Kampaň proti app storům nese ovoce. Android 12 se více otevře alternativním obchodům

Společnost Epic Games v létě pustila do Google Play Storu a Apple App Storu aktualizaci hry Fortnite, v níž vědomě porušila podmínky. Ty omezují mikroplatby na platební systém Googlu, resp. Applu. Epic však nechal hráče používat alternativní platební systém, z něhož Apple a Google nemají provizi.

Když firmy Fortnite ze svých storů stáhly, Epic se vytasil s připravenou žalobou, podle níž Google a Apple šikanují vývojáře. Apple palbu opětoval zrušením vývojářskému účtu Epicu a protižalobou, že chce Epic vědomě obcházet jasně daná pravidla, aby si zvýšil zisk.

U Googlu je situace jiná. App Store je na iOS (bez jailbreaku) výhradním zdrojem aplikací. Androidu nezakazuje instace z jiných obchodů, čehož využívá Amazon, Samsung a další. Epic si vybral Samsung a Fortnite publikoval na jeho Galaxy Store, kde se platí přes systém od Samsungu. Kromě toho Epic od samého začátku nabízí Fortnite také jako APK instalátor ve vlastním obchodu.

Je však nutné říct, že ne všechna řešení jsou rovnocenná. Galaxy Store či jiné obchody předinstalované výrobcem se chovají stejně jako Google Play Store. Avšak ty doinstalované uživatelem (Epic Games Store, Amazon Appstore, F-Droid atd.) to mají horší. Uživatel musí nejdříve v systému povolit instalaci softwaru ze zdrojů třetích stran a Google jej pak průběžně informuje (až obtěžuje) tím, že jej před těmito aplikacemi varuje. Takže uživatelé si Epic Games Store mohou stáhnout, ale za cenu snížení komfortu.

Google však v nejnovějším příspěvku na blogu pro vývojáře píše, že v Androidu 12 (vyjde příští rok) chce ostatním obchodům otevřít dveře, aniž by to pro uživatele znamenalo bezpečnostní kompromisy. Jak přesně bude nový distribuční model vypadat, však zatím nevíme.

Na Play Storu dál s Google Pay

Google zároveň upraví podmínky, aby bylo lépe pochopitelné, že v jeho obchodě funguje pouze Google Pay. Na pravidlech samotných se nic nezmění, lišit se bude jen znění dokumentu. Podle Googlu prý jen 3 % vývojářů skrz své aplikace prodává digitální obsah přes Play Store. A jen 3 % z tohoto počtu nasadila alternativní systémy plateb. Kdo jej dosud nevyužívá, ten bude mít rok (do 30. 9. 2021) na nápravu.

Aplikace musí využívat fakturační systém Googlu pro in-app platby za virtuální herní produkty, funkce aplikací, předplatné služeb nebo cloudový software. Za nákup maloobchodního zboží, poplatky za služby (taxi, dovoz jídla), členské poplatky do klubů, dary nebo úhrady faktur se ale může platit i jinými prostředky.

V obchodech třetích stran lze pochopitelně používat libovolné platební metody.

Diskuze (17) Další článek: Konec října znamená konec Bixby Vision. Rozšířená realita od Samsungu nezaujala

Témata článku: Apple, Google, Android, iOS, Aplikace, Kauzy, Galaxy Store, Fortnite, Google Pay, Android 12, Mobilní platformy, APK, Uživatelé, App Store, Apple APP store, Epic, Play Store, Google Play Store, Amazon AppStore, Vývojář, EPIC Games, Google Play Storu, Ovoce, Obchod


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9