístí objektiv. Skládá se z více vrstev, přičemž každá z nich má svoji nezastupitelnou funkci. Od vrchního krycího skla bránícího mechanickému poškození až po nejspodnější sklo nad základovou deskou je to celkem 7 vrstev.

Klepněte pro větší obrázek

Kvůli ukrytí přední kamery pod zobrazovač bylo nutné vedle jinak běžně používaných vrstev použít průhlednou katodu a průhlednou matici obepínající samotný OLED zobrazovač shora a zespodu jako sendvič. To zajistí vyšší průhlednost a lepší propustnost světla pro kameru. Nutnou podmínkou je použití OLED panelu, s LCD (IPS) displejem by toto řešení nebylo možné.

Dále bylo nutné integrovat nezávislý řídicí čip a integrovaný ovladač, který synchronizuje displej a kameru tak, že část displeje nad kamerou funguje nezávisle na zbytku plochy podle toho, jak kamera zrovna vyžaduje. Roli hraje také počet pixelů zobrazovače. I když to okem může být skoro nepozorovatelné, matice bodů displeje je v oblasti nad kamerou méně hustá než na zbytku plochy, opět aby snadněji na foťák pronikalo světlo.

Největší výzvou vývojářů byla ostrost obrazu. Protože „výhled“ kamery blokují vrstvy displeje, částečně se obraz ze selfie kamery jeví jako rozmazaný. Do akce je tedy povolán algoritmus umělé inteligence, jenž má za úkol obraz doostřit, ale výsledek není vždy ideální. Dokazují to i první testy novinářů, kteří měli možnost zařízení vyzkoušet. Obraz z kamery pod displejem je zatím viditelně méně kvalitní než u srovnatelné selfie kamery umístěné běžně ve výřezu. ZTE je ale zatím se svojí technologií na začátku a třeba ji v příštích generacích o něco zdokonalí.

ZTE Axon 20 5G
rozměry a hmotnost: 172 × 78 × 8,0 mm, 198 g
displej: 6,9", kapacitní OLED, 1 080 × 2 460, 389 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE, 5G
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 8 GB, baterie: 4 220 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 765G (8× Kryo 475, 2 GHz, 7nm)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
63 %
vybavenost
cena: Dostupný v evropském e-shopu

Diskuze (6) Další článek: Magic: The Gathering dorazí brzy na Android. Early Access startuje 28. ledna

Témata článku: ZTE, Technologie, Umělá inteligence, IPS, Selfie, Selfie v displeji, Fotoaparát v displeji, ZTE Axon 20 5G, Kamera, Správné fungování, Displej, Matice, Vrstva, Pro +, Plocha